PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” zakończony, ale...

Piątek, 27 września 2013 r.
Autor: Tomasz Sztencel

Autor zdjęć -archiwum Orkiestry Akademii BeethovenowskiejSzanowni Państwo Przed paroma dniami otrzymaliście już Państwo komunikat ogłaszający zakończenie V jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka na szczytach" w Zakopanem. Tradycyjnie, w imieniu Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza i swoim, jako pomysłodawcy wielu wydarzeń festiwalowych oraz koordynatora pracy Rady Programowej, dodać chciałbym parę słów na temat tego, co we wrześniowym tygodniu wydarzyło się w Zakopanem.


Różnorodny, ale jednocześnie spójny program, pomimo pokrywających się       z naszym festiwalem sławnych "Sacrum Profanum" i "Warszawskiej Jesieni", nie postawił "Muzyki na szczytach" w roli kopciuszka. Rozmachem nie dorównujemy oczywiście tym dwóm wspaniałym wydarzeniom muzycznym, gdzie najwięksi   z największych mają swoje prapremiery czy też swoje pierwsze polskie wykonania, ale formuła festiwalu wcale nas do tego nie zobowiązuje. Mieliśmy w Zakopanem szeroki przegląd kameralistyki z różnych epok, w różnorodnych wykonaniach. Myślę, że odkryliśmy dla festiwalowej publiczności wiele nowych oblicz tej muzyki. Celowo piszę "festiwalowej", a nie "zakopiańskiej", jako że co chwilę spotykaliśmy osoby z poza naszego miasta, które specjalnie zjeżdżały tu z różnych stron Polski jak  i świata.

  Nowatorskie opracowania kompozycji, nie tylko kameralnych, a przede wszystkim wybitne osobowości artystów wchodzących w skład zespołu Kwadrofonik, zestawienie dzieł Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Johannesa Brahmsa, kompozycje Pawła Mykietyna, eksperymentalny spektakl słowno - muzyczny "Sonata Kreutzerowska" z udziałem Andrzeja Chyry, Jose Gallardo, Janusza Wawrowskiego, Magdaleny Bojanowicz i Bogumiły Dziel-Wawrowskiej,"Z pieśni kościelnych" Henryka Mikołaja Góreckiego- wywołały aplauz publiczności oraz szeroki oddźwięk w świecie muzycznym. Zaproszone przez nas gwiazdy festiwalu w osobach Agaty Zubel, zespołu Kwadrofonik, Johathana Plowrighta i Szymanowski Quartet nagrodzone przez publiczność owacjami na stojąco, nie zawiodły naszych oczekiwań.

  Dumni jesteśmy, że południowe spotkania w klubie "Rozmów na szczytach" w hotelu Marilor i w Domu pod Jedlami zebrały tak liczną rzeszę chętnych do aktywnego uczestniczenia w dyskusjach z muzykami i dziennikarzami muzycznymi. Słowa uznania należą się Ewie Szczecińskiej, Marcinowi Majchrowskiemu, Tomaszowi Cyzowi, Jakubowi Puchalskiemu i Maciejowi Negreyowi za umiejętne przekazanie cennej wiedzy o historii, muzyce, jej twórcach i wykonawcach.

  Uzupełnieniem tego pełnego doznań artystycznych tygodnia były projekcje filmowe, koncert "Obrazki ze szczytów", wystawa "Nostalgia Chopina w fotografii Tomka Sikory", "Mieczysław Karłowicz - Muzyka i Tatry", plenerowa prezentacja fotografii "Zakopiańskie festiwale", spektakl słowno-muzyczny dla najmłodszych "Pan Lutosławski" czy występ Wojciecha Świętońskiego z kwartetem Nostadema.

  Przed nami jeszcze dwa ważne koncerty, na które gorąco zapraszam.

  W sobotę 28.09.2013 o godzinie 19.00 w kościele Św. Krzyża w Zakopanem Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Piera Carla Orizio wykona utwory Józefa Elsnera, Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego i Janusza Bieleckiego. Wstęp wolny!

  W środę 09.10.2013 o godzinie 19.00 w tym samym miejscu wystąpią: pianistka Erika Crino oraz klarnecistka Katarzyna Marczak. W ich wykonaniu usłyszeć będzie można kompozycje Johannesa Brahmsa, Norberta Paleja i Mauricea Ravela.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Bransoletka PurpurosaBransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Spinka góralska XIXSpinka góralska XIXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z srebrną małą szarotką. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 15 cm.
    260 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.