PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

XI Wielka Gala Poezji

Czwartek, 28 marca 2013 r.
Autor: Maciej Pinkwart

XI Wielka Gala Poezji22 marca w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych odbyła się XI Wielka Gala Poezji, podczas której ogłoszono wyniki konkursu poetyckiego dla uczniów i absolwentów Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem. Do konkursu nominowane zostały prace 58 osób: 39 juniorów, 12 seniorów i 7 absolwentów. Jury oceniało ogółem 188 wierszy. Nominacji dokonywali nauczyciele literatury w POSA – Agnieszka Warek i Maciej Pinkwart.


Konkursowi patronowali burmistrz Zakopanego Janusz Majcher i starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski. Organizatorami byli Sekcja Artystyczna oraz Rada Rodziców POSA, która była generalnym sponsorem imprezy.

Pięcioosobowe jury, któremu przewodniczył znany literat, przedstawiciel Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Michał Jagiełło przyznało następujące nagrody: 

W kategorii juniorów: 

Pierwsze miejsce, Grand Prix, Złotą Różę Poezji i nagrodę Starosty Tatrzańskiego otrzymała Katarzyna Kreft z klasy IV POSA za wiersz Kuchnia. Katarzyna Kreft otrzymała także honorowy tytuł Miss Poezji 2013.

Drugie miejsce i Srebrną Różę Poezji otrzymała Wiktoria Chyc z klasy IV POSA za wiersz pod tytułem Wiara.

Trzecie miejsce i Brązową Różę Poezji otrzymał Rufin Podleśny z klasy VI POSA za wiersz pod tytułem Płomienność.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Małgorzata Orawiec z klasy IV POSA za wiersz pod tytułem Zima. 

W kategorii seniorów: 

Pierwsze miejsce, Grand Prix, Złotą Różę Poezji i nagrodę Burmistrza Zakopanego otrzymała Aleksandra Hulbój z klasy IX POSA za wiersz bez tytułu, zaczynający się od słów Ziemia ruszyła... Aleksandra Hulbój otrzymała również honorowy tytuł Miss Poezji 2013.

Drugie miejsce i Srebrną Różę Poezji otrzymała Justyna Sikora z klasy VIII POSA za wiersz pod tytułem Polowanie.

Trzecie miejsce i Brązową Różę Poezji otrzymała Antonina Kudasik z klasy VIII POSA za wiersz pod tytułem Hazard z Jezusem.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały Aleksandra Birecka z klasy VIII POSA za wiersz pod tytułem Sprawa nieprzyziemna oraz Stefania Mitan-Abel z kl. VII POSA za wiersz pod tytułem Babunia. 

W kategorii absolwentów: 

Pierwsze miejsce, Grand Prix, Złotą Różę Poezji i nagrodę Towarzystwa Edukacji Artystycznej w Zakopanem otrzymała Karina Kalemba, absolwentka UJ i UP w Krakowie za wiersz pod tytułem Mamo. Karina Kalemba otrzymała również honorowy tytuł Miss Poezji 2013.

Drugie miejsce i Srebrną Różę Poezji otrzymał Maciej Kiełpiński z I klasy LO im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu za wiersz bez tytułu zaczynający się od słów Nie pytaj.

Trzecie miejsce i Brązową Różę Poezji otrzymała Katarzyna Rabiej z V roku socjologii  UJ za wiersz bez tytułu zaczynający się od słów Zgarbiony, bezlitośnie potraktowany.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Natalia Dziurny z II kl. Liceum Oswalda Balzera w Zakopanem za wiersz pt. Gruz jesiennego deszczu. 

Nagrodę Proboszcza Parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem za najlepszy utwór o tematyce religijnej otrzymały Antonina Kudasik (VIII kl. POSA)za wiersz Hazard z Jezusem oraz Kinga Dusik (I kl. LO Zakonu Pijarów) za wiersz Rozmowy z Bogiem.

Nagrodę Dyrektora TPN za najlepszy utwór o tematyce regionalnej otrzymała Agata Krząstek (IX kl. POSA) za wiersz Namiastka raju.

