PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Pokaz filmu "Wyprawa na Mnicha"

Czwartek, 10 stycznia 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka8 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stefana Żeromskiego odbył się pokaz filmu "Wyprawa na Mnicha", który zdobył I nagrodę w Konkursie Filmu Polskiego podczas Krakowskiego Festiwalu Górskiego w 2012 r. Była to także okazja do spotkania i ciekawej rozmowy z Józefem Pitoniem, znanym przewodnikiem i folklorystą, który szczyt Mnicha zdobył z okazji swoich 80-tych urodzin. Towarzyszył mu jeden z uczestników wyprawy Jan Szaflarski oraz twórca filmu Maciej Stasiński, redaktor naczelny portalu Watra, który opowiedział o kulisach powstania tej ciekawej produkcji.


Wyprawa odbyła się 5 września 2011 r., a oprócz Józefa Pitonia wzięli w niej udział także Jan Gąsienica Roj – przewodnik tatrzanki obchodzący 70-te urodziny, Jan Szaflarski i Szymon Chyc Magdzin oraz Maciej Bielawski, jako operator kamery. O wyjątkowości tego przedsięwzięcia świadczyła nie tylko okazja, ale także góralska oprawa. Mnicha chyba po raz pierwszy zdobyto w góralskich strojach i przy dźwiękach kozy, na której grał Szymon Chyc Magdzin. Film wypełniają komentarze, wspomnienia i anegdoty uczestników, a także cenne rady, jak przez długie lata zachować dobrą formę.  Towarzyszy im muzyka Jana Karpiela Bułecki i Józefa Gąsienicy Brzegi.

- Akurat taka okazja się przytrafiła i zgadaliśmy się z Jasiem Rojem, żeby wyjść na Mnicha. To jest piękna góra, ma wyjątkowy urok i budzi respekt. Jej zdobycie daje ogromną satysfakcję. Wszystko się nam szczęśliwie udało – wspominał wyprawę Józef Pitoń. - Nie można siedzieć w chałupie, stękać i narzekać, że coś boli. Jak się idzie w góry, to się o tym nie myśli – radził.

Licznie zgromadzonych widzów na pokazie filmu przywitała dyrektor biblioteki Bożena Gąsienica oraz wiceburmistrz Mariusz Koperski, którzy zaprezentowali także najnowszy nabytek biblioteki - telewizor zakupiony ze środków pełnomocnika Burmistrza Miasta Zakopane ds. rozwiązywania problemów alkoholowych w celu realizacji programu spotkań edukacyjno–wychowawczych.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.