PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Posiady z harcerzami

Poniedziałek, 27 maja 2013 r.
Autor: Phm Piotr Korczak

fot. Piotr KorczakW Białej Izbie Związku Podhalan odbyły się Posiady, których gośćmi byli podhalańscy harcerze. Tematem spotkania były obchody 100-lecia harcerstwa pod Giewontem, które rozpoczną się na Górnej Równi Krupowej 1 lipca.


- Zakopane ma tradycję harcerską, którą się nie chwali. A przecież to tutaj mieszkali Olga i Andrzej Małkowscy, twórcy polskiego harcerstwa. W czerwcu minie setna rocznica ich ślubu i tę okazję chcemy uczcić. Odnosząc się do tej rocznicy chcemy pokazać harcerzom i druhom, że warto wracać do tradycji. Uczyć ich historii i poznawania wartości – mówił hm. Marian Antonik, komendant Hufca Podhalańskiego. 

Organizatorzy zlotu wiele uwagi poświęcili podczas spotkania osobom harcerskich seniorów. Według Mariana Antonika bardzo ważne jest, żeby odnaleźć ludzi, którzy działali kiedyś w harcerstwie i wykorzystać ich wiedzę i doświadczenie. - Nie jest prawdą, że seniorzy nie mają nic do powiedzenia i przekazania. Mają, i to więcej niż się młodym wydaje. Mamy nadzieję, że wspierając naszą inicjatywę pomogą przywrócić ważne miejsce harcerstwa w Zakopanem – podkreślał komendant.

Podczas spotkania harcerze zaprezentowali ramowy program lipcowych obchodów. Jego najważniejszym punktem będzie apel otwierający zlot, który odbędzie się na Placu Niepodległości. Podczas uroczystości Hufiec Podhalański otrzyma swój sztandar, odbędzie się również odsłonięcie Pomnika Grunwaldzkiego, który został przeniesiony na swoje dawne miejsce na placu. Ostatniego dnia Zlotu na Krzeptówkach rozpocznie się Rajd Śladami Kurierów Tatrzańskich. Harcerze w strojach z epoki przemierzą trasę do Budapesztu, szukając po drodze śladów polskich kurierów, którzy działali w czasie II wojny światowej.

Zgromadzonej publiczności władze Hufca przedstawiły również założenia kampanii „Bohater”, która przygotowana została dla harcerzy i zuchów. Z uwagi na fakt, że podczas obchodów Hufiec Podhalański otrzyma imię Kurierów Tatrzańskich, podhalańscy harcerze od jakiegoś czasu zapoznają się z sylwetkami kurierów działających podczas II Wojny Światowej. – Chcielibyśmy, aby Kurierzy Tatrzańscy zostali przywróceni do łask, aby wrócili na ważne miejsce w harcerskich sercach i świadomości mieszkańców regionu. – mówił hm Jan Panek.

Podczas spotkania harcerze po raz kolejny zaapelowali do mieszkańców Zakopanego o pomoc w odnalezieniu rodzin Kurierów. Podczas lipcowego Zlotu władze Hufca chciałyby zorganizować spotkania z osobami posiadającymi wspomnienia, czy pamiątki dotyczące Kurierów oraz uhonorować osoby, które działały w Tatrach podczas wojny. Osoby, które chciałyby podzielić się posiadanymi materiałami proszone są o kontakt z komendą Hufca pod nr telefonu 18 20 78 219.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.