PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

„Muzyka na Szczytach” w Zakopanem - dzień szósty.

Środa, 18 września 2013 r.
Autor: Piotr Kyc, Edyta Sudoł, Tomasz Sztencel

„Muzyka na Szczytach” w Zakopanem - dzień szósty.Organizatorzy V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” przygotowali licznie zgromadzonym melomanom kolejny koncert. W Kościele św. Krzyża w Zakopanem wystąpili: Janusz Wawrowski - skrzypce, Michał Bryła - altówka, Marcin Zdunik - wiolonczela, Arkadiusz Adamski - klarnet, Grzegorz Mondry - waltornia, Jose Gallardo – fortepian.


Program:

W. Lutosławski – Grave
W. Lutosławski – Subito
K. Penderecki - Sekstet
J. Brahms - Kwartet fortepianowy g-moll, op. 25, nr 1

Zobacz program  V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”. Zostało jeszcze parę dniu.

http://www.watra.pl/zakopane/zaproszenia/2013/09/14/muzyka-na-szczytach


Festiwal Muzyka na Szczytach na półmetku, przed nami trzy wspaniałe koncerty z polskimi i światowymi gwiazdami, dużo muzyki polskiej, spotkania w Klubie rozmów na szczytach oraz pokazy filmowe.

W czwartek w Domu pod Jedlami (godz. 12.00) gośćmi klubu rozmów na szczytach będą: fenomenalna sopranistka Agata Zubel oraz kompozytor Paweł Mykietyn, spotkanie poprowadzi publicysta, reżyser, redaktor naczelny „Ruchu Muzycznego” Tomasz Cyz. Wieczorem w Kinie Sokół czeka nas filmowa projekcja baletu „Święto wiosny” Igora Strawińskiego w wykonaniu Mariinsky Orchestra and Ballet pod dyrekcją mistrza batuty Valery’ego Gergieva.

W piątek w Kościele św. Krzyża koncert w wykonaniu Agaty Zubel i Macieja Grzybowskiego oraz - w drugiej części wieczoru - Gruppo di Tempera i Jakuba Sztencla. Artyści wykonają utwory P. Mykietyna, J. Iberta, J.Francaixa oraz F. Poulenca.

W sobotę zakończenie festiwalu. W Kościele św. Krzyża koncertować będzie znakomity zespół Szymanowski Quartet oraz ceniony brytyjski pianista Jonathan Plowright. W programie kompozycje A. Dvořáka, J. Suka i W. Żeleńskiego.


Przed nami wielkie emocje, choć tylko dwa dni pozostały do końca jubileuszowej piątej edycji festiwalu, edycji niewątpliwie przełomowej.
Dlaczego przełomowej spróbuję wyjaśnić za chwilę. Na razie patrzmy w przyszłość, a przyszłością - w chwili nocnego pisania tego tekstu - jest piątek 20 września.

W południe wyjątkowo czas wolny. "Rozmowy na szczytach" dotyczące dzisiejszego koncertu Agaty Zubel, Macieja Grzybowskiego, Gruppo Di Tempera i Jakuba Sztencla odbyły się dzień wcześniej z racji konieczności wyjazdu nie wymienionego dotychczas Pawła Mykietyna - kompozytora, którego dzieła zabrzmią w pierwszej części koncertu, osoby niezwykle ważnej dla polskiej kultury, a dla "Muzyki na szczytach" w szczególności.

Koncert odbędzie się w kościele Św. Krzyża w Zakopanem.
W sobotę 21 września o godzinie 12.00 po raz trzeci i ostatni zagościmy w Domu pod Jedlami, a towarzyszyć nam będzie wybitny pianista Jonathan Plowright oraz znakomity Szymanowski Quartet, którzy tego samego dnia o godz. 19.00 zagrają w kościele Św. Krzyża. W programie kompozycje A. Dvoraka, J. Suka i W. Żeleńskiego.

A teraz wspomniane reminiscencje.
Kto był ten wie, że koncert zespołu Kwadrofonik był sensacyjny, że spóźniony z powodu otrzymania "Złotego Lwa", Andrzej Chyra, czytając fragmenty noweli Lwa Tołstoja "Sonata Kreutzerowska", stworzył kolejną wielką kreację. Muzyka L. van Beethovena, L. Janaczka i D. Szostakowicza, towarzysząca prozie za sprawą kameralistów: Janusza Wawrowskiego, Jose Gallardo, Magdaleny Bojanowicz, Barbary Malcolm, Artura Wieczerzyńskiego, Bogumiły Dziel-Wawrowskiej, była równorzędnym partnerem tworzącym ten słowno-muzyczny spektakl.

Kolejne koncerty festiwalowe także nie pozostawiły słuchacza obojętnym, niosąc ogromny ładunek emocjonalny. Tak było nie tylko w przypadku koncertu „Z pieśni kościelnych” H.M. Góreckiego”, ale również podczas słuchania kompozycji W. Lutosławskiego, J. Brahmsa i K. Pendereckiego. Utwory powstałe w odległych epokach, a więc diametralnie różne, swoimi emocjami udowodniły powtarzaną często podczas „Rozmów na szczytach” opinię, że muzyka jest jedna.

Nie zapomnieliśmy o młodym melomanie. Spektakl „Pan Lutosławski” w Teatrze im. S.I. Witkiewicza, południowy koncert Wojciecha Świętońskiego w Jasnym Pałacu, ciągle jaszcze możliwe do obejrzenia wystawy „Nostalgia Chopina w fotografii Tomka Sikory” w Miejskiej Galerii Sztuki oraz „Mieczysław Karłowicz – Muzyka i Tatry” w Dworcu Tatrzańskim, oprócz artystycznych wartości przekazały swoim odbiorcom również wiele wiedzy z różnych dziedzin sztuki.

Podobną rolę spełniły nowatorskie na festiwalu „Rozmowy na szczytach” gdzie w niepowtarzalnej przestrzeni Domu pod Jedlami i Villi Marilor można było nie tylko słuchać, ale i porozmawiać z artystami oraz dziennikarzami muzycznymi.

Nowością tegorocznej edycji „Muzyki na szczytach” było pojawienie się cyklu tematycznego. Okazję do tego dała setna rocznica paryskiej premiery „Święta wiosny” Igora Strawińskiego. Po wysłuchaniu koncertu muzyków zespołu Kwadrofonik, a następnie oglądając prezentowane filmy poprzedzane rozmową Marcina Majchrowskiego z radiowej „Dwójki” z choreografem Henrykiem Konwińskim i wykładem muzykolog Anny Sieczki, otrzymujemy wiedzę, pozwalającą szerzej zainteresować się kolejnymi inscenizacjami tego baletu.

Publiczność, która tłumnie uczestniczyła w dotychczasowych festiwalowych wydarzeniach była jednym z dowodów uzyskanego przez „Muzykę na szczytach” i Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem” zaufania i uznania.

Tomasz Sztencel

Zobacz w naszym sklepie:
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    25 zł
  • Ludowe etui na tablet IVLudowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    90 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.