PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Adam Pach - posiady ZP o. Zakopane

Sobota, 22 marca 2014 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

Adam Pach - posiady ZP o. ZakopaneKolejne posiady ukazujące postacie i twórczość pisarzy związanych z Podhalem i Zakopanem poświęcone były Adamowi Pachowi (1907-1980). Ten wybitny podhalański pisarz ludowy, jeden z najlepszych podhalańskich gawędziarzy, działacz społeczny i kulturalny, m.in. Związku Podhalan (Członek Honorowy) , rzeźbiarz amator, z zawodu stolarz, potem sanitariusz i kontroler sanitarny w zakopiańskiej służbie zdrowia zdaje się być postacią nieco zapomnianą. Jego sylwetkę przypomniała Małgorzata Wnuk, a utwory z książki „Drzewiej pod Giewontem” oraz z tomu „Poezje” czytali aktorzy Towarzystwa Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Zakopanem (Sekcji Studium Słowa im. Tadeusza Staicha oraz Sekcji A2 im. Jurka Tawłowicza) Grażyna Syrzistie i Jerzy Filar.


Małgorzata Wnuk przeczytała także nic nie tracące na aktualności fragmenty zbeletryzowanych opowieści na tle dziejów Podhala „W siąpawicach dziejowych”.

Twórczość pisarska Pacha jest różnorodna. Pisał gwarą podhalańską i językiem literackim. Poezję i artykuły na tematy społeczno-polityczne. Jako osobne publikacje ukazały się: „Zgrzebne pacierze” (1976), „Drzewiej pod Giewontem” (1976), „W cornej izbie” (1977) i „W siąpawicach dziejowych”. W jego twórczości ważne miejsce zajmuje tematyka tatrzańska. Włodzimierz Wnuk napisał o nim: „Tylko on jeden spośród  licznego rodzeństwa wyrósł na regionalnego artystę i działacza, tylko jemu jednemu góralskość  weszła tak silnie w krew i zawładnęła całą jego istotą”.

Podczas II wojny światowej pracował w „Palace”. Do jego obowiązków należało dezynfekowanie sal. W 1962 roku był jednym ze świadków podczas toczącego się we Fryburgu procesu przeciw szefowi zakopiańskiego gestapo Robertowi Weissmannowi i jego zastępcy Arno Sehmischowi.

Posiady zaszczyciła swoją obecnością córka Adama Pacha - Krystyna, która przeczytała wiersze Ojca, ale także przedstawiła kilka swoich utworów poetyckich. Wiele osób wspominało postać Adam Pacha. Grała kapela CK „Jutrzenka” kierowana przez Krzysztofa Trebunię-Tutkę.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.