PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Święto ulicy Kościeliskiej 2013

Sobota, 7 września 2013 r.
Autor: Jadwiga Bojda, Piotr Kyc

Święto ulicy Kościeliskiej 2013W sobotę 7 września górale i cepry bawili się wspólnie na polanie przed jatką ciotki Bułeckuli, świętując dzień ulicy Kościeliskiej. Całe wydarzenie posiadało zarówno warstwę rozrywkową jak i edukacyjną, a wszystko udało się dzięki zaangażowaniu uczestników i oczywiście pięknej słonecznej pogodzie. Rankiem przed kościółkiem na Pęksowym Brzyzku na chętnych do odbycia wycieczki po ulicy Kościeliskiej czekały zorganizowane na tą okazję dorożki.


Chętnych do przejażdżki nie brakowało, zaraz po niej odbyła się msza w intencji mieszkańców najstarszej ulicy Zakopanego. Natomiast dla osób mniej związanych z naszym miastem przygotowana została lekcja historii, którą prowadzili Jan Karpiel Bułecka i Józef Pitoń. Po zapalaniu przez burmistrza Janusza Majchra znicza na grobie księdza Józefa Stolarczyka goście zostali oprowadzeni po cmentarzu. Standardowemu spacerowi po grobach znanych i zasłużonych osób towarzyszyła dawka humoru, prowadzący przytaczali m.in. trafne powiedzonka księdza Stolarczyka. Po zwiedzaniu cmentarza wycieczka przeniosła się w inne rejony Kościeliskiej. W tym samym czasie w Zespole Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara odbywał się konkurs dla najmłodszych pt. Najstarsza ulica w Zakopanem – Kościeliska. W międzyczasie do tych wydarzeń burmistrz Zakopanego odwiedził najstarszego i najmłodszego mieszkańca ulicy Kościeliskiej. Jednak prawdziwa dawka rozrywki czekała na przybyłych na polanie przed Karpielową Jatą. Liczne występy, konkursy i pyszne jedzenie przyciągnęły tłumy. Oto wyniki poszczególnych konkurencji.

Konkurs na najlepiej ubraną gaździnę – Przezieracka skrzyni: Miejsce I – Józefa Majerczyk, Miejsce II – Agnieszka Tatar, Miejsce III – Halina Lasak.

Konkurs na najpiękniejszy ogródek ulicy Kościeliskiej: Miejsce I – Maria Janik, Miejsce II – Danuta Walkosz – Jambor, Miejsce III – Janina i Stanisław Tatar.

Konkurs na ciasto Słodka Kościeliska: Miejsce I – Zofia Walczak–Baniecka Miejsce II – Ciotka Bułeckula, Miejsce III – Maria Przewratil.

Konkurs na „Hrubego gazdę”: ks. Mirosław Juchno

Konkurs na najlepszą nalewkę: Miejsce I – Małgorzata Wonuczka – Wnuk, Miejsce II – Maria Przewratil, Miejsce III – Elżbieta Król, Miejsce IV – Agata Pitoń i Janina Tatar, Miejsce V – Zofia Walczak–Baniecka.

Konkurs na śpiew pasterski (solowy i grupowy): W kategorii śpiew solowy do lat 15: Miejsce I – Martyna Łukaszczyk, Miejsce II – Michał Bafia, Miejsce III – Oskar Sikorski.

W kategorii śpiew grupowy do lat 15 Katarzyna i Wojciech Stanuch

W kategorii śpiew solowy: Miejsce I – Anna Trebunia–Tutka, Miejsce II – Katarzyna Lasak.

Konkurs wiedzy o kościelisku: Miejsce I – Grażyna Chyc–Czarniak, Miejsce II – Grażyna Gąsienica, Miejsce III – Agnieszka Trzebunia.


Święto ulicy Kościeliskiej trwało całą słoneczną sobotę 7 września. Uroczystości i liczne atrakcje rozpoczęły się rano o godz. 10, a zakończyły późnym wieczorem - jak zapowiadali organizatorzy. Święto ulicy Kościeliskiej trwało całą słoneczną sobotę 7 września. Uroczystości i liczne atrakcje rozpoczęły się rano o godz. 10, a zakończyły późnym wieczorem - jak zapowiadali organizatorzy.

W programie było: przejazd powozami konnymi ulicą Kościeliską,  Msza Święta w intencji mieszkańców tej ulicy, zapalenie zniczy na grobach mieszkańców Kościeliskiej, na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku, zwiedzania zakopiańskiej starówki z  Janem Karpielem Bułecką, konkurs dla dzieci przedszkolnych zatytułowany „Najstarsza ulica w Zakopanem – Kościeliska”, wizyta Burmistrza Miasta Zakopane i przedstawiciel Zarządu Związku Podhalan oddział Zakopane u najstarszego i najmłodszego mieszkańca ulicy Kościeliskiej, występ Zespołu Małe Klimki i Klimka Bachledy.

Zorganizowano również szereg konkursów: na najpiękniejszy ogródek ulicy, na ciasto „Słodka Kościeliska”, na najlepiej ubraną gaździnę – „Przezieracka skrzyni”, na „Hrubego gazdę”,na najlepsza nalewkę, na sweter góralski, na śpiew pasterski (solowy i grupowy).

Rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie nagród  odbyło się Pod Lipkami, na polanie przed jatą Ciotki Bułeckuli.

Ten wyjątkowy dzień zakończyły dwie wystawy w Restauracji „U Wnuka” : wystawy malarstwa na szkle Andrzeja Gałka i wystawa fotograficzna „Święto ulicy Kościeliskiej w obiektywie Stanisława Gała”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    120 zł
  • Wisiorek "Panda"Wisiorek "Panda"Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm.
    70 zł
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.