PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Najsłynniejszy japoński chór dziecięcy

Piątek, 9 maja 2014 r.
Autor: Regina Watycha

Najsłynniejszy japoński chór dziecięcyKoncert odbył się w Teatrze Witkacego. Dziecięcy chór IZUMI uznawany jest w Japonii za najlepszy chór dziecięcy. Program koncertów obejmuje pieśni m.in. japońskie, chińskie, mongolskie, arabskie, rosyjskie i polskie. Chór japoński śpiewa w językach oryginalnych i występuje w tradycyjnych strojach japońskich. Razem z Japończykami zagrał polski zespół pod kierunkiem Marii Pomianowskiej, która od kilku lat pracuje w Japonii.


 "W muzyce japońskiej fascynuje mnie inny rodzaj pojmowania piękna, inna rytmika, a także improwizacja" - mówi Pomianowska. "Zagramy z Japończykami na blisko 20 niezwykle rzadkich instrumentach z całego świata - np. na koreańskim koto i polskiej suce biłgorajskiej" - dodaje.

Założony w latach 70. przez Toshio Koizumi chór Izumi cieszy się w Japonii wielką popularnością. Występuje w programach radiowych i telewizyjnych, wygrywa liczne konkursy. W 2003 r. chór otrzymał specjalną nagrodę japońskiego Towarzystwa Upowszechniania Muzyki za wybitne osiągnięcia edukacyjne.

Założycielem chóru jest p.Toshio Koizumi. W 1976 stworzył on placówkę edukacyjną w Tokio - Przedszkole Izumi. Od początku swej działalności stosuje oryginalne metody wychowawcze. Ich głównym celem jest edukacja poprzez zabawę. Dzieciom stwarza się optymalną szansę kontaktu z rzeczywistym światem i przetwarzanie tych informacji na język muzyki. Efektem tej metody jest dynamiczny rozwój słuchu i poczucia rytmu u małych dzieci. Głównym założeniem metody jest wykształcenie nie tylko profesjonalnych muzyków ale przede wszystkim pokolenia dobrze słyszącej i wysoko wykształconej publiczności muzycznej. Działalność przedszkola cieszy się dużą popularnością w Japonii. Chór występuje w programach radiowych i telewizyjnych, koncertuje, wygrywa liczne konkursy. W 2003 r. chór otrzymał specjalna nagrodę japońskiego Towarzystwa Upowszechniania Muzyki za wybitne osiągnięcia edukacyjne.

Twórcą metody wychowawczej Music Step jest p. Katsuhide Fukusato.
Urodzony w 1932 r. pochodzi z wyspy Okinawa. Metodę wychowania muzycznego stosowaną w Przedszkolu Izumi udoskonalił i zaczął upowszechniać w całej Japonii od roku 1973. Metoda Music Step jest obecnie stosowana z powodzeniem także w Korei. Od początku swej działalności stosuje oryginalne metody wychowawcze. Ich głównym celem jest edukacja poprzez zabawę. Dzieciom stwarza się optymalna szanse kontaktu z rzeczywistym światem i przetwarzanie tych informacji na język muzyki. Efektem tej metody jest dynamiczny rozwój słuchu i poczucia rytmu u małych dzieci.

Czym jest metoda wychowawcza MS?
Według niej wszystkie dzieci są "geniuszami odczuwania świata".
Metoda MS jest dostosowana do procesu rozwoju dzieci ponieważ pozwala im "odczuwać świat" (nie poprzez logiczne wyjaśnienia lecz odczuwając wszystkimi pięcioma zmysłami). Od urodzenia aż do 6–go roku życia dzieci rozwijają się głównie przez odczuwanie świata. W okresie przedszkolnym dzieci rozwijają się najprędzej. Rozwój mózgu jest tak dynamiczny, że w wieku 8 lat jest on rozwinięty aż w 90-ciu procentach.
W dzieciństwie istnieje tzw. krytyczny okres, kiedy najłatwiej dziecko nabywa różnych umiejętności bez wielkiego wysiłku. Można wówczas kształcić słuch, poczucie rytmu, uczyć języków w niepowtarzalnym w stosunku do późniejszych etapów życia tempie. Metoda MS zajmuje się właśnie tym krytycznym okresem życia dzieci rozwijając nie tylko zdolności muzyczne ale też postawę zainteresowanie światem i otwarcia na relacje z innymi ludźmi.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Panda"Wisiorek "Panda"Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm.
    70 zł
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł
  • Spinka góralska IISpinka góralska IIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z szarotką w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    290 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.