PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Październik 2014 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

„Nadzieja”

Piątek, 31 października 2014 r.
Autor: Przemysław Stanisław Zachura ZP o NT

„Nadzieja”29 października odbyło się w Zakopanem w siedzibie Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury (Jasny Pałac) wyjazdowe posiedzenie zarządu Związku Podhalan oddz. w Nowym Targu. Posiedzenie zarządu odbyło się nie bez przyczyny w Zakopanem. Powodem wyjazdu były wstępne rozmowy zmierzające do nawiązania współpracy między Związkiem Podhalan oddział w Nowym Targu, a goszczącą ze swym pokazem artystycznym w Zakopanem grupą polonijną Stowarzyszenia Narodowo-Kulturalna Autonomia Polaków „Nadzieja” mieszczącego się w mieście Ułan Ude, będącego stolicą republiki Buriacji, leżącej nieopodal Jeziora Bajkał na terenie Federacji Rosyjskiej.


Spotkanie rozpoczęło się wystąpieniem Jerzego Bogusława Nowaka – przewodnika tatrzańskiego i beskidzkiego, podróżnika, fotografa, autora wystaw, pokazów i prelekcji od Himalajów, Andów po góry Syberii. Wielbiciela i pasjonata Syberii oraz Kaukazu, który swymi opowieściami z podróży po Syberii przeniósł myślami wszystkich zebranych gości do magicznych krain skrywających wiele piękna usytuowanych nad najstarszym jeziorem świata - Bajkał.

W dalszej części spotkania wystąpił zespół wokalno-chóralny „Nadzieja” i zespołu taneczny „Akwarele” - podopieczni z Narodowo-Kulturalnej Autonomii Polaków „Nadzieja”. Młodzież zaprezentowała licznie zebranym gościom oraz członkom Związku Podhalan repertuar ukazujący folklor i zwyczaje mieszkańców  tamtego regionu  Federacji Rosyjskiej, a także zaprezentowała wykonanie polskich tańców narodowych  w tym  „Poloneza”.

Szerzej należy wspomnieć o samym Stowarzyszeniu. Organizacja utworzona została 21 lat temu w roku 1993 by zasiać w duszach młodych polskich potomków (zesłańców po powstaniu styczniowym z 1863 r.) szacunek dla działań swych dziadów i pradziadów oraz wskrzesić tradycje narodowe polskiego narodu i wnieść do rodzin obrzędy i obyczaje narodowe. Chcieliśmy też dać wszystkich chętnym możliwość nauki języka polskiego, jak również zapoznać się z historią i kulturą naszej starej ojczyzny i powrotu do swych źródeł – dodała prezes Narodowo-Kulturalna Autonomia Polaków „Nadzieja” Pani Maria Iwanowa obecna podczas występu w Zakopanem.

W Ułan Ude Stowarzyszenie zajmuje się konsolidacją obywateli polskiego pochodzenia oraz rozwiązywaniem wspólnych zadań miasta, republiki i państwa. Autonomia wchodzi w skład Kongresu Polaków w Rosji, skupiającego 44 organizacje polonijne w Federacji Rosyjskiej.

Stowarzyszenie aktywnie bierze udział w życiu społecznym a także pielęgnowaniu różnorodności kulturowej oraz w rozwoju dialogu i porozumienia pomiędzy pokoleniami jednocześnie przywracając związki z przeszłością. W tym m.in. celu, już w roku 1994, otwarta została przy Autonomii szkoła niedzielna języka polskiego. Języka ojczystego uczą się  dzieci, młodzież i dorośli – od 10 do 75 roku życia. Stowarzyszenie Narodowo-Kulturalna Autonomia Polaków „Nadzieja” realizuje liczne projekty między innymi projekt edukacyjno-kulturalno-turystyczny szkoła letnia kultury i języka polskiego nad Bajkałem „Bliżej Ojczyzny”, który zbiera i jednoczy młodzież polonijną z Ułan Ude, Tomska, Abakanu, Czity, kraju Krasnojarskiego i Chakasji, Irkucka i Sankt Petersburga. W projekcie biorą również udział nauczyciele wolontariusze z Polski. Język polski, jako fakultatywny, nauczany jest również na Państwowym Uniwersytecie Buriackim w Ułan Ude. Jako jedno z nielicznych polonijnych stowarzyszeń na terenie Federacji Rosyjskiej dysponuje własną siedzibą  tzw. "Domem Przyjaźni Narodów" w mieście Ułan Ude. Podopieczni Stowarzyszenia wyjeżdżają od lat na obozy, a młodzież na kursy doskonalenia języka na polskie uczelnie. Poznanie języka polskiego oraz tradycji i kultury narodowej pozwala