Nagrodę Fakultetu Literackiego POSA za najlepszy wiersz miłosny otrzymały Aleksandra Birecka (kl. VIII) za wiersz pt. Kochanie oraz Katarzyna Rabiej (V rok UJ) za wiersz bez tytułu, zaczynający się od słów Rozsypane jabłka..

Nagrodę przewodniczącej Rady Rodziców Bernadetty Weltschek dla najwyżej ocenionej autorki otrzymała Justyna Sikora z klasy VIII POSA, która za swoje wiersze zdobyła ogółem 76 punktów, uzyskując przeciętnie 15,2 punktu za każdy wiersz.

Prywatną nagrodę Macieja Pinkwarta otrzymała Antonina Kudasik z klasy VIII POSA, za wiersz Zabawa w chowanego oraz za harmonijne łączenie umiejętności pisania i czytania.

Prywatną nagrodę Ewy Matuszewskiej otrzymała Katarzyna Kreft z klasy IV POSA za wiersz Kuchnia.

Prywatną nagrodę Mirosława Nadymusa otrzymali Justyna Sikora za wiersze Eksterminacja i Polowanie, Elżbieta Trzaskoś, za wiersz bez tytułu, zaczynający się od słów Szkoda, że świat…, Kacper Borkowski za wiersz Horyzont oraz Wiktoria Zachwieja za wiersz Pod stołem.

Prywatną nagrodę uczniów Mirosława Nadymusa otrzymały Katarzyna Kreft z klasy IV za wiersz Kuchnia, Anna Grzegorczyk z klasy V za wiersz Czara słodyczy oraz Agnieszka Utracka z klasy V za wiersz Wtedy, kiedy umrę.

Prywatną nagrodę Marka Ciesielskiego otrzymał Jan Trebunia-Tutka z klasy IV za wiersz Jesień.

Prywatną nagrodę Justyny Kowalik otrzymały Aleksandra Hulbój z klasy IX POSAoraz Katarzyna Rabiej z UJ – obie za zestaw wierszy. 


Nagrodzone wiersze:

 

Katarzyna Kreft, kl. IV

Kuchnia

 

W niedzielę kuchnia

to miejsce rodzinnych podróży

 

Gdy rano wbiegam na śniadanie

rodzice już podróżują po Brazylii

popijając pachnącą kawę

a ja ląduję na gorącej Kubie

ze szklanką soku z limonki i bananem

 

Gdy na obiad się schodzimy

Mama podaje pizzę z serem i pomidorami

więc zaczynamy

podróż po Italii

 

A o piątej podwieczorek

pijemy herbatę

i wtedy towarzyszy nam

zegar Big Ben

 

Wieczorem - kolacja

Zjadam kanapkę z oscypkiem

i wędruję po hali

gdzie beczą owce i barany.

 

Aleksandra Hulbój, kl. IX

***

 

Ziemia ruszyła w drugą stronę

I wszystko zaczęło się cofać

Liście wracały na gałęzie

Pisklęta wracały do gniazd

Fale cofały się w głąb morza

Nie panując nad ciałem

Szłam w tył

Od tyłu się potykając

Śmiejąc się od tyłu

Popełniając te same błędy

I przepraszając

Jeszcze przed zranieniem

Łzy po twarzy wracały pod powieki

A później

Rozstaliśmy się tam

Gdzie spotkaliśmy się po raz pierwszy

Młodniałam

I

Wszystko wracało do normy

Zupełnie zmieniając znaczenie tego słowa

 

Karina Kalemba, absolwentka UJ (Filmoznawstwo) i UP w Krakowie (anglistyka, z językiem rosyjskim), właścicielka własnej firmy pedagogicznej, młoda mama)

Mamo...

 

Nie zawsze całe moje życie

tajemnice i sekrety

zmieścisz w swoich dwóch dłoniach.

 

Nie zawsze usłyszysz moje żale

w środku nocy.

Ich liczba jest ograniczona

a każda noc jest tylko...

odliczaniem do ich pewnego końca.

 

I w końcu zniknie nasza radosna świątynia bliskości,

w której dziwimy się,

że dopiero rozdzieleni możemy

w końcu

spojrzeć sobie w oczy.

 

Mamo,

nie przegap mnie takiego

jakim jestem teraz nie na zawsze

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    25 zł
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.