Zakopane
Kultura
O parafii na Olczy w „Białej Izbie”
Autor: Małgorzata Wonuczka Wnuk
W związku z obchodami 100. rocznicy powstania parafii na Olczy w „Białej Izbie” Związku Podhalan odbyły się posiady, które otworzyła prezes ogniska Związku Podhalan na Olczy Katarzyna Stachoń Groblowy, a historię parafii barwnie przedstawił proboszcz ks. Jerzy Grzyb CM. Olcza do niedawna uważana za przysiółek Zakopanego stanowi największą część tego miasta. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z roku 1629. Od 1676 Olczę wymienia się łącznie z Zakopanem Nastawiona jest na turystykę, a kościół do dziś stanowi centrum tej dzielnicy.
Zamieszkuję ją obecnie ok. 1600 mieszkańców. Ks. Grzyb przedstawiając historię parafii cytował niektóre fragmenty kronik księdza Stolarczyka.
Prelekcja ilustrowana była pokazem zdjęć, w tym m.in. starego budynku szkoły obchodzącej niedawno 150 rocznicę istnienia. Pracował w niej m.in. Władysław Roszek likwidując powszechny wówczas analfabetyzm.
Proboszcz podkreślał też tradycje muzyczne i artystyczne miejscowych górali. Podkreślając tradycje patriotyczne wspomniał o monstrancji, jaką ufundowali mieszkańcy parafii w 1918 roku, na której znajduje się napis „Olczanie wdzięczni za odzyskanie niepodległości”.
Konsekracja nowego kościoła, w którym obecnie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik miała miejsce w 1987 roku, kiedy proboszczem był ks. Jan Kowalik. W Sanktuarium często bywał prymas Józef Glemp.
Barwnym opowieściom księdza Grzyba towarzyszyła wystawa archiwalnych zdjęć oraz muzyka góralska. Grali Sławomir Kukuc, Łukasz Kukuc, Bartłomiej Pęksa i Tomasz Galica.
- „Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...40 zł
- Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Aniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa. 10 zł