PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Zakopiańskie Migawki Fotograficzne Jerzego Z. Kosiuczenko

Poniedziałek, 11 marca 2013 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

fot. Jerzy Z. KosiuczenkoZimowe Migawki Luty 2013 dotyczą autorskiego foto-serwisu wydarzeń w Bukowinie Tatrzańskiej, Kościelisku i Zakopanem. Oprócz posiadów i poetyckich spotkań jest to przede wszystkim cykl regionalnych zawodów, w czasie których powożący góralskimi sankami zwanymi kumoterkami ścigają się między sobą. Biorą w nich udział również śmiałkowie jadący na nartach za koniem z jeźdźcem lub bez jeźdźca. Zawody są tradycyjnym świętem miłośników koni i pojazdów.


Pięknym zakończeniem tegorocznego Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej, którego organizatorem był Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej, był  odbywający się 10. lutego tego roku, konkurs góralskich kumoterek oraz parada gazdowska, skiring i ski-skiring. Zawody odbywały się już tradycyjnie na Rusińskim Wierchu.

Niezmiernie ciekawe były posiady, które odbyły się 12. lutego w Związku Podhalan Oddział Zakopane. Poświęcono je dawnemu przewodnictwu po Tatrach we wspominkach byłego Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego Wojciecha  Gąsienicy-Byrcyna oraz jego stryja Kazimierza Gąsienicy-Byrcyna. Snutych wspominków z zaciekawieniem słuchali obecni na sali, między innymi uczestnikami spotkania, starsi i młodsi przewodnicy TOPR.

W piątek, 15 lutego, Towarzystwo Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Zakopanem, sekcja: Scena A2 w Jasnym Pałacu na ulicy Tetmajera 24 pokazało w premierowym wykonaniu poezję miłosną pod wiele mówiącym, walentynkowym, tytułem: MIŁOSNE FATAMORGANY. Była to poezja miłosna zakopiańskich przyjaciół teatru: Beaty Skulskiej-Papp, Beaty Zalot, Andrzeja Słobodzińskiego, Pawła Ślusarczyka i Jerzego Tawłowicza. Scenariusz opracowali Grażyna Syrzistie i Krzysztof Michno; reżyserował przedstawienie  cały Zespół Sceny A2. Wykonawcami byli: Ewa Czamańska, Joanna Stachoń, Grażyna Syrzistie, Anna Zawisza, Leszek Lassota i Krzysztof Michno. Obsługę techniczną zapewnili Marek Rumiński i Mirek Zawisza. 

Na Polanie Sywarne  w Kościelisku, 17 lutego, odbyła się ostatnia w tym roku Parada Gazdowska oraz wyścigi konne. Organizatorami tegorocznych zawodów byli: Urząd Gminy Kościelisko, Związek Podhalan Oddział Kościelisko, Zarząd Gminny ZOSP RP w Kościelisku i Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej w Kościelisku. Podczas imprezy oceniano najpiękniejsze paradne zaprzęgi oraz podano wyniki wyścigów w następujących konkurencjach: parada gazdowska, parada kumoterska, wyścigi kumoterek (kumoterki - sanie w których kumotrzy wozili dziecko do chrztu), skiring i ski-skiring.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XVITorebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm Materiał: Filc...
    70 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.