Zakopane
Kultura
Patronat medialny WATRA
Pokaz filmu "Wyprawa na Mnicha"
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
8 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stefana Żeromskiego odbył się pokaz filmu "Wyprawa na Mnicha", który zdobył I nagrodę w Konkursie Filmu Polskiego podczas Krakowskiego Festiwalu Górskiego w 2012 r. Była to także okazja do spotkania i ciekawej rozmowy z Józefem Pitoniem, znanym przewodnikiem i folklorystą, który szczyt Mnicha zdobył z okazji swoich 80-tych urodzin. Towarzyszył mu jeden z uczestników wyprawy Jan Szaflarski oraz twórca filmu Maciej Stasiński, redaktor naczelny portalu Watra, który opowiedział o kulisach powstania tej ciekawej produkcji.
Wyprawa odbyła się 5 września 2011 r., a oprócz Józefa Pitonia wzięli w niej udział także Jan Gąsienica Roj – przewodnik tatrzanki obchodzący 70-te urodziny, Jan Szaflarski i Szymon Chyc Magdzin oraz Maciej Bielawski, jako operator kamery. O wyjątkowości tego przedsięwzięcia świadczyła nie tylko okazja, ale także góralska oprawa. Mnicha chyba po raz pierwszy zdobyto w góralskich strojach i przy dźwiękach kozy, na której grał Szymon Chyc Magdzin. Film wypełniają komentarze, wspomnienia i anegdoty uczestników, a także cenne rady, jak przez długie lata zachować dobrą formę. Towarzyszy im muzyka Jana Karpiela Bułecki i Józefa Gąsienicy Brzegi.
- Akurat taka okazja się przytrafiła i zgadaliśmy się z Jasiem Rojem, żeby wyjść na Mnicha. To jest piękna góra, ma wyjątkowy urok i budzi respekt. Jej zdobycie daje ogromną satysfakcję. Wszystko się nam szczęśliwie udało – wspominał wyprawę Józef Pitoń. - Nie można siedzieć w chałupie, stękać i narzekać, że coś boli. Jak się idzie w góry, to się o tym nie myśli – radził.
Licznie zgromadzonych widzów na pokazie filmu przywitała dyrektor biblioteki Bożena Gąsienica oraz wiceburmistrz Mariusz Koperski, którzy zaprezentowali także najnowszy nabytek biblioteki - telewizor zakupiony ze środków pełnomocnika Burmistrza Miasta Zakopane ds. rozwiązywania problemów alkoholowych w celu realizacji programu spotkań edukacyjno–wychowawczych.
- Ludowe etui na tablet VI
Ludowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
60 zł - Magnes Folk na lodówkę II
Magnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
7 zł - Słownik biograficzny "Podhalanie" tom I
Ludzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
70 zł