PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Gala Jazz Top

Piątek, 2 maja 2014 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW drugim dniu Wiosny Jazzowej Zakopane 2014 odbyła się Gala Jazz Top z udziałem laureatów dorocznej ankiety czytelników magazyny "Jazz Forum". W Kinie "Sokół" wystąpiła zawiązana specjalnie na tę okazję niepowtarzalna konstelacja zdobywców pierwszych miejsc różnych kategorii instrumentalnych. Jazz Top Quintet utworzyli: Maciej Sikała - saksofon tenorowy, Grzegorz Nagórski - puzon, Wojtek Karolak - organy Hammonda, Michał Barański - kontrabas, Cezary Konrad - perkusja. W drugiej części koncertu wystąpił czołowy gitarzysta Marek Napiórkowski.


Towarzyszyli mu: Henryk Miśkiewicz, Adam Pierończyk, Krzysztof Herdzin, Paweł Dobrowolski i Robert Kubiszyn. Repertuar pochodził z najnowszej płyty "UP!".


JAZZ TOP QUINTET
Maciej Sikała – saksofonista. Laureat konkursów i wyróżnień m.in.: I miejsce w Międzynarodowym konkursie Improwizacji Jazzwej w Katowicach (1986 r.), I miejsce w ankiecie Jazz Forum w kat. Saksofon ternorowy w latach 1995-2005, 2010, 2012 i 2013. Ma za sobą współpracę z całą czołówką polskich jazzmanów (J. Ptaszyn Wróblewski, T. Szukalski, H. Miśkiewicz) oraz z muzykami z zagranicy, jak m.in.: Lester Bowie, Kenny Wheeler, Tim Haggans, Billy Harper, Billy Hart i in. Muzyk nagrał ponad 40 płyt w tym 4 autorskie, z których dwie były nominowane do nagrody Fryderyk.
Michał Barański – kontrabasista i gitarzysta basowy. Już jako trzynastolatek grający na gitarze basowej został zauważony na warsztatach jazzowych przez amerykańskiego klarnecistę Brada Terry. Już w trakcie studiów rozpoczął współpracę jako sideman z wieloma wybitnymi artystami polskiej i światowej sceny takimi jak: B. Maupin, N. Kennedy, T. Stańko i in. Jest laureatem 2 nagród FRYDERYK za udział w albumie „Umiera Piękno” Agi Zaryan oraz za album „Assymetry” Z. Namysłowskiego.
Grzegorz Nagórski – puzonista, kompozytor. Debiutował na Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu w 1982 r. z zespołem J. Ptaszyna Wróblewskiego. Karierę muzyczną rozpoczął jeszcze podczas studiów współpracując m.in. z zespołem „Young Power”. Jest stypendystą University of Miami-USA, gdzie w 1993 r. otrzymał Master Degree. Współpracował z czołowymi muzykami jazzowymi m.in. z M. Schneider, P. Wojtasikiem, Z. Namysłowskim. Muzyk nieprzerwanie od 1996 r. wybierany jest najlepszym polskim puzonistą jazzowym w ankiecie Jazz Forum
Cezary Konrad – perkusista, kompozytor, aranżer. Pierwsze znaczące sukcesy zaczął odnosić jako współtwórca grupy Central Heating Trio z którą zajął m.in. I miejsce na festiwalu Jazz Juniors ‘ 90 w Krakowie. Muzyk występował i nagrywał z wieloma znakomitymi postaciami polskiej sceny jazzowej, m.in.: L. Możdżerem, Z. Namysłowskim, T. Stańko, K. Allyson, R. Brecker. Przez czytelników miesięcznika Jazz Forum – uznawany za najlepszego polskiego perkusistę jazzowego wg rankingu Jazz Top, nieprzerwanie od roku 1992.

Marek Napiórkowski
gitarzysta, kompozytor
Nagrał ponad 140 płyt z różnymi wykonawcami! Grał i nagrywał m.in. z: Patem Metheny, Mino Cinelu, Marcusem Millerem, Richardem Boną, Ivanem Linsem, Dhaferem Youssefem, Angelique Kidjo, Gregoirem Maretem, Adamem Holzmanem, Sugarem Blue, Anną Marią Jopek, Tomaszem Stańko, Hadrien Feraud, Henrykiem Miśkiewiczem, Urszulą Dudziak, Leszkiem Możdżerem, Ewą Bem, Dorotą Miśkiewicz, Klausem Doldingerem (Passport), Wojciechem Karolakiem, Januszem Muniakiem, Tomaszem Szukalskim, Krzysztofem Ścierańskim, Janem "Ptaszynem" Wróblewskim...
Nagrał 4 solowe płyty:
1. "Nap"(2005) z udziałem min. Anny Marii Jopek, Leszka Możdżera i Henryka Miśkiewicza.
2. "Wolno"(2007), która uzyskała status złotej płyty a zagrali na niej min. Gregoire Maret, Michał Miśkiewicz i Robert Majewski.
3. "KonKubiNap"(2011), nagrana na żywo płyta w trio wraz z Robertem Kubiszynem i Cezary Konradem.
4. "UP!" (2013), zrealizowana z niemal orkiestrowym rozmachem produkcja z udziałem Clarence'a Penna, Adama Pierończyka, Krzysztofa Herdzina, Henryka Miśkiewicza, Roberta Kubiszyna i nonetu muzyków symfonicznych.
5 razy był nominowany do Nagrody Muzycznej Fryderyk.
Głosami czytelników pisma "Jazz Forum" został wybrany jazzowym gitarzystą roku 2012 i 2013.
Był współliderem elektrycznej grupy Funky Groove, która dwukrotnie została uznana Elektrycznym Zespołem Roku w ankiecie pisma "Jazz Forum".
Koncertował min. w Japonii, USA, Meksyku, Brazylii, Kanadzie, Indonezji, Chinach, Rosji i większości krajów Europy.
Obecnie nagrywa i koncertuje w Polsce i za granicą z własnymi projektami, Anną Marią Jopek, Henrykiem Miśkiewiczem i Dorotą Miśkiewicz.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska IISpinka góralska IIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z szarotką w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    290 zł
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Bransoletka PurpurosaBransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.