PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Trenowanie wyobraźni

Poniedziałek, 22 kwietnia 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka19 kwietnia w zakopiańskiej Galerii Władysława Hasiora odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Trenowanie fantazji. Pomniki Władysława Hasiora”. Jest to prezentacja szkiców, modeli oraz fotografii pomników projektowanych przez tego artystę. Jak pisał Hasior: Pomnik ma za zadanie coś upamiętniać – postać, wydarzenia, określone idee. (...) Pomnik powinien być taki, żeby nie był potrzebny żaden podpis czy wyjaśnienie.


- Pomniki były najważniejszą formą aktywności rzeźbiarskiej Hasiora. Pomnik funkcjonuje w przestrzeni społecznej i jest ściśle związany z publicznością, nawet z tą, która na co dzień nie chodzi do galerii i muzeów. Kontakt z nią był niezwykle istotny dla artysty – wyjaśniała Julita Dembowska z Muzeum Tatrzańskiego, która przygotowała wystawę.

Wystawa jest jednym z planowanych przez Muzeum Tatrzańskie działań mających przybliżyć i przypomnieć postać Władysława Hasiora oraz jego sztukę.

- W tym roku muzeum chce także otworzyć dla publiczności nowe przestrzenie w leżakowni, pracownie i mieszkanie Hasiora. Chcemy stworzyć tutaj centrum spotkań, centrum edukacyjne, konferencyjne i naukowe sztuki współczesnej – zapowiedziała dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak.

Wystawa będzie czynna do 21 lipca.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.