PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

„Moje ostatnie słowo” – opowieść o Jadwidze Apostoł -Staniszewskiej

Piątek, 9 maja 2014 r.
Autor: Piotr Kyc

„Moje ostatnie słowo” – opowieść o Jadwidze Apostoł -Staniszewskiej8 maja, w Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza mieszczącego się w willi Koliba odbyła się promocja książki Jadwigi Apostoł -Staniszewskiej „Moje ostatnie słowo”. Jest to kolejna pozycja konfrontująca działalność żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej z Góralenvolkiem – ruchem „zdrajców w bukowych portkach”, jak pisze autorka wielu wierszy, opowiadań i listów zamieszonych w książce. Historyczne tło wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat nakreślił przewodnik Adam Błaszczyk. O Jadwidze Apostoł -Staniszewskiej opowiadał jej bratanek, Stanisław Apostoł, który wydał książkę w 100-lecie urodzin swojej ciotki.


Zebrani mogli również obejrzeć fragment filmu dokumentalnego z udziałem  Jadwigi Apostoł – Staniszewskiej czytającej swoje utwory w  miejscach związanych z walką i martyrologią ludności Podhala. To robi wrażenie i każe pamiętać o tamtych ludziach, wydarzeniach.   Czasach  pogardy, zdrady  ale i bezprzykładnego bohaterstwa.        

Po spotkaniu można było zakupić książkę wraz z okolicznościową płytą DVD.

Na pamiątkę szlachetnej postawy ludzi ukrywających Konfederatów w przysiółku Bagdanówka, w dniu 17 czerwca przy pomocy zakopiańskiego Oddziału PTTK nastąpi otwarcie pieszego szlaku turystycznego Bogdanówka – Zakopane. Jest to szlak poświęcony Konfederacji Tatrzańskiej.

 

Bohaterką spotkania była niezwykła kobieta. Góralka. Żołnierz Konfederacji Tatrzańskiej. Poetka. Jadwiga Apostoł-Staniszewska urodziła się 22 XII 1913 w Nowym Targu, zmarła 2 II 1990. Nauczycielka (Seminarium Nauczycielskie w Nowym Targu 1934), uczyła w szkole podstawowej w Nowogródku (1934-39). Po wybuchu II wojny światowej wróciła do Nowego Targu. W czasie okupacji niemieckiej uczestniczyła od października 1939 r. w podziemnym ruchu oporu, najpierw w Nowym Targu przy organizowaniu potajemnych przerzutów Polaków przez Słowację i Węgry do armii polskiej na Zachodzie. W 1941 była współtwórczynią Konfederacji Tatrzańskiej i sekretarzem jej Placówki Naczelnej, a także redaktorką jej podziemnego czasopisma "Na Placówce" (1941). Aresztowana przez gestapo 22 VIII 1942, przeszła przez więzienie w zakopiańskim "Palace", a od XII 1942 do 1945 była więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu, Ravensbrück i in. Po wojnie, w maju 1945, powróciła do Nowego Targu. Jesienią 1946 r. była współorganizatorką Podhalańskiego Uniwersytetu Ludowego w Szaflarach i następnie prowadziła go do maja 1949, kiedy władze zlikwidowały tę placówkę oświat., a Jadwiga została skazana na 5 lat więzienia. Po 8 miesiącach zwolniono ją dzięki amnestii. Wyjechała wtedy do Szczecina, gdzie ukończyła technikum budowlane i pracowała w budownictwie. W 1964 wyszła za mąż za Ludwika Staniszewskiego. W 1985 powróciła na stałe do Nowego Targu. (watra)

 

 

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...
    40 zł
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.