PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

10-lecie Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej

Poniedziałek, 24 marca 2014 r.
Autor: Agnieszka Kreiner

10-lecie Tatrzańskiej Orkiestry KlimatycznejW dniu 8 kwietnia 2014 mija 10 lat od powstania i pierwszego koncertu Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej. Zespół ten powstał w Zakopanem w roku 2004 dzięki inicjatywie Agnieszki Kreiner i grupy profesjonalnych muzyków związanych z Zakopanem Podhalem. Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna jest orkiestrą kameralną złożoną z instrumentów smyczkowych wzbogaconych o flet i klarnet. Spośród członków Orkiestry wyłoniona jest Świętojańska Kapela Klimatyczna grająca oryginalną muzykę góralską.


Szeroki repertuar zespołu obejmuje utwory muzyczne od dzieł polskiego baroku po muzykę współczesną, od klasyki po piosenki i utwory taneczne. Szczególną misją zespołu jest promocja dzieł inspirowanych magią gór i folkloru góralskiego, a także kompozytorów i wykonawców pochodzących i działających na Podhalu. Zespół wykonał prawie 100 utworów tego rodzaju, kompozytorów takich jak: Karol Szymanowski, Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki, Tadeusz Maklakiewicz, Benedykt Konowalski, Jerzy Młodziejowski, Władysław Górzyński, Piotr Perkowski, Barbara Kaszuba i inni.

Wśród artystów współpracujących z Orkiestra są : Jan Karpiel-Bułecka, Hania Chowaniec-Rybka, Zofia Kilanowicz, Andrzej Brandstatter, Joanna Trafas, Sebastian Szumski, Marcin Koziak, Izabela Matuła, Piotr Kumon, Ada Bujak, Katarzyna Gierla, aktorzy Teatru Witkacego.

W ciągu 10 lat istnienia Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna zagrała ponad 100 koncertów, z czego ponad 90 w Zakopanem - w miejscowych kościołach, Miejskiej Galerii Sztuki, kinie Sokół, salach hotelowych oraz w plenerach Kuźnic, Harendy i Kalatówek. Była również zapraszana na koncerty do Krakowa (Bazylika oo. Paulinów na Skałce, sala „Florianka”, Muzeum Narodowe), Warszawy (ogrody Łazienek i Wilanowa, kościół św. Anny, Galeria Porczyńskich), Lublina (Teatr), Gdańska (Dwór Artusa), Olkusza, Strzegomia, Nowego Targu i innych. Występowała również na zamku Oravsky Hrad na Słowacji w ramach projektu „Muzyka pod Tatrami”.

Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna nagrała dwie płyty CD: „Album Tatrzańskie” z udziałem Hani Chowaniec - Rygki i „Mieczysław Karłowicz” z udziałem Zofii Kilanowicz i Janusza Miryńskiego, obecnie jest w trakcie nagrywania następnej.
Koncerty Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej cieszą się wielkim powodzeniem zarówno wśród zakopiańczyków jak i turystów.

www.klimatorkiestra.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.