PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Dudaski Tłusty Czwartek

Piątek, 28 lutego 2014 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW Zakopanem z okazji Tłustego Czwartku tradycyjnie już muzykowali dudziarze z Podhala oraz innych regionów Polski, a nawet ze Słowacji i Czech. Była to wyjątkowa okazja, by posłuchać autentycznej ludowej dudziarskiej muzyki, zobaczyć różne instrumenty oraz poznać tajniki ich budowy. Tego dnia nie mogło zabraknąć także smakowitych pączków. Koncert, który odbył się w Zakopiańskim Centrum Kultury, poprowadził Jan Karpiel-Bułecka. Przygrywał Zespół Holof, który wspaniale urozmaicił dudziarskie występy muzyką góralską i węgierską.


Tegoroczne spotkanie poświęcone było dudziarzowi Bolesławowi Trzmielowi z Zakopanego. Opowiadał o nim Józef Pitoń oraz goszcząca na spotkaniu rodzina - żona Małgorzata i córka Ewa Marciniak.

Podczas Dudaskiego Tłustego Czwartku wystąpiła kapela koźlarska "Zbąszyniacy" z Wielkopolski, kapela Stanisława Kubasiaka z Suchej Beskidzkiej, Szymon Bafia z uczniami (wśród których była także Martyna Galica - prawnuczka wspominanego rok temu dudziarza Józefa Galicy), Paweł Majerczyk, Jan Michałczak i Alicja Masny, Paulina Andersz-Żok z Nowego Targu (grająca na dudach wielkopolskich), Marcin Żarnecki z Nowego Targu, Lubomir Tatarka ze Słowacji, Łukasz Gąsienica-Samek z Piotrem Majerczykiem, kapela Antoniego Gluzy ze Szczyrku, kapela Zbyszka Wałacha z Istebnej. Na zakończenie koncertu wszyscy dudziarze wystąpili także wspólnie.

Dudaski Tłusty Czwartek został zorganizowany przez: Burmistrza Miasta Zakopane, Wydział Kultury i Popularyzacji Zakopanego, Zakopiańskie Centrum Edukacji i Jana Karpiela-Bułeckę.


Bolesław Trzmiel urodził się w 1932 roku w Zakopanem. Jego matka pochodziła z góralskiej rodziny Gąsieniców-Bednarzy. Był wszechstronnie utalentowany. Grał na różnych instrumentach (skrzypcach, kontrabasie, gitarze, akordeonie, piszczałce, kozie, trombicie), malował pejzaże, portrety, postacie, wyrabiał ozdoby góralskie (spinki, klamry itp.), rzeźbił w drewnie (sosręby, belki), śpiewał, jodłował, tańczył po góralsku, a także inne modne tańce. Znał się na mechanice, matematyce i elektryce. W latach 50-tych studiował na Politechnice w Krakowie, gdzie uchodził za bardzo zdolnego studenta, jednak z braku środków materialnych przerwał studia po kilku latach.
Był współzałożycielem góralskiego zespołu studenckiego, z którym odbył kilka wyjazdów zagranicznych (m.in. do Francji i Jugosławii). W latach późniejszych jako instrumentalista należał do Zespołu im. Klimka Bachledy w Zakopanem, z którym wyjeżdżał m.in. do Bułgarii, Austrii, Kanady, USA i ZSRR. Następnie był członkiem Zespołu im. Jana Sabały działającego przy PKS-ie.
Po założeniu rodziny mieszkał przy ul. Witkiewicza w jednej dużej izbie, w kącie której miał swój mały warsztat. Tworzył na nim instrumenty pasterskie (piszczałki, kozy, trombity). Reperował także różne urządzenia (pralki, lodówki, silniki), z czego utrzymywał rodzinę. Należał też do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Jego eksponaty wystawiane były na różnych konkursach, także zagranicznych i zdobywały liczne wyróżnienia.
Chociaż w życiu przeszedł wiele chorób i operacji, to jednak cały czas był bardzo aktywny. Zmarł nagle w wieku 78 lat. Pochowany został na cmentarzu przy ul. Nowotarskiej, chociaż na pewno zasłużył na to, by spocząć na cmentarzu zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.

Józef Pitoń

Zobacz w naszym sklepie:
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • Sakiewka VSakiewka VSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 13 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.