PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Noc Muzeów 2014 - Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich w Zakopanem

Niedziela, 18 maja 2014 r.
Autor: Piotr Kyc

Noc Muzeów 2014 - Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich w Zakopanem17 maja w Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich w Zakopanem – filii Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem – otwarto wystawę zatytułowaną „Chudobno mie mama miała... Dzieciństwo pod Tatrami”. Otwarcia ekspozycji dokonała dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anna Surmiak. Podziękowania na ręce pani dyrektor złożył wiceburmistrz Miasta Zakopane Mariusz Koperski. Była to największe wydarzenie towarzyszące Nocy Muzeów w roku 2014.Przygotowanie wystawy było bardzo pracochłonne, wymagające zaangażowania wielu pracowników muzeum, którym należy pogratulować efektu. Autorem pomysłu, jak i całej ekspozycji jest Anna Kozak. Nad scenografią czuwała Ewa Berbeka.


Wystawa jest dopracowana w detalach. Proponuje zwiedzającemu interesującą, spokojną opowieść o przeszłości.   Dla starszych to wspomnienie dzieciństwa. Młodsi mogą odkryć cos zupełnie nowego.    

Warto ją zwiedzić. Warto zabrać grupę dzieci, aby zobaczyły jak inne dzieciństwo mieli ich dziadkowie. Czy było to dzieciństwo biedniejsze ? Tak.  Ale czy uboższe ?  

 

Wystawa  będzie czynna do 2 listopada 2014 roku.  

 

W katalogu wystawy czytamy: „ Chcemy przedstawić wizerunek dzieciństwa niełatwego, często cierpiącego niedostatek, bywało głodnego, ubogiego w sprzęty, ubrania, czas wolny, zabawki, obarczonego licznymi obowiązkami, ale też nie pozbawionego ciepła, radosnych przeżyć, szalonych pomysłów i marzeń.

Determinowała je nade wszystko, wielopokoleniowa, patriarchalna rodzina, która prawie wszystkie dziedziny życia jej członków podporządkowywała trwaniu gospodarstwa. Głową i kierownikiem familii był ojciec, a pozostali członkowie pełnili określone przez tradycję, wiek i płeć funkcje.

Rola dziecka była zrazu najmniejsza, wzrastała wraz z wiekiem i rosnącymi możliwościami wykonywania różnorakich prac. To określało jego status w rodzinie, a ten znajdował odbicie między innymi w miejscu dziecka w przestrzeni domowej, ubiorze, opiece sprawowanej nad nim, jego obowiązkach i przyjemnościach, zabawach.

Duże znaczenie w tym osobliwym dzieciństwie odgrywało środowisko naturalne regionu, wpływające na charakter gospodarki, rodzaj zajęć ludności i szczególnie trudne warunki życia.

Temat dzieciństwa, wielowątkowy i zawsze wywołujący emocje, nigdy jeszcze nie gościł w repertuarze czasowych wystaw Muzeum Tatrzańskiego. Po raz pierwszy w jednym miejscu pokazane będą zbiory ilustrujące życie dzieci z Podtatrza, pochodzące z kilku placówek muzealnych oraz od osób prywatnych.

Na wystawie będzie można zobaczyć domowe sprzęty, ubiory, akcesoria szkolne, zabawki, rekwizyty obrzędowe, a także dużą ilość interesujących fotografii. Najstarsze pamiątki pochodzą z końca XIX wieku, najmłodsze z okresu II wojny światowej i pierwszych lat po niej.

Wystawa „Chudobno mie mama miała... Dzieciństwo pod Tatrami” wpisuje się w obchody 125. rocznicy otwarcia Muzeum Tatrzańskiego (1889).

Przedsięwzięcie to zostało sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Zakopane, a patronat honorowy nad nim przyjęli: Janusz Majcher – Burmistrz Miasta Zakopane, Aleksander Palczewski – Małopolski Kurator Oświaty, Marcin Zubek – Prezes Zakopiańskiego Oddziału Związku Podhalan.” (źródło: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem).


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
oraz Urzędu Miasta Zakopane

Patyronem mmedialnym wystawy jest Podhalański Poartal Informacyjny WATRA.PL

 

 

 

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.