PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Gala Poezji 2014

Piątek, 28 marca 2014 r.
Autor: Maciej Pinkwart

Gala Poezji 2014W Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Artystycznej w Zakopanem odbył się już po raz 12-ty konkurs poetycki „Gala 2014”, ogłoszony przez Dyrekcję Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem wraz z Radą Rodziców POSA dla uczniów i absolwentów POSA. Zgłoszono blisko 200 utworów. Nauczyciele literatury Agnieszka Warek i Maciej Pinkwart nominowali do udziału w konkursie 46 osób, które są autorami 132 tekstów.


Prace oceniało 5-osobowe jury, w składzie: Grażyna Malinowska, polonistka z POSA (przewodnicząca, Zakopane), Justyna Jasiorkowska (nauczycielka, wicedyrektor ZPSA, Zakopane), Justyna Kowalik (polonistka, poetka, Londyn), Renata Piżanowska (fotografik, redaktor Wydawnictwa „Wagant”, Nowy Targ), Andrzej Zalewski (polonista, poeta, bibliotekarz, Kopenhaga).

Na Wielkiej Gali Poezji, która odbyła się 28 marca 2014 r., w auli ZPSA Zakopane, nagrodzone wiersze były prezentowane przez aktorów Teatru Witkacego Katarzynę Pietrzyk i Krzysztofa Najbora. Oprawę muzyczną tworzyli nauczyciele Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza pod kierunkiem Jana Siaśkiewicza. Scenografię Gali stworzyli Renata i Andrzej Mrowcowie oraz Lidia Rosińska i Jadwiga Rogowiec, wraz z uczniami fakultetu plastycznego POSA. Jury ustaliło następującą listę zwycięzców, przyznając następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii juniorów:

Pierwsze miejsce, Grand Prix, Złotą Różę Poezji i nagrodę Starosty Tatrzańskiegootrzymał Mikołaj Motyka z klasy IV za wiersz pt. Las do góry nogami.

Mikołaj Motyka otrzymał także honorowy tytuł Mister Poezji 2014.

Drugie miejsce i Srebrną Różę Poezjiotrzymał Jakub Sichelski z klasy VI za wiersz pt. Smaczne wspomnienia.

Trzecie miejsce i Brązową Różę Poezjiotrzymała Małgorzata Orawiec z klasy V za wiersz pt. Medalista.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Maria Michniewska z kl. V za wiersz pt. Kraina zmarłych oraz Agnieszka Utracka z kl. VIza utwór bez tytułu, rozpoczynający się słowami Przełknij się...

W kategorii seniorów:

Pierwsze miejsce, Grand Prix, Złotą Różę Poezji i nagrodę Burmistrza Zakopanegootrzymała Antonina Kudasik z klasy IX za wiersz bez tytułu, zaczynający się od słów: Zawsze chciałem.... Antonina Kudasik otrzymała również honorowy tytuł Miss Poezji 2014.

Drugie miejsce i Srebrną Różę Poezji otrzymała Aleksandra Birecka z klasy IX za wiersz pt. Kontrapunkt.

Trzecie miejsce i Brązową Różę Poezjiotrzymała Justyna Sikora z klasy IX za utwór pt. Sąd.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Kacper Borkowski z kl. IXza wiersz pt. Najgorszy zawód świata.

W kategorii absolwentów:

Pierwsze miejsce, Grand Prix, Złotą Różę Poezji i nagrodę Towarzystwa Edukacji Artystycznej w Zakopanemotrzymał Kacper Hubicki, uczeń I klasy gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Oswalda Balzera w Zakopanem za wiersz bez tytułu, rozpoczynający się słowami Czerwone wino.... Kacper Hubicki otrzymał również honorowy tytuł Mister Poezji 2014.

Drugie miejsce i Srebrną Różę Poezjiotrzymała Zofia Walczewska z II klasy Liceum Ogólnokształcącego Ojców Pijarów w Krakowie za wiersz pt. Express.

Trzecie miejsce i Brązową Różę Poezjiotrzymała Kinga Dusik z II klasy Liceum Ogólnokształcącego Ojców Pijarów w Krakowie za wiersz pt. Nie-poetyka.

Wyróżnieniaw tej kategorii otrzymały: Natalia Dziurny z klasy III Liceum Oswalda Balzera w Zakopanem za wiersz pt. Byłam ćmą oraz Ewa Utracka z II kl. Liceum Oswalda Balzera w Zakopanem za utwór bez tytułu rozpoczynający się od słów Ostrość słów...

Nagrody specjalne:

Nagrodę Dyrektora Szkoły Zofii Ziach dla najwyżej ocenionej autorki otrzymała Antonina Kudasik z klasy IX.

Nagrodę Justyny Jasiorkowskiej za najlepszy wiersz o tematyce miłosnej otrzymała absolwentka POSA Kinga Dusikza utwór pt. Płeć.

Nagrody Mirosława Nadymusa otrzymali:

Zuzanna Mrugacz z kl. VI za wiersz pt. Koniec szczęścia

Tadeusz Kmiecik z kl. IV za wiersz pt. Kamień

Anna Grzegorczyk z kl. VI za wiersz pt. Widmo Brockenu

Stefania Mitan-Abel z kl. VIII za wiersz pt. Hey, Charlie

Kacper Borkowski z kl. IX za wiersz pt. Najgorszy zawód świata

Aleksandra Birecka z kl. IX za wiersz pt. Kontrapunkt

Zofia Walczewska za wiersz pt. Nieświat

Ewa Utracka za wiersz bez tytułu, rozpoczynający się od: Ostrość słów.

Nagrody Justyny Kowalik otrzymali:

Natalia Dziurny za zestaw wierszy

Zofia Walczewska za wiersz pt. Express

Stefania Mitan-Abel za wiersz pt. Hey, Charlie!

Nagrody Macieja Pinkwarta otrzymały: Justyna Sikora z kl. IX za umiejętność wskazywania dróg przy jednoczesnej sztuce zacierania na nich śladów, zaprezentowaną szczególnie w wierszu Pytanie opisowe oraz Ewa Utracka za wyjątkową wierność dla poezji.

Nagrodę Renaty Piżanowskiej z Wydawnictwa “Wagant”otrzymała Aleksandra Birecka z kl. IX za wiersz pt. Upadek.

Swoje nagrody przyznał także dyrektor Teatru Witkacego – Andrzej Dziuk. Otrzymały je Agnieszka Utracka (za wiersz *** Przełknij się…) oraz Wiktoria Zawiła (za wiersz Teraźniejszość).

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Panda"Wisiorek "Panda"Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm.
    70 zł
  • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
    170 zł
  • Muzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyMuzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Henryk Krzeptowski, Józef Chyc, Zofia...
    40 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.