PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Śladami Świętego Brata Alberta

Poniedziałek, 17 czerwca 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW Pustelni Świętego Brata Alberta na Kalatówkach w Zakopanem Fundacja Droga Życia z Warszawy zorganizowała Międzynarodowy Plener Malarski „Śladami Świętego Brata Alberta”. Poplenerowy wernisaż malarski odbył się 29 maja w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego ul. Chałubińskiego 42 w Zakopanem.


W Pustelni Świętego Brata Alberta na Kalatówkach w Zakopanem Fundacja Droga Życia z Warszawy zorganizowała Międzynarodowy Plener Malarski „Śladami Świętego Brata Alberta”. Korzystając z gościnności Pustelni Zgromadzenia Sióstr Albertynek artyści z Warszawy, Łodzi, Krakowa ale także Gruzji i Białorusi przez dziesięć dni tworzyli swoje prace o tematyce nie tylko związane z miejscem ich pobytu, z duchowością tego miejsca, ale również z krajobrazem przyrodniczym Tatr, malując także architekturę i urbanistykę regionu. Na zakończenie pleneru w środę 29 maja odbył się uroczysty Wernisaż Poplenerowy w Centrum Edukacji Ekologicznej Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem.

Walory przyrodnicze, wizualne tego regionu znane są nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Przyjeżdżają tutaj turyści nie tylko z kraju ale i szerokiego Świata, by tutaj nie tylko odpocząć czy zwiedzić urokliwe zakątki przyrody, ale w Pustelni Zgromadzenia Sióstr Albertynek na Kalatówkach odnowić swoje siły duchowe do dalszej zawodowej, twórczej pracy także i artystycznej w ich codziennym życiu. Plener na Kalatówkach gościł znamienitych artystów z różnych stron Polski i zagranicy, byli to: Dmitrij Igumnov i Sergey Samusenko z Mińska Białoruskiego, Zurab Phagava z Batumi w Gruzji, Maria Sadowska i Hanna Mróz Witaszek z Łodzi, z Krakowa Ewa Wsiołkowska Żelewska, Agnieszka Niżegorodcew, Bartosz Dzikowski, Małgorzata Bieńkowska Kopczyńska, z Warszawy Jan Brodziak, Elżbieta Szaerejko, Stanisław Stoń, Marek Madej, Hanna Kozarzewska Osowicka, Teresa Malinowska, a także malujące Siostry Albertynki Lidia Pawełczak oraz Siostra Magdalena - Ewa Wronicz.

Efektem dziesięciodniowego pobytu artystów w Pustelni na Kalatówkach jest już powstałych kilkadziesiąt prac, głównie obrazów olejnych, ale i akwarel oraz pasteli. Pomysłodawcą zorganizowania pleneru właśnie u Sióstr Albertynek  była Siostra Lidia Pawełczak z Krakowa. Absolwentka uczelni artystycznej z Torunia uczestniczyła we wcześniejszych plenerach Fundacji Droga Życia i zaproponowała, żeby kolejny zorganizować właśnie tutaj. Dzięki aprobacie Siostry Przełożonej Generalnej z Krakowa Krzysztofy Babraj, a bezpośredniej opiece artystycznej, pobytowej i duchowej Siostry Przełożonej Pustelni Agnieszce Kramarz plener stał się faktem. Artyści malowali na płótnach nie tylko przyrodę, ale i architekturę, kościoły drewniane, kaplice, stare drewniane chaty góralskie. Jak stwierdzili szczególnie artyści z zagranicy, są zachwyceni przyrodą Tatrzańskiego Parku Narodowego, potwierdzają, że jest to jedno z najpiękniejszych, cudownych miejsce w Polsce. Mocno są zbudowani atmosferą podczas ich pobytu oraz gościnnością Sióstr Albertynek.

Mieszkańcówy Podhala to nie dziwi. Wszyscy wiedzą, że życzliwość  jaką Siostry z Kalatówek darzą osoby, z którymi spotykają się na co dzień należy w dzisiejszych czasach do rzadkości. Uczestnicy pleneru słowa podziękowania za wybranie właśnie tego cudownego miejsca swojego pleneru i przyjazdu do Pustelni na Kalatówkach w Tatrach kierują jeszcze raz ku Siostrze Generalnej Zgromadzenia Sióstr Albertynek Krzysztofie Babraj  z Krakowa.

Nad powyższym przedsięwzięciem artystycznym Patronat Kulturalny objął Związek Zawodowy Twórców Kultury z jego Przewodniczącym Krzysztofem Dzikowskim wraz z Dyrektorem Centrum Kulturalnego Białorusi Eduardem Shvaiko, a także Instytut Artystyczny z Batumi w Gruzji. Natomiast Patronat Społeczny sprawuje Prezes Fundacji Droga Życia Adam Kompowski, pieczy organizacyjnej nad realizacją Wernisażu Poplenerowego udzielił Kierownik Działu Edukacji i Nauki Tatrzańskiego Parku Narodowego dr Marcin Guzik. Artyści serdecznie dziękują Dyrektorowi Tatrzańskiego Parku Narodowego Pawłowi Skawińskiemu za udostępnienie dla celów prezentacji artystycznej jakże gościnnych progów tutejszej placówki dydaktyczno - przyrodniczo - muzealnej.

Bezpośrednią opiekę nad realizacją przedmiotowego przedsięwzięcia kulturalnego artyści powierzyli Marii Sadowskiej z Łodzi jako Kuratorowi Artystycznemu, Siostrze Lidii Pawełczak Komisarzowi Organizacyjnemu w miejscu oraz Markowi Madejowi także Komisarzowi Organizacyjnemu, który bezpośrednio zapraszał uczestników pleneru z Polski jak i z zagranicy.

Komisarz Organizacyjny Pleneru
Marek Madej – Fundacja Droga Życia

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.