PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

O parafii na Olczy w „Białej Izbie”

Środa, 21 maja 2014 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka Wnuk

O parafii na Olczy w „Białej Izbie”W związku z obchodami 100. rocznicy powstania parafii na Olczy w „Białej Izbie” Związku Podhalan odbyły się posiady, które otworzyła prezes ogniska Związku Podhalan na Olczy Katarzyna Stachoń Groblowy, a historię parafii barwnie przedstawił proboszcz ks. Jerzy Grzyb CM. Olcza do niedawna uważana za przysiółek Zakopanego stanowi największą część tego miasta. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z roku 1629. Od 1676 Olczę wymienia się łącznie z Zakopanem Nastawiona jest na turystykę, a kościół do dziś stanowi centrum tej dzielnicy.


Zamieszkuję ją obecnie ok. 1600 mieszkańców. Ks. Grzyb przedstawiając historię parafii cytował niektóre fragmenty kronik księdza Stolarczyka.

Prelekcja ilustrowana była pokazem zdjęć, w tym m.in. starego budynku szkoły obchodzącej niedawno 150 rocznicę istnienia. Pracował w niej m.in. Władysław Roszek likwidując powszechny wówczas analfabetyzm.

Proboszcz podkreślał też tradycje muzyczne i artystyczne miejscowych górali. Podkreślając tradycje patriotyczne wspomniał o monstrancji, jaką ufundowali mieszkańcy parafii w 1918 roku, na której znajduje się napis „Olczanie wdzięczni za odzyskanie niepodległości”.

Konsekracja nowego kościoła, w którym obecnie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik miała miejsce w 1987 roku, kiedy proboszczem był ks. Jan Kowalik. W Sanktuarium często bywał prymas Józef Glemp.

Barwnym opowieściom księdza Grzyba towarzyszyła wystawa archiwalnych zdjęć oraz muzyka góralska. Grali Sławomir Kukuc, Łukasz Kukuc, Bartłomiej Pęksa i Tomasz Galica.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Bransoletka PurpurosaBransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • 9 SIYŁ - KOLĘDY I PASTORAŁKI GÓRALSKIE - album dwupłytowy9 SIYŁ - KOLĘDY I PASTORAŁKI GÓRALSKIE - album dwupłytowyALBUM DWUPŁYTOWY zespołu 9 SIYŁ pt. "Przy betlejemskik horak" zawiera jedną płytę z kolędami i pastorałkami podhalańskimi - ponad 50 minut (w tym krótkie jasełka -...
    32 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.