PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Perseusz po raz drugi w szkole Kenara

Poniedziałek, 24 marca 2014 r.
Autor: Maciej Stasiński

Perseusz po raz drugi w szkole KenaraW pierwszy dzień wiosny w słynnej zakopiańskiej szkole plastycznej im. Antoniego Kenara po raz drugi odbył się konkurs talentów „Perseusz”. Tym razem w szranki stanęli nie tylko uczniowie „Kenarówki”. Na scenie w galerii „Strug” pojawili się też uczniowie z POSA, szkoły muzycznej, Liceum im. Balzera i gimnazjum na Olczy. Uczniowie wbrew pozorom nie rywalizowali w konkurencjach plastycznych, ale muzycznych. Widzowie podziwiali też taniec, a łzy śmiechu pojawiły się, kiedy na scenę wyszedł góralki kabaret.


„Cieszymy się, że po raz drugi udało nam się zorganizować konkurs Perseusz. Tegoroczna impreza poświęca jest pamięci nago tragicznie zmarłego ucznia Andrzeja Urbaniaka, który zginął w Tatrach w styczniu. Andrzej był wszechstronnie uzdolniony, w ubiegłym roku na 1-szym Perseuszu zachwycił wszystkich grą na gitarze i wspaniałym śpiewem” – wspominał pomysłodawca i główny organizator „Perseusza”, wicedyrektor szkoły im. A. Kenara Marek Król - Józaga. Ubiegłoroczny występ Andrzeja Urbaniaka był wyświetlony w przerwie konkursu.  

Marek Król – Józaga szczególnie podziękował muzykowi Jackowi Zielińskiemu – jednemu z założycieli grupy Skaldowie za przewodniczenie komisji artystycznej, która oceniała młodych artystów. Muzyk otrzymał od dyrekcji szkoły obraz autorstwa absolwenta szkoły Kenara Krzysztofa Grzybacza, obecnie studenta pierwszego roku ASP w Krakowie. 

Jury przyznało dwie równorzędne pierwsze nagrody i statuetki Perseusza wykonane w pracowni snycerstwa szkoły Kenara. Jedna z nich trafiła do utalentowanej Kasi Lassak, uczennicy LO im. Balzera oraz szkoły muzycznej w Nowym Targu. Kasia wspaniale wykonała na pianinie m.in. utwór Norah Jones oraz własną kompozycję. Pokazała także swój talent jako skrzypaczki i wokalistki. Równorzędna pierwsza nagroda trafiła do kapeli Kamila Bukowskiego, ucznia piątej klasy szkoły Kenara. Jury doceniło brawurową grę Kamila na skrzypcach. Wtórowali mu Kuba Kluś na akordeonie i Michał Pawlikowski na kontrabasie (obaj uczniowie gimnazjum nr 4 na Olczy) 0raz Rafał Korabik na altówce węgierskiej.

Drugiego miejsca nie przyznano. Trzecie miejsce trafiło do formacji muzycznej LASZLO w składzie: Filip Czaja, Erwin Jeneralczyk, Damian Masłowski, Paweł Chryczyk, Jakub Kubicki – wszyscy to uczniowie szkoły Kenara. LAOSZLO zachwyciło jury niesztampowym i porywającym wykonaniem, oraz własną przemyślaną aranżacją znanych utworów muzycznych okraszonych wspaniałym poczuciem humoru.

Do finału konkursu zakwalifikowała się także wspaniała wokalistka Marcelina Budz, której towarzyszyła gitarzystka Magda Jurek oraz trio akordeonowe z PSM w Zakopanem w składzie: Janusz Polak, Maciej Haładyna, Michał Krzysiak.

Wyróżnienia otrzymali: Zofia Zielińska, Anna Gąsienica – Byrcyn i Ola Gębik za fantastyczne wykonanie znanego utworu Leonarda Cohena „Hallelujah”. Wyróżnienia trafiły także do Katarzyny Spery i Alicji Pierz za ujmujące wykonanie tańca do piosenki „Everything at once”. Jury wyróżniło też kabaret góralski „Zbacowanie” Kamila Bukowskiego i Kuby Klusia. 

W konkursie udział wzięli także: Julia Budz, Zuza Kubowicz, Jakub Starzyk, Mikołaj Baczyński, a także nauczyciele: prof. Stanisław Marduła i ks. Michał Kieresnowski.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    130 zł
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Aniołek duży IIIAniołek duży IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.