PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

„Zimowa bajka w Tatrach”

Czwartek, 10 stycznia 2013 r.
Autor: Adam Kitkowski

„Zimowa bajka w Tatrach”Już po raz czwarty dzieci i młodzież z kilku krajów spotkały się na Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Artystycznej „Zimowa bajka w Tatrach”, który odbył się w Zakopanem 6 stycznia 2013 roku. Na tegoroczną edycję festiwalu zgłosiło się stu kilkudziesięciu uczestników z Rosji, Białorusi, Słowacji i Polski. Niestety na festiwal nie przyjechały dzieci z Ukrainy z powodu dużych problemów wizowych. Większość grup z Rosji i Białorusi przyjechała 4 stycznia i została na czas prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia.


Oprócz uczestnictwa w festiwalu młodzi artyści ze Wschodu skorzystali z narciarstwa zjazdowego, basenów termalnych i wycieczek po Zakopanem. W drodze do zimowej stolicy Polski było krótkie zwiedzanie Warszawy, a w drodze powrotnej będzie przystanek w Krakowie i zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce  oraz Starego Miasta.                                 

6 stycznia w kinie „Sokół”, od wczesnych godzin rannych trwały próby przed prezentacją konkursową. O godzinie 10.00 odbyła się krótka prezentacja uczestników.

Jak co roku festiwal poprzedziła Msza św. w kościele parafialnym p.w. Najświętszej Rodziny. Następnie, w samo południe, w  Święto Objawienia Pańskiego (potocznie zwane Trzech Króli) ulicą Krupówki i gen. Galicy na Plac Niepodległości  przeszedł Tatrzański Orszak Trzech Króli. W orszaku wzięło udział ok. 1000 osób – grupy kolędnicze z Bukowiny Tatrzańskiej, Poronina, Zakopanego, muzykanci góralscy, turyści z Ukrainy, Rosji, uczestnicy festiwalu, zakopiańczycy. W powozie jechali „trzej królowie”. Większość osób przystroiła głowy kolorowymi koronami, śpiewano kolędy, a góralskie dziewczęta częstowały słodkim „chrustem”.

O godzinie 13.00 uroczystego otwarcia 4. Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży "Zimowa bajka w Tatrach" dokonał starosta tatrzański – Andrzej Gąsienica Makowski, który, wspólnie z proboszczem parafii p.w. Najświętszej Rodziny w Zakopanem – Bogusławem Filipiakiem i proboszczem parafii p.w. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie – Jarosławem Antosikiem, objął imprezę honorowym patronatem.

W tym roku jury oceniało prace plastyczne, popisy wokalne, instrumentalne i taneczne, zarówno w tańcu regionalnym jak i nowoczesnym. Wystąpili młodzi artyści z kilku miast Rosji, m. in.: Sankt Petersburga, Kaliningradu, Moskwy, Iwanowa, Ulianowska, Penzy, Tweru, Smoleńska, Archangielska, Sosnogorska, Nowego Urengoja oraz z Brześcia na Białorusi. Polskę reprezentowali młodzi plastycy z Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem oraz solistki śpiewu regionalnego z Leśnicy. W festiwalu udział wzięli też młodzi plastycy ze Słowacji – z Kieżmarku. 

Przed galą wręczenia nagród i dyplomów, gościnnie wystąpił zespół regionalny „Zawaternik-Ślebodni” z Leśnicy prowadzony przez Marię Dudek. Trzydziestoosobowa grupa przedstawiła program łączący śpiew, taniec i motywy jasełkowe. Występ podobał się, nagrodzono młodych górali gromkimi brawami.         

Organizatorami festiwalu byli: Biuro Organizacji Festiwali z Sankt Petersburga, którego przedstawicielem jest Ludmiła Pritulczik, w tym roku zastąpiła ją Swietłana Laptiewa oraz Starostwo Tatrzańskie reprezentowane przez Adama Kitkowskiego. Partnerem festiwalu co roku jest Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury, a ze strony Rosji Niezależna Organizacja non profit „Salut Talentów”.  Wydarzenie artystyczne wspiera także Konsulat Rosji w Krakowie.

W tym roku w jury zasiadali: artysta rzeźbiarz, pedagog – Stanisław Cukier, artysta plastyk, historyk, pedagog – Ireneusz Wrzesień, śpiewak operowy i pedagog - Jan Wais, etnograf, instruktor tańca regionalnego – Ewa Nędza-Kubiniec, organista, pedagog – Tomasz Gronkowski, publicysta, animator kultury, organizator corocznej imprezy „Letnie koncerty w Zakopanem” – Adam Kitkowski (przewodniczący jury), plastyk, aktor - Krzysztof Michno, filolog ukrainistyki, tłumacz języka ukraińskiego – Andrzej Chowaniec (sekretarz jury). Jury podkreśliło bardzo wysoki poziom artystyczny większości uczestników i przyznało oprócz nagród regulaminowych kilka wyróżnień. Wszyscy, którzy brali udział w festiwalu otrzymali dyplom uczestnictwa.                  

A oto niektórzy nagrodzeni. Grand-Prix festiwalu otrzymała grupa taneczna z Centrum Sztuki Dziecięcej z Elisty – Republika Kałmykia. Wyróżnienie otrzymała grupa tańca współczesnego  „Arabeski” z Kaliningradu za taniec „Wiosna”. Nagrodę za najlepszy wyraz artystyczny otrzymała Walentyna Tretiakowa z Kaliningradu za taniec „Mak”. Wyróżnienie za najciekawszy strój jury przyznało Darii Tołmachowej z Kaliningradu – był to strój pokojówki. Nagrodę najmłodszej uczestniczki festiwalu otrzymała Zlata Poliakowa reprezentująca Pałac Dzieci i Młodzieży w Moskwie. W kategorii prac plastycznych najwięcej nagród i wyróżnień otrzymały dzieci z Pałacu Sztuki w Smoleńsku. Nagrodę najlepszego choreografa jury przyznało Ludmile Własuk z Kaliningradu.

Wstęp na przegląd festiwalowy i galę zwycięzców był bezpłatny.  

Patronat medialny nad festiwalem objął Podhalański Serwis Informacyjny WATRA.                                                         

Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do uczestnictwa w festiwalu w przyszłym roku.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.