PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

„Opowieści które żyją tylko w pamięci”

Piątek, 13 czerwca 2014 r.
Autor: Maria Stasiński

„Opowieści które żyją tylko w pamięci”„Opowieści, które żyją tylko w pamięci” - to tytuł filmu, który widzowie mogli oglądnąć w Zakopiańskim kinie Sokół w miniony czwartek. Był to ostatni seans przed wakacjami, który odbył się w ramach cyklu „Kino, którego szukasz”. Przed filmem Ela Krzemińska-Owczarz - pomysłodawczyni wydarzenia podziękowała, wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, aby cykl mógł się odbyć m.in. Burmistrzowi Miasta Zakopane, Wydziałowi Kultury i Popularyzacji Zakopanego, Towarzystwu Gimnastycznemu Sokół. Wyrazy wdzięczności skierowane były także do partnerów medialnych.


Film jak za każdym razem był niekonwencjonalny, zdecydowanie wykraczający poza schematy, można by rzec zaskakujący, gdyż mimo wolnej akcji lub nawet jej braku, po oglądnięciu człowiek zaczyna zastanawiać się nad życiem, biegiem czasu, pojęciami takimi jak: młodość, starość czy wspomnienia oraz nad ich rolą w życiu.

Pokrótce przytaczając fabułę. Wszystko dzieje się w brazylijskiej wiosce, wśród podeszłych wiekiem mieszkańców, którzy dni spędzają na pieczeniu chleba, parzeniu kawy, modlitwie oraz wspólnych posiłkach, a także odwiedzaniu cmentarza, który zamknięty, kryje w sobie pewną tajemnicę. Nieoczekiwanie do miejsca, w którym jakby zatrzymał się czas, trafia Rita - młoda dziewczyna z aparatami fotograficznymi. Bohaterka nie tylko wnosi świeżość do wioski, także dzięki niej oglądamy to co najpiękniejsze w filmie - uwieczniony czas na artystycznych zdjęciach, idealnie oddających ducha, tego zaczarowanego miejsca. Dziewczyna zatrzymuje się u jednej z mieszkanek, rodzi się pomiędzy nimi przyjaźń, a w czasie rozmów, które odbywają, przede wszystkim nocą w czasie pieczenia chleba, poruszają tematy przemijania, pamięci, tęsknoty i miłości.

Idealnie dobrana muzyka, malownicze krajobrazy, piękne zdjęcia oraz spokój jaki cały czas towarzyszy bohaterom, czynią film, nie tyle ciekawym, ile poruszającym. Zdecydowanie więcej się tu czuje niż dzieje i dla szukających w filmach „czegoś więcej”, jest wart polecenia.

Ela Krzemińska-Owczarz zapowiedziała także, co czeka widzów w kolejnym cyklu, już po wakacjach. Tym razem tematyka będzie bardzo poważna. Pierwszy wyświetlany film będzie dotyczył problemu narkotyków. Na seans zaproszony będzie, także terapeuta, który opowie o swojej pracy z uzależnionymi. Zatem już teraz zapraszamy na kolejny film…

Zobacz w naszym sklepie:
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    90 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • Wisiorek "Ogródek 1"Wisiorek "Ogródek 1"Z sukna i cekin. Wykonany ręcznie. Wymiary zawieszki 5,5/ 3,5 cm. Obwód 70 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.