PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Memoriał Artystyczny Jana Fudali

Wtorek, 17 grudnia 2013 r.
Autor: Maciej Stasiński

Memoriał Artystyczny Jana FudaliTatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” po raz piąty zorganizowało Memoriał Artystyczny Jana Fudali. „Wydarzenie promuje szczególnie umiłowany przez Jaśka Fudalę taniec góralski, w którego wykonywaniu był niekwestionowanym mistrzem” mówił dyrektor „Jutrzenki” Krzysztof Jędrzejowski. W sobotę 14 grudnia sala widowiskowa Związku Podhalan w Zakopanem wypełniła się po brzegi.


„To wielka radość, że można być na takim spotkaniu zbacującym naszego kolegę Jana Fudalę. Pracujący niegdyś w zakopiańskiej „Jutrzence” Jasiek Fudala razem z Władkiem Trebunią-Tutką są już teraz razem za niebieską granią, ale ciągle są też tutaj z nami; to ich praca wśród młodzieży, to Władka granie i Jaśka tońcenie, śpiewanie, granie i poezja. Dziękuję „Jutrzence” że pamięta, bo pamiętać to znaczy powracać do tych ludzi i chwil, które nas ubogacają. Życzę wszystkim, żeby ta muzyka was ubogacała i dawała radość życia” – powiedział otwierając V Memoriał Artystyczny Jana Fudali starosta tatrzański Andrzej Gąsienica – Makowski. 

Honorowy patronat nad imprezą objęła rodzina tragicznie zmarłego w 2008r. założyciela „Zornicy” i innych zespołów góralskich, Jana Fudali. „Niezwykle miło spotkać się tutaj, bo bardzo ważne by szerzyć kulturę góralską. Bardzo dziękuję Szumkowii Bafii za pomysł. A wszystkim gratuluję świadomości szerzenia kultury góralskiej” – powiedziała Katarzyna Fudala – Tęcza, córka artysty. „Modzi niech się uczą od starszych dzieci, niech tańczą, utrzymują góralską tradycję. Jan Fudala będzie szczęśliwy” – dodała Lubomira Fudala, wdowa po Jaśku z Gorców.

Artysta plastyk i były dyrektor „Jutrzenki” Czesław Jałowiecki, który razem z Jaśkiem Fudalą i Władysławem Trenunią Tutką zakładał zespół „Zornica” powiedział: „Bardzo się cieszę z tej imprezy, bo byłem przy założeniu tego zespołu 25 lat temu. Więc obchodzicie srebrne wesele. Jaś Fudala to dla nas człowiek legenda, który uparł się, że powstanie taki zespół i zrealizował to marzenie. Bardzo się cieszę, że zespół istnieje i ciągle się rozwija” – wspominał.

Uroczystość rozpoczęła się od występu trzech generacji zespołu „Zornica” (w sumie 60 młodych góralek i górali), który w tym roku świętował 25-lecie istnienia. Występ rozpoczęła najstarsza grupa „Zornicy”, która wzruszająco odśpiewała góralskie „Fudalowe imie nigdy nie zaginie, ani na wiyrsycku ani na dolinie”. Później zaprezentowały się najmłodsze „zornicanki”, a spory aplauz wywołał taniec zbójnicki – najmłodszy „zbójnik” z zespołu Jaś Gąsienica-Daniel ma zaledwie 4 latka.

Punktem kulminacyjnym imprezy był turniej solowego tańca góralskiego. Taniec młodych górali oceniało jury w składzie: Czesław Jałowiecki, Katarzyna Stachoń-Groblowy - instruktorka tańca i śpiewu góralskiego na Olczy oraz Maciej Gąsienica- Walczak „Sobuś” – instruktor tańca góralskiego w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych.

Pierwsze miejsce i nagrody w postaci: opasek góralski, koszula góralska, książki „Jak po Tatrach chodzono”, 2 płyty DVD o góralskim tańcu i muzyce pasterskiej, kalendarze TPN, plecione skarpetki, 2 kupony płótna tybetowego otrzymała para: Daniel Strama z Majerczykówki i Martyna Kasprzycka z Zakopanego.

Drugie miejsce nagrody: spinka góralska, kupon płótna tybetowego, skarpetki plecione, książki o tematyce tatrzańskiej, kalendarze TPN otrzymali: Jakub Kluś z Hrubego i Anna Zubek z Zakopanego
Dwa równorzędne trzecie miejsce nagrody: spinka góralska, kupon płótna tybetowego, skarpetki plecione, książki o tematyce tatrzańskiej otrzymali: Szymon Kluś  z Hrubego i Martyna Galica z Pardałówki oraz Piotr Zubek i Anna Zubek z Zakopanego.

Wyróżnienie specjalne i nagrody rzeczowe ufundowane przez TPN otrzymała para: Klemens Gąsienica-Giewont z Moniką Obrochtą.

Wyróżnienia regulaminowe i nagrody rzeczowe otrzymali: Iwo Kozakiewicz z Marysią Sieczką, Adrian Ustupski z Klaudią Jelonek, Roman Obrochta z Patrycją Gał, Oskar Sikorski z Basią Ustupską-Kaźmik.

Nagrody w konkursie ufundowali: Katarzyna Fudala – Tęcza, Tatrzański Park Narodowy, Krystyna Stachoń-Tutoń przędzalnia wełny na Olczy oraz pracownia kowalstwa artystycznego Władysława Gąsienicy – Makowskiego.
6 stycznia roku minie kolejna rocznica tragicznej śmierci Jana Fudali - nauczyciela, trenera sportowego, tancerza, poety, satyryka, malarza, organizatora zespołów regionalnych oraz twórcy muzeum kultury zagórzańskiej i wołoskiej.

Jan Fudala urodził się w roku 1951 w Dobrzykowicach koło Wrocławia. Ukończył Liceum Technik Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, później Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie.

Za działalność artystyczną i sportową Fudala otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jego twórczość obfituje w liczne wydane tomiki poetyckie, utwory satyryczne i prace publicystyczne. Fudala występował także w licznych filmach o tematyce regionalnej. Zdobył szereg osiągnięć sportowych. W czasie Akademickich Mistrzostw Świata w Szwajcarii w 1973 roku zdobył złoty i srebrny medal w biegach narciarskich.

Jan Fudala jest założycielem wielu zespołów góralskich m.in. "Kropianki" w Rabie Wyżnej, "Harenda" i „Zornica” w Zakopanem oraz "Zagórze" w Kasinie Wielkiej.

Ostatnią nagrodą, odebraną przez Fudalę w dniu jego tragicznej śmierci 6 stycznia 2008r jest medal "Zasłużony dla kultury Gloria Artis" za działalność w krzewieniu kultury góralskiej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    25 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    175 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.