PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Jazz na nutę góralską

Wtorek, 3 września 2013 r.
Autor: Monika Brenda Lisiewicz

Jazz na nutę góralskąRecital Bartosza Czamańskiego. W minioną niedzielę, pierwszego września, najstarszy Dom Kultury w Zakopanem, Dworzec Tatrzański zafundował nam nie lada rarytas. Miejmy nadzieję, że ta udana premiera zapowiada bogaty sezon jesienny. Na scenie gościliśmy pianistę jazzowego z Poznania, Bartosza Czamańskiego, który dał się namówić na spontaniczny występ, do którego zaprosił dwóch lokalnych muzykantów – Macieja Gąsienicy-Mracielnika (skrzypce - prym) i Andrzeja Różaka (altówka – sekund). Jak wiadomo, fortepian nie jest najpowszechniejszym instrumentem w góralskiej kapeli, więc fuzja klasyki z rytmem rodem spod Tatr była nie lada wyzwaniem dla artystów.


Przedsięwzięcie było ryzykowne, lecz całość wypadła nie tylko nowatorsko, ale i niezwykle przyjemnie. Podobny mezalians popełnili dwa lata temu Janusz Olejniczak i Sebastian Karpiel-Bułecka w Operze Narodowej w Warszawie, dając koncert „Głosy z Gór”. W ten czas chodziło jednak o wplecenie góralskich rytmów, między nuty Chopina, Szymanowskiego, Góreckiego i Kilara. Tym razem eksperyment był odwrotny. To w podhalańską gamę wplótł się fortepian.

Druga część koncertu przybliżyła zakopiańskim widzom twórczość jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej, Krzysztofa Komedy, który tak jak Bartosz Czamański pochodzi  z Poznania. Nie bez znaczenia dla zrozumienia tego artystycznego mariażu jest miejsce eventu – „Dworzec Tatrzański – Miejsce spotkań”. Zakopane, jako ostoja polskości w XX-leciu międzywojennym samo w sobie było symbiozą z której folklor podhalański zyskał rozgłos i własny styl Zakopiański w architekturze, a Karłowicz, Sienkiewicz, Paderewski, Szymanowski czy inni wielcy tego czasu - ostoję i inspirację. Były to więc od zawsze spotkania na wysokim poziomie.

Tak samo w muzyce na przestrzeni wieków gama podhalańska wzbogaca się o nuty z nizin i na odwrót. Dzięki temu muzyka góralska nie jest reliktem, a żywą materią która dzięki takim młodym artystom jak Czamański ma szansę wypłynąć na szersze wody nie jako „Tatro-polo”, ale jako sztuka na wysokim poziomie, tworzona z pasją, o co od lat walczą tacy artyści, jak chociażby Krzysztof Trebunia-Tutka. Jako ceperce ostałej pod Tatrami, pozostaje mi mieć nadzieję, że Pan  Bartosz Czamański tym występem zainauguruje swoją dłuższą współpracę z podhalańskimi artystami, a już niedługo doczekamy się jej owoców pod strzechami w postaci nowego albumu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł
  • Spinka góralska ISpinka góralska IMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    170 zł
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.