PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Wiosna Jazzowa Zakopane 2013 - Polonia spotyka Zakopane

Czwartek, 2 maja 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka30 kwietnia rozpoczął się festiwal „Wiosna Jazzowa Zakopane 2013”. W tym dniu obchodzony był także Międzynarodowy Dzień Jazzu, a w Zakopanem spotkali się rozsiani po świecie wybitni polscy muzycy. W hotelu Belvedere odbył się koncert zatytułowany „Polonia spotyka Zakopane”. Zagrał zespół International Polish Jazz Group, czyli Jan Jarczyk (Kanada), Andrzej Olejniczak (Hiszpania), Paweł Jarzębski (Szwajcaria) i Janusz Stefański (Niemcy), a towarzyszył im Atom String Quartet w składzie: Dawid Lubowicz – skrzypce, Marcin Hałat – skrzypce, Michał Zaborski – altówka, Krzysztof Lenczowski – wiolonczela. Wystąpił również European Art Ensemble Leszka Żądło (Niemcy).


JAN JARCZYK 4+4 PROJECT - IPJG AND ATOM STRING QUARTET PLAYS MUSIC OF JAN JARCZYK

International Polish Jazz Group została założona przez Jan Jarczyka w 2010 r. Jak sama nazwa wskazuje jest to grupa Polskich Muzyków Jazzowych mieszkających na stałe poza granicami Polski, którzy aktywnie partycypują w życiu jazzowym krajów ich zamieszkania jako wykonawcy, kompozytorzy i również jako pedagodzy.

Jan Jarczyk – fortepian (Montreal Kanada), Andrzej Olejniczak - saksofon (Bilbao Hiszpania), Janusz M. Stefański - perkusja (Frankfurt Niemcy) i Darek Oleszkiewicz (Los Angeles USA). Mają na swoim koncie nagrania i występy ze światowej klasy artystami jazzowymi jak m.in. Brad Mehldau, Clifford Jordan, Tim Hagans, Dave Liebman czy Randy Brecker. Artyści biorą również aktywny udział w rożnych projektach muzycznych w Polsce!

W tym roku do tej konstelacji na miejsce Oleszkiewicza dołączył mieszkający w Szwajcarii znakomity kontrabasista Paweł Jarzębski.

IPJG w roku założenia przedstawiła program kompozycji własnych w czasie tournee koncertowego w Kanadzie – od Ottawy do Vancouver, a w 2011 r. z programem zaaranżowanym przez Jan Jarczyka „Chopin and Jazz”, koncertowała w Kanadzie (gdzie nagrała dla Radia CBC w Montrealu), Kalifornii, Francji, jak również w Krakowie podczas Letniego Festiwalu Jazzowego. 

Atom String Quartet jest jednym z nielicznych na świecie i pierwszym w Polsce kwartetem smyczkowym grającym jazz. Ten powstały w 2009 r. zespół od początku swojej działalności otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in.: stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Młoda Polska”, Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej, Grand Prix Stowarzyszenia „Melomani” w kategorii „Nowa Nadzieja”. W 2011 r. ukazała się płyta „Fade in”, która została nagrodzona Fryderykiem w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku”. W 2012 r. nakładem wytwórni Kayax pojawił się kolejny album – „Places”, który otrzymał nagrodę „Fryderyka” w kategorii: „Album Roku – Muzyka Jazzowa”. Zespół otrzymał nominację także w kategorii „Artysta Roku – Muzyka Jazzowa”. Podczas koncertu skrzypka Mateusza Smoczyńskiego zastąpił Marcin Hałat.

 

LESZEK ŻĄDŁO EUROPEAN ART ENSEMBLE

Leszek Żądło – saksofon, Wojtek Groborz – fortepian, Tolek Lisiecki – kontrabas, Wiesław Jamioł- perkusja, August Wilhelm Scheer – saksofon

Leszek Żądło - saksofonista, flecista i kompozytor jazzowy, od lat mieszkajacy w Niemczech. Studiował kierunki muzyczne w Krakowie, Wiedniu i Grazu, obecnie wykłada na uczelniach muzycznych w Würzburgu i Monachium. Pierwszy zespół, Leszek Żądło Ensemble, założył w 1972 roku, a w 1983 r., już w Niemczech, pod jego kierunkiem rozpoczął działalność Polish Jazz Ensemble. Muzyczny dorobek Leszka Żądło to ponad 80 płyt, w których nagraniu uczestniczył, nagrania radiowe i telewizyjne, liczne koncerty, także charytatywne (m.in. w celu organizowania pomocy dla Polaków podczas trwania stanu wojennego), organizacja warsztatów dla młodych muzyków w Niemczech i w Polsce. Długoletni przewodniczący Stowarzyszenia na Rzecz Porozumienia Niemiecko-Polskiego, promującego inicjatywy społeczno-kulturalne.

Wojtek Groborz, Wiesław Jamioł i Tolek Lisiecki współpracują ze sobą w formacji JBBO i zostali przez Leszka zaproszeni do udziału w tym projekcie muzycznym. Wilhelm Scheer jest cenionym na niemieckim rynku jazzowym saksofonistą barytonowym.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    40 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.