PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Rodzina Trebuni-Tutków podczas 45. MFFZG w obiektywie Jerzego Z. Kosiuczenki

Czwartek, 12 września 2013 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

Rodzina Trebuni-Tutków podczas 45. MFFZG w obiektywie Jerzego Z. KosiuczenkiPodczas sierpniowego, 45. FESTIWALU FOLKLORU ZIEM GÓRSKICH w Zakopanem, odbyło się wiele interesujących koncertów oraz ciekawych, towarzyszących festiwalowi, wydarzeń. Niewątpliwie do jednych z nich należały warsztaty folklorystyczne dla młodzieży p.t. REGIONALNE RĘKODZIEŁO – RZEŹBA W SZKLE. Warsztaty z udziałem Henryka Trebuni – Tutki odbyły się 23. sierpnia. Spotkanie rozpoczęła Anna Kozak z Muzeum Tatrzańskiego wykładem Dawna Sztuka Ludowa Podhala.


Dalszy ciąg warsztatów poprowadziła Stanisława Trebunia – Staszel. Wyświetlono film Macieja Stasińskiego o bohaterze spotkania oraz  przeźrocza z fotografiami prac Henryka Trebuni – Tutki autorstwa  Jerzego Z. Kosiuczenko.

Podczas warsztatów głos zabierał główny bohater spotkania,  bliska rodzina, przyjaciele i  goście.

W drugiej części warsztatów odbyły się Posiady, podczas których zaprezentowano  RODOWE TRADYCJE Trebuniów – Tutków.

Złożyły się na nie opowieści rodziny i przyjaciół o zmarłym w grudniu 2012 roku seniorze rodu Władysławie Trebuni-Tutce. Towarzyszyła im muzyka Zespołu. Na sali obecna była żona Władysława, Pani Zofia Trebunia-Tutka.

Tło spotkania stanowiły rzeźby w szkle Henryka Trebuni -  Tutki i obrazy Władysława Trebuni – Tutki wraz z jego autoportretem.

Na koniec odbyła się degustacja smakowitej kuchni góralskiej.

Tego samego dnia, 23 sierpnia, w namiocie festiwalowym, odbył się koncert  NA FOLKOWĄ NUTĘ z udziałem duetu Agaty Siemiaszko i Kuby Bobasa Wilka oraz Zespołu Trebunie – Tutki. Jako suport wystąpił zespół pięciu dziewczyn o nazwie Jastrun czyli polny kwiat.

Zespół Trebuni – Tutków wystapił w składzie: Krzysztof Trebunia – Tutka, Anna Trebunia – Tutka, Jan Trebunia – Tutka i Andrzej Polak. Zespołowi towarzyszyli gościnnie – jazzmani młodego pokolenia  Kuba Bobas Wilk, Olaf Węgier i Dawid Niziurski. Zespół Trebunie – Tutki wystąpił  z programem Zakopane Odkopane ? w stylu etno -techno. Występowi dodawały specjalnego klimatu góralskie gawędy, anegdoty i dowcipy w wykonaniu znakomitego konferansjera i muzyka Krzysztofa Trebuni – Tutki.

Podczas festiwalu dwie osoby z rodziny Trebuni – Tutków : Anna Trebunia – Tutka ( córka ) i Krzysztof ( ojciec ) Trebunia – Tutka otrzymali dyplom i odznakę. Anna uzyskała Dyplom w kategorii Instrumentaliści Ludowi za zajęcie 3. miejsca w Międzynarodowym Konkursie Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni – Tutki oraz Krzysztof,  który otrzymał odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. Wyróżnienie, w tym wypadku, przeznaczone było dla osób, wnoszących istotny wkład w trwanie i rozwój festiwalu a także za codzienną działalność na rzecz popularyzacji kultury regionalnej.

Podczas uroczystego zakończenia festiwalu, Międzynarodowy Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych w Zakopanem, został uroczyście nazwany imieniem Władysława Trebuni – Tutki.

Na zakończenie migawek fotograficznych należy wspomnieć o jeszcze jednym istotnym wydarzeniu. W czasie tuż przed festiwalowym 20. sierpnia w Białej Izbie Związku Podhalan  w 120. rocznicę urodzin Stanisława Nędzy – Chotarskiego odbyły się Posiady  pod tytułem Muzycy , muzycy cos po Wos Ostanie . Na Posiadach zgromadzili się licznie, znani muzycy podhalańscy, z  rodzinami i goście. Na Posiadach był  również obecny Stanisław Trebunia – Tutka który na zaproszenie obecnych odegrał kilka fragmentów muzyki podhalańskiej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • 9 SIYŁ - KOLĘDY I PASTORAŁKI GÓRALSKIE - album dwupłytowy9 SIYŁ - KOLĘDY I PASTORAŁKI GÓRALSKIE - album dwupłytowyALBUM DWUPŁYTOWY zespołu 9 SIYŁ pt. "Przy betlejemskik horak" zawiera jedną płytę z kolędami i pastorałkami podhalańskimi - ponad 50 minut (w tym krótkie jasełka -...
    32 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.