PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Memoriał Artystyczny Jana Fudali

Wtorek, 17 grudnia 2013 r.
Autor: Maciej Stasiński

Memoriał Artystyczny Jana FudaliTatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” po raz piąty zorganizowało Memoriał Artystyczny Jana Fudali. „Wydarzenie promuje szczególnie umiłowany przez Jaśka Fudalę taniec góralski, w którego wykonywaniu był niekwestionowanym mistrzem” mówił dyrektor „Jutrzenki” Krzysztof Jędrzejowski. W sobotę 14 grudnia sala widowiskowa Związku Podhalan w Zakopanem wypełniła się po brzegi.


„To wielka radość, że można być na takim spotkaniu zbacującym naszego kolegę Jana Fudalę. Pracujący niegdyś w zakopiańskiej „Jutrzence” Jasiek Fudala razem z Władkiem Trebunią-Tutką są już teraz razem za niebieską granią, ale ciągle są też tutaj z nami; to ich praca wśród młodzieży, to Władka granie i Jaśka tońcenie, śpiewanie, granie i poezja. Dziękuję „Jutrzence” że pamięta, bo pamiętać to znaczy powracać do tych ludzi i chwil, które nas ubogacają. Życzę wszystkim, żeby ta muzyka was ubogacała i dawała radość życia” – powiedział otwierając V Memoriał Artystyczny Jana Fudali starosta tatrzański Andrzej Gąsienica – Makowski. 

Honorowy patronat nad imprezą objęła rodzina tragicznie zmarłego w 2008r. założyciela „Zornicy” i innych zespołów góralskich, Jana Fudali. „Niezwykle miło spotkać się tutaj, bo bardzo ważne by szerzyć kulturę góralską. Bardzo dziękuję Szumkowii Bafii za pomysł. A wszystkim gratuluję świadomości szerzenia kultury góralskiej” – powiedziała Katarzyna Fudala – Tęcza, córka artysty. „Modzi niech się uczą od starszych dzieci, niech tańczą, utrzymują góralską tradycję. Jan Fudala będzie szczęśliwy” – dodała Lubomira Fudala, wdowa po Jaśku z Gorców.

Artysta plastyk i były dyrektor „Jutrzenki” Czesław Jałowiecki, który razem z Jaśkiem Fudalą i Władysławem Trenunią Tutką zakładał zespół „Zornica” powiedział: „Bardzo się cieszę z tej imprezy, bo byłem przy założeniu tego zespołu 25 lat temu. Więc obchodzicie srebrne wesele. Jaś Fudala to dla nas człowiek legenda, który uparł się, że powstanie taki zespół i zrealizował to marzenie. Bardzo się cieszę, że zespół istnieje i ciągle się rozwija” – wspominał.

Uroczystość rozpoczęła się od występu trzech generacji zespołu „Zornica” (w sumie 60 młodych góralek i górali), który w tym roku świętował 25-lecie istnienia. Występ rozpoczęła najstarsza grupa „Zornicy”, która wzruszająco odśpiewała góralskie „Fudalowe imie nigdy nie zaginie, ani na wiyrsycku ani na dolinie”. Później zaprezentowały się najmłodsze „zornicanki”, a spory aplauz wywołał taniec zbójnicki – najmłodszy „zbójnik” z zespołu Jaś Gąsienica-Daniel ma zaledwie 4 latka.

Punktem kulminacyjnym imprezy był turniej solowego tańca góralskiego. Taniec młodych górali oceniało jury w składzie: Czesław Jałowiecki, Katarzyna Stachoń-Groblowy - instruktorka tańca i śpiewu góralskiego na Olczy oraz Maciej Gąsienica- Walczak „Sobuś” – instruktor tańca góralskiego w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych.

Pierwsze miejsce i nagrody w postaci: opasek góralski, koszula góralska, książki „Jak po Tatrach chodzono”, 2 płyty DVD o góralskim tańcu i muzyce pasterskiej, kalendarze TPN, plecione skarpetki, 2 kupony płótna tybetowego otrzymała para: Daniel Strama z Majerczykówki i Martyna Kasprzycka z Zakopanego.

Drugie miejsce nagrody: spinka góralska, kupon płótna tybetowego, skarpetki plecione, książki o tematyce tatrzańskiej, kalendarze TPN otrzymali: Jakub Kluś z Hrubego i Anna Zubek z Zakopanego
Dwa równorzędne trzecie miejsce nagrody: spinka góralska, kupon płótna tybetowego, skarpetki plecione, książki o tematyce tatrzańskiej otrzymali: Szymon Kluś  z Hrubego i Martyna Galica z Pardałówki oraz Piotr Zubek i Anna Zubek z Zakopanego.

Wyróżnienie specjalne i nagrody rzeczowe ufundowane przez TPN otrzymała para: Klemens Gąsienica-Giewont z Moniką Obrochtą.

Wyróżnienia regulaminowe i nagrody rzeczowe otrzymali: Iwo Kozakiewicz z Marysią Sieczką, Adrian Ustupski z Klaudią Jelonek, Roman Obrochta z Patrycją Gał, Oskar Sikorski z Basią Ustupską-Kaźmik.

Nagrody w konkursie ufundowali: Katarzyna Fudala – Tęcza, Tatrzański Park Narodowy, Krystyna Stachoń-Tutoń przędzalnia wełny na Olczy oraz pracownia kowalstwa artystycznego Władysława Gąsienicy – Makowskiego.
6 stycznia roku minie kolejna rocznica tragicznej śmierci Jana Fudali - nauczyciela, trenera sportowego, tancerza, poety, satyryka, malarza, organizatora zespołów regionalnych oraz twórcy muzeum kultury zagórzańskiej i wołoskiej.

Jan Fudala urodził się w roku 1951 w Dobrzykowicach koło Wrocławia. Ukończył Liceum Technik Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, później Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie.

Za działalność artystyczną i sportową Fudala otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jego twórczość obfituje w liczne wydane tomiki poetyckie, utwory satyryczne i prace publicystyczne. Fudala występował także w licznych filmach o tematyce regionalnej. Zdobył szereg osiągnięć sportowych. W czasie Akademickich Mistrzostw Świata w Szwajcarii w 1973 roku zdobył złoty i srebrny medal w biegach narciarskich.

Jan Fudala jest założycielem wielu zespołów góralskich m.in. "Kropianki" w Rabie Wyżnej, "Harenda" i „Zornica” w Zakopanem oraz "Zagórze" w Kasinie Wielkiej.

Ostatnią nagrodą, odebraną przez Fudalę w dniu jego tragicznej śmierci 6 stycznia 2008r jest medal "Zasłużony dla kultury Gloria Artis" za działalność w krzewieniu kultury góralskiej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł
  • Torebka filcowa XVITorebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm Materiał: Filc...
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.