PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Rok Rodziny Zamoyskich na Podhalu – koncerty inauguracyjne

Wtorek, 26 marca 2013 r.
Autor: Adam Kitkowski

Rok Rodziny Zamoyskich na Podhalu – koncerty inauguracyjneStowarzyszenie Tatrzański Klub Niezależnych z okazji 160. rocznicy urodzin Władysława hr. Zamoyskiego i Roku Zamoyskich zaprasza na koncerty inauguracyjne, które odbędą się na początku kwietnia 2013 roku w Zakopanem. Honorowy patronat nad obchodami objęli: Starosta Poznański, Starosta Tatrzański, Burmistrz Miasta i Gminy Kórnika, Burmistrz Miasta Zakopanego, Wójt Gminy Bukowiny Tatrzańskiej, Dyrektor TPN, Marcin Zamoyski, Adam Zamoyski, Miguel Zamoyski.


W dniu 2 kwietnia b.r. o godzinie 19.00 w kościele św. Krzyża  wystąpi chór z Anglii – Schola Cantorum of the Cardinal Vaughan Memorial School pod dyrekcją Scotta Price’a. Zespołowi na organach akompaniować będzie Iestyn Evans.

Chór chłopięcy reprezentuje szkołę katolicką z Londynu. Został założony w 1980 roku i od tego czasu koncertował w największych świątyniach i salach Londynu  oraz Wielkiej Brytanii. Zespół występował również w USA, Hiszpanii i we Włoszech. W Polsce (Zakopane, Kraków, Wieliczka) chór będzie gościł pierwszy raz. Dzień wcześniej, tj. w Poniedziałek Wielkanocny 1 kwietnia o godzinie 19.00, młodzi artyści zaśpiewają na Mszy Świętej w Sanktuarium M.B. Fatimskiej na Krzeptówkach.

Z kolei 5 kwietnia b.r. o godzinie 19.00 również w kościele św. Krzyża wystąpi orkiestra z Anglii - Bristol University Chamber Orchestra pod batutą Jacka Vaughan’a.

Prawie czterdziestoosobowy zespół są to studenci wydziału muzycznego na bristolskim uniwersytecie. Orkiestra w ciągu roku koncertuje w Wielkiej Brytanii, a w każde Święta Wielkanocne w różnych miastach Europy, np. Barcelonie, Pradze, Berlinie. Na tournee do Polski (Zakopane, Kraków, Miechów) przyjedzie pierwszy raz. Towarzyszyć jej będzie chór akademicki pod dyrekcją Jacka Hamiltona. Solistką  orkiestry jest Ruth Nelson, która wykona koncert skrzypcowy Felixa Mendelssohna.

Partnerami tego artystycznego wydarzenia są: Stowarzyszenie Jedność Tatrzańska i Stowarzyszenie Klub im. Wł. Zamoyskiego. Na koncerty wstęp jest wolny.

Zasadniczy cykl koncertów dedykowany Rodzinie Zamoyskich odbędzie się w Zakopanem i Bukowinie Tatrzańskiej w czerwcu i lipcu 2013 roku. 


160. rocznica urodzin hr. Władysława Zamoyskiego. Zamoyscy – ród patriotów i społeczników.

W tym roku mija 160. rocznica urodzin Władysława hrabiego Zamoyskiego – wybitnego Polaka, właściciela dóbr kórnickich w Wielkopolsce, związanego także z Małopolską, a szczególnie z Zakopanem i Podhalem. Wspomnijmy tylko niektóre zasługi rodziny Zamoyskich dla Polski i naszego regionu. Ojciec Władysława, generał Zamoyski był żołnierzem – brał udział w Powstaniu Listopadowym i dyplomatą – objął kierownictwo polityki zagranicznej stronnictwa Hotel Lambert w Paryżu. Matka Władysława, Jadwiga z Działyńskich generałowa Zamoyska, założyła w Kórniku słynną Szkołę Domowej Pracy Kobiet. Po przymusowym opuszczeniu zaboru pruskiego przez rodzinę Zamoyskich, szkołę przeniesiono do Starej Lubowli na Spiszu, by w 1891 roku umieścić ją na stałe w Kuźnicach.

Sam Władysław hr. Zamoyski współpracował z wieloma organizacjami narodowymi, społecznymi i gospodarczymi, wspierając je finansowo. Zaangażował się w obronę narodowego stanu posiadania, skupiając majątki ziemskie, którym groziło przejście w ręce niemieckie. Przekształcił kórnicki park w ośrodek badawczy nad aklimatyzacją drzew i krzewów. Hrabia nabył dobra ziemskie Zakopane - Kościelisko, co miało związek z ochroną tatrzańskich lasów przed ich zagładą. Nabycie tych terenów spowodowało, m.in. uratowanie w 1902 roku dla Polski, wtedy formalnie dla Galicji, jednego z najpiękniejszych zakątków nasze kraju – Morskiego Oka. Władysław hr. Zamoyski  przyczynił się do wybudowania linii kolejowej do Zakopanego, a także przyczynił się do budowy wodociągów i elektryfikacji kurortu pod Giewontem. Utworzył towarzystwo „Spółka Handlowa”, wybudował dom przy Krupówkach, tzw. Bazar, dom przy Kościeliskiej, w którym miało siedzibę Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej. Hrabia był współorganizatorem zakopiańskiego oddziału TG „Sokół” i aktywnie działał w Towarzystwie Tatrzańskim. Z jego inicjatywy, przy wsparciu finansowym, powstała szkoła podstawowa w Brzegach, która istnieje do dziś. Przez całe życie hołdował zasadzie obowiązku wobec ojczyzny. Zawsze opowiadał się za Rzeczpospolitą niepodległą i w granicach przedrozbiorowych. Władysław Zamoyski zmarł 3 października 1924 roku i pochowany jest w Kórniku. W 1933 roku prezydent Ignacy Mościcki odznaczył pośmiertnie hrabiego Zamoyskiego Wielką Wstęgą Orderu Odrodzenia Polski.                                                            

