PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Mieczysław Romanowski - poeta powstaniec

Wtorek, 23 kwietnia 2013 r.
Autor: Jolanta Dolińska

Mieczysław Romanowski - poeta powstaniec18 kwietnia młodzież Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Zakopanem zaprezentowała spektakl p.t. "Mieczysław Romanowski - poeta powstaniec". W wydarzeniu, zaplanowanym jako jedna z wielu uroczystości odbywających się z okazji obchodów 150 rocznicy powstania styczniowego, wzięły udział władze miasta: Starosta Tatrzański Andrzej Gąsienica – Makowski i zaproszona przez niego delegacja powiatu poznańskiego oraz Naczelnik Wydziału Kultury, Edukacji i Sportu Anna Pęksa. Gościem specjalnym przybyłym na uroczystość, był potomek bohatera spektaklu, aktor Teatru starego w Krakowie, pan Jacek Romanowski.


Młodzież powiedziała m.in. W bieżącym roku upływa 150 rocznica minionych wydarzeń. Przez cały rok czcimy pamięć tamtego powstania i tamtych ludzi, którzy dla wolności ojczyzny nie szczędzili swych sił i życia! Posłuchajcie więc opowieści o wspaniałym, człowieku, jednym z tysięcy tych, którzy dokonali wyboru, którzy poszli tam, dokąd należało pójść – do powstania!
Naszemu pokoleniu, nam - urodzonym już w wolnej i niepodległej Polsce, przypadł w udziale zaszczytny obowiązek uczczenia i oddania hołdu tym, którzy wtedy, w zimowy czas, szli do walki nie mając ani broni, ani też dostatecznej wiedzy i umiejętności o tym, jak należy walczyć.

Przybliżając zaś sylwetkę Mieczysława Romanowskiego, narrator powiedział:
-To właśnie jemu – młodemu poecie i prawnikowi, ale przede wszystkim żołnierzowi powstania styczniowego, poświęcamy naszą opowieść. Okazji do snucia wspomnień o tym niezwykłym człowieku jest kilka: 12 kwietnia minęła 180 rocznica jego urodzin, natomiast 24 kwietnia minie 150 lat od tragicznej śmierci młodego powstańca.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł
  • Spinka góralska XIVSpinka góralska XIVMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem Szarotki w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • 9 SIYŁ - „NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” - album dwupłytowy9 SIYŁ - „NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” - album dwupłytowy„NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” to drugi album zespołu składający się również z dwóch płyt. Pierwsza płyta to tradycyjne melodie podhalańskie. Na drugiej płycie prezentujemy...
    32 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.