PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Złote Kierpce trafiły w tym roku do Suchego i Krakowa

Wtorek, 16 kwietnia 2013 r.
Autor: AKS

fot. Anna Karpiel-Semberecka14 dziecięcych zespołów góralskich, w sumie pół tysiąca młodych górali, wzięło udział w IV Tatrzańskim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Zakopanem. Na scenie kina Sokół zespoły rywalizowały o główne trofeum festiwalu, „Złote Kierpce”.


Jury przyznało dwa równorzędne pierwsze miejsca. „Złote Kierpce” dla zespołów: „Mali Harnasie” z Suchego i „Mali Hamernicy” z Krakowa. Laureaci 1-szych nagród otrzymali: nagrody pieniężne po 900zł i nagrody rzeczowe w postaci: trzech płyt DVD z opisem p.t. „Śpiew górali podhalańskich”, „Muzyka góralska”, „Pasterstwo w Tatrach i na Podtatrzu”, wydanych przez Tatrzański Park Narodowy wg scenariusza Krzysztofa Trebunii-Tutki zrealizowanych przez serwis Watra.pl, oraz książki „Sabała” autorstwa W. A. Wójcika. 

Drugie miejsce i statuetka „Srebrne Kierpce” trafiła do zespołu „Małe Regle” z Poronina. Zespół otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 700zł i nagrody rzeczowe w postaci trzech płyt DVD z opisem p.t. „Śpiew górali podhalańskich”, „Muzyka góralska”, „Pasterstwo w Tatrach i na Podtatrzu”, wydanych przez Tatrzański Park Narodowy wg scenariusza Krzysztofa Trebunii-Tutki zrealizowanych przez serwis Watra.pl, oraz książkę „Sabała” autorstwa W. A. Wójcika. 

Trzecie miejsce i statuetka „Brązowe Kierpce” przypadła zespołowi „Jaferniocek” z Ostrowska. Zespół otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 500zł i nagrody rzeczowe w postaci trzech płyt DVD z opisem p.t. „Śpiew górali podhalańskich”, „Muzyka góralska”, „Pasterstwo w Tatrach i na Podtatrzu”, wydanych przez Tatrzański Park Narodowy wg scenariusza Krzysztofa Trebunii-Tutki zrealizowanych przez serwis Watra.pl, oraz książkę „Zakopiańczycy, w poszukiwaniu tożsamości”.   

Laureaci 1-szych miejsc „Złotych Kierpców” wezmą udział w tegorocznym Karpackim Festiwalu w Rabce-Zdroju. 

Ponadto komisja przyznała 5 wyróżnień i nagród rzeczowych zespołom: „Zornica” z Zakopanego, „Polany” z Kościeliska, „Zawaternik” z Leśnicy-Gronia, „Mali Witowianie” z Witowa i „Szumni” z Chochołowa. 

Każdy z wyróżnionych zespołów otrzymał nagrody rzeczowe w postaci: po dwa kupony na spódnice tybetowe, trzy płyty DVD z opisem p.t. „Muzyka góralska”, „Pasterstwo w Tatrach i na Podtatrzu”, „Taniec górali podhalańskich” - wydane przez Tatrzański Park Narodowy wg scenariusza Krzysztofa Trebunii-Tutki zrealizowane przez serwis Watra.pl, słowniki gwary Zakopanego i okolic” autorstwa J. Zborowskiego, filmy DVD o Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym „Na każde wezwanie naczelnika”, kalendarze ścienne TPN z tatrzańskimi krajobrazami, kwartalniki „Tatry” o tematyce górskiej i regionalnej, bajki „Potwór” wydane przez TPN, albumy „Zakopane zimowa stolica Polski”, legendy tatrzańskie „Gewant” autorstwa Zygmunta Pytlika, płyty CD „Góralskie serce 4 Andrzej Brandstaetter z przyjaciółmi”, gorset damski haftowany oraz kierpce.    

