PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Śladami Świętego Brata Alberta

Poniedziałek, 17 czerwca 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW Pustelni Świętego Brata Alberta na Kalatówkach w Zakopanem Fundacja Droga Życia z Warszawy zorganizowała Międzynarodowy Plener Malarski „Śladami Świętego Brata Alberta”. Poplenerowy wernisaż malarski odbył się 29 maja w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego ul. Chałubińskiego 42 w Zakopanem.


W Pustelni Świętego Brata Alberta na Kalatówkach w Zakopanem Fundacja Droga Życia z Warszawy zorganizowała Międzynarodowy Plener Malarski „Śladami Świętego Brata Alberta”. Korzystając z gościnności Pustelni Zgromadzenia Sióstr Albertynek artyści z Warszawy, Łodzi, Krakowa ale także Gruzji i Białorusi przez dziesięć dni tworzyli swoje prace o tematyce nie tylko związane z miejscem ich pobytu, z duchowością tego miejsca, ale również z krajobrazem przyrodniczym Tatr, malując także architekturę i urbanistykę regionu. Na zakończenie pleneru w środę 29 maja odbył się uroczysty Wernisaż Poplenerowy w Centrum Edukacji Ekologicznej Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem.

Walory przyrodnicze, wizualne tego regionu znane są nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Przyjeżdżają tutaj turyści nie tylko z kraju ale i szerokiego Świata, by tutaj nie tylko odpocząć czy zwiedzić urokliwe zakątki przyrody, ale w Pustelni Zgromadzenia Sióstr Albertynek na Kalatówkach odnowić swoje siły duchowe do dalszej zawodowej, twórczej pracy także i artystycznej w ich codziennym życiu. Plener na Kalatówkach gościł znamienitych artystów z różnych stron Polski i zagranicy, byli to: Dmitrij Igumnov i Sergey Samusenko z Mińska Białoruskiego, Zurab Phagava z Batumi w Gruzji, Maria Sadowska i Hanna Mróz Witaszek z Łodzi, z Krakowa Ewa Wsiołkowska Żelewska, Agnieszka Niżegorodcew, Bartosz Dzikowski, Małgorzata Bieńkowska Kopczyńska, z Warszawy Jan Brodziak, Elżbieta Szaerejko, Stanisław Stoń, Marek Madej, Hanna Kozarzewska Osowicka, Teresa Malinowska, a także malujące Siostry Albertynki Lidia Pawełczak oraz Siostra Magdalena - Ewa Wronicz.

Efektem dziesięciodniowego pobytu artystów w Pustelni na Kalatówkach jest już powstałych kilkadziesiąt prac, głównie obrazów olejnych, ale i akwarel oraz pasteli. Pomysłodawcą zorganizowania pleneru właśnie u Sióstr Albertynek  była Siostra Lidia Pawełczak z Krakowa. Absolwentka uczelni artystycznej z Torunia uczestniczyła we wcześniejszych plenerach Fundacji Droga Życia i zaproponowała, żeby kolejny zorganizować właśnie tutaj. Dzięki aprobacie Siostry Przełożonej Generalnej z Krakowa Krzysztofy Babraj, a bezpośredniej opiece artystycznej, pobytowej i duchowej Siostry Przełożonej Pustelni Agnieszce Kramarz plener stał się faktem. Artyści malowali na płótnach nie tylko przyrodę, ale i architekturę, kościoły drewniane, kaplice, stare drewniane chaty góralskie. Jak stwierdzili szczególnie artyści z zagranicy, są zachwyceni przyrodą Tatrzańskiego Parku Narodowego, potwierdzają, że jest to jedno z najpiękniejszych, cudownych miejsce w Polsce. Mocno są zbudowani atmosferą podczas ich pobytu oraz gościnnością Sióstr Albertynek.

Mieszkańcówy Podhala to nie dziwi. Wszyscy wiedzą, że życzliwość  jaką Siostry z Kalatówek darzą osoby, z którymi spotykają się na co dzień należy w dzisiejszych czasach do rzadkości. Uczestnicy pleneru słowa podziękowania za wybranie właśnie tego cudownego miejsca swojego pleneru i przyjazdu do Pustelni na Kalatówkach w Tatrach kierują jeszcze raz ku Siostrze Generalnej Zgromadzenia Sióstr Albertynek Krzysztofie Babraj  z Krakowa.

Nad powyższym przedsięwzięciem artystycznym Patronat Kulturalny objął Związek Zawodowy Twórców Kultury z jego Przewodniczącym Krzysztofem Dzikowskim wraz z Dyrektorem Centrum Kulturalnego Białorusi Eduardem Shvaiko, a także Instytut Artystyczny z Batumi w Gruzji. Natomiast Patronat Społeczny sprawuje Prezes Fundacji Droga Życia Adam Kompowski, pieczy organizacyjnej nad realizacją Wernisażu Poplenerowego udzielił Kierownik Działu Edukacji i Nauki Tatrzańskiego Parku Narodowego dr Marcin Guzik. Artyści serdecznie dziękują Dyrektorowi Tatrzańskiego Parku Narodowego Pawłowi Skawińskiemu za udostępnienie dla celów prezentacji artystycznej jakże gościnnych progów tutejszej placówki dydaktyczno - przyrodniczo - muzealnej.

Bezpośrednią opiekę nad realizacją przedmiotowego przedsięwzięcia kulturalnego artyści powierzyli Marii Sadowskiej z Łodzi jako Kuratorowi Artystycznemu, Siostrze Lidii Pawełczak Komisarzowi Organizacyjnemu w miejscu oraz Markowi Madejowi także Komisarzowi Organizacyjnemu, który bezpośrednio zapraszał uczestników pleneru z Polski jak i z zagranicy.

Komisarz Organizacyjny Pleneru
Marek Madej – Fundacja Droga Życia

Zobacz w naszym sklepie:
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
    25 zł
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
    160 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.