W historii polskich rodów magnackich Zamoyscy są rodem wyjątkowym pod wieloma względami. Był i jest to ród ludzi walecznych, wykształconych, ofiarnych, dobrych organizatorów, mecenasów i darczyńców. Z tej rodziny wywodzą się budowniczowie silnej i niepodległej I Rzeczypospolitej, np. kanclerz i hetman wielki koronny - Jan Zamoyski założyciel w XVI w. Zamościa, którego potomek jest obecnie prezydentem tego miasta, reformatorzy i darczyńcy schyłku XVIII w., np. kanclerz wielki koronny Andrzej Zamoyski, który darował 200 tysięcy złotych polskich na potrzeby skarbu, społecznicy i pozytywiści połowy XIX w., np. brat ordynata, Andrzej Artur Zamoyski, który był prezesem Towarzystwa Rolniczego i pozytywistycznej pracy organicznej, organizował zjazdy ziemian w swoim majątku Klemensów, dyplomaci i politycy XX wieku, np. wiceprezes Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu Maurycy Klemens Zamoyski, który był ambasadorem RP w Paryżu, sprawował urząd ministra spraw zagranicznych i był kandydatem na urząd Prezydenta RP w 1922 roku, artyści i sportowcy, np. rzeźbiarz - August Zamoyski, który po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku mieszkał w Zakopanem i ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem współtworzył grupę „Ekspresjonistów Polskich", Jan Zamoyski, po 1989 roku został senatorem RP.

Zatem rodzina Zamoyskich jest to ród budzący szacunek i uznanie, gdyż działalność pro publico bono rodzina ta stawiała wyżej niż własne dobro i prywatne ambicje. Dzisiaj prochy Zamoyskich spoczywają w Polsce, Anglii, Hiszpanii, we Włoszech i na Słowacji. Potomkowie kanclerzy, ordynatów, dyplomatów i hrabiów mieszkają w ojczyźnie i na emigracji. Zarówno dawni, jak i współcześni Zamoyscy szczycą się historią swojej rodziny. Jedno miano wyróżnia ich spośród wielu polskich czy europejskich rodów – jest to ród wielkich patriotów i ofiarnych społeczników.

W grudniu ubiegłego roku Rada Miasta Zakopanego podjęła uchwałę „w sprawie ogłoszenia w Mieście Zakopane roku 2013, rokiem obchodów jubileuszu 160-lecia urodzin Władysława Zamoyskiego”, a Rada Powiatu Tatrzańskiego uchwaliła stosowną rezolucję – „Rada Powiatu Tatrzańskiego, pamiętając o zasługach Władysława hr. Zamoyskiego i jego rodziny dla naszego regionu, ogłasza rok 2013 – Rokiem Zamoyskich”.Rocznica jest świetną okazją, by przypomnieć nie tylko Władysława hr. Zamoyskiego rodem z Kórnika – patrona szkół i organizacji w naszym regionie, ale także innych przedstawicieli tego znamienitego rodu, np. Zamoyskich ze Starej Lubowli, właścicieli zamku lubowelskiego i kurortu w Drużbakach na Spiszu,  światowej sławy rzeźbiarza Augusta Zamoyskiego, Jadwigę Zamoyską, założycielkę Szkoły Domowej Pracy dla Kobiet. Obchody będą miały zasięg ogólnopolski. Z tej okazji odbywać się będą konferencje, np. 24-25 maja konferencja popularno – naukowa, której gospodarzem będzie TPN, projekcje filmów, np. filmu Janusza Sidora „ Pan w Wielkopolski, władca Tatr”, prelekcje, konkursy, np. „Podhalańskie i spiskie drogi do niepodległości”, wystawy,  koncerty, np. cykl „ Koncerty w Zakopanem, wiosna, lato 2013 – pamięci Rodu Zamoyskich”,  a także biegi i wycieczki upamiętniające ten  rod prawdziwych patriotów i wielkich społeczników. Rocznicowe uroczystości i imprezy organizowane będą w Zakopanem, na Podhalu – w Bukowinie Tatrzańskiej, Brzegach, w Wielkopolsce – Poznaniu, Kórniku, jak również we Francji – Paryżu i Tuluzie.

Do komitetu honorowego weszli: Starosta Poznański, Starosta Tatrzański, Burmistrz Miasta i Gminy Kórnika, Burmistrz Miasta Zakopanego, Wójt Gminy Bukowiny Tatrzańskiej, Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, Marcin Zamoyski – Prezydent Miasta Zamościa, Adam Zamoyski z Anglii, Miguel Zamoyski z Hiszpanii. Jesienią ubiegłego roku zawiązał się komitet obchodów, do którego akces zgłosili, m.in.: Stowarzyszenie Jedność Tatrzańska, Stowarzyszenie Klub im. Władysława Zamoyskiego, Stowarzyszenie Tatrzańskiego Klubu Niezależnych, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Zakopanem, Związek Polskiego Spisza, Tatrzański Park Narodowy, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Fundacja Kórnicka, Starostwo Powiatowe w Poznaniu, Biblioteka Kórnicka, Starostwo Powiatowe w Zakopanem, Urząd Miasta Zakopanego, Urząd Gminy Bukowiny Tatrzańskiej, Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem, Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. hr. W. Zamoyskiego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
    170 zł
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.