Ponadto komisja artystyczna przyznała nagrody rzeczowe za udział w imprezie zespołom: „Mali Marusynianie” z Maruszyny, „Mali Dzianisanie” z Dzianisza, „Małocichowianie” z Małego Cichego, „Robcusie” z Rabki – Zdroju  i „Mali Maniowianie” z Maniów. Uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe: kwartalniki „Tatry” o tematyce górskiej i regionalnej, kalendarze TPN, bajki „Potwór” wydane przez TPN, oraz płyty DVD o Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym „Na każde wezwanie naczelnika”.  

Komisja artystyczna wyraziła wdzięczność i uznanie dla Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” za zorganizowanie festiwalu. - Konkurs ten przyczynia się do podtrzymania tradycji regionalnej i przekazu jej młodemu pokoleniu. Udział w tym festiwalu wpływa na pogłębienie i rozwój artystycznego spojrzenia na widowisko. Dzięki konsultacjom instruktorów z komisją wzrasta poziom merytoryczny i wychowawczy zespołów – podkreśliła komisja.  

Prezentacje przygotowane przez zespoły oceniała komisja artystyczna w składzie:

- Przewodnicząca Aleksandra Szurmiak – Bogucka, etnomuzykolog, wybitna ekspertka od karpackiego folkloru, autorka wielu publikacji traktującej o folklorze, laureatka wielu nagród m.in. nagrody im. Oskara Kolberga, odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. 

- Dorota Majerczyk, etnolog, folklorystka, instruktorka tańca i śpiewu góralskiego. 

- Benedykt Kafel, etnograf, przedstawiciel MCK Sokół w Nowym Sączu, znawca folkloru karpackiego. 

- Krzysztof Trebunia – Tutka - założyciel i lider zespołu Trebunie-Tutki, architekt, pedagog, autor wielu publikacji traktujących o podhalańskim folklorze, wychowawca i nauczyciel wielu podhalańskich muzykantów w TCKiS „Jutrzenka”, laureat wielu nagród. 

Zespoły specjalnie na festiwal pieczołowicie przygotowały stroje odtwarzane na przykład na podstawie starych fotografii, a także wykonały scenografię dopasowaną do tematu swojego widowiska.

Widzowie festiwalu mogli zapoznać się z dawną obyczajowością dziecięca na Podtatrzu czy zwyczajami pasterskimi. Można było także oglądać programy opowiadające o zwyczajnym wiejskim życiu na dawnej podhalańskiej wsi. Spory aplauz wzbudził zespół „Jaferniocek” z Ostrowska, który ukazał zabawy góralskich dzieci wraz z dziećmi z mniejszości romskiej. Jak tłumaczył kierownik tego zespołu Łukasz Gromada, cyganie z grupy Bergitka Roma, co najmniej od 200 lat zamieszkują Ostrowsko, stąd treść takiego widowiska.  

Jak mówią organizatorzy imprezy, Tatrzański Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „O Złote Kierpce” nawiązuje w swojej formule do Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. - Rywalizując o "Złote Kierpce" młodzi górale zdobywają sceniczne doświadczenie, które owocuje coraz to wyższym poziomem prezentacji – powiedział dyrektor „Jutrzenki” Krzysztof Jędrzejowski. 

Laureaci festiwalu wezmą udział w tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, prezentując przygotowane programy na scenie plenerowej. 

Głównym organizatorem Festiwalu jest Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” przy współpracy z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ, Biurem Promocji Zakopanego oraz Tatrzańską Agencją Rozwoju Promocji i Kultury. 

Nagrody rzeczowe ufundował Tatrzański Park Narodowy. 

Imprezę wsparł finansowo poseł na Sejm Andrzej Gut-Mostowy. Patronat nad wydarzeniem objął starosta tatrzański Andrzej Gąsienica – Makowski oraz burmistrz Zakopanego Janusz Majcher. 

Organizatorzy dziękują za udostępnienie sali widowiskowej Towarzystwu Gimnastycznemu „Sokół” w Zakopanem.

Foto-relacja także na Facebooku - TCKiS "Jutrzenka" - https://www.facebook.com/media/set/?set=a.507345755993043.1073741852.131912446869711&type=3

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IIAniołek duży IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    40 zł
  • Torebka filcowa XVITorebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm Materiał: Filc...
    70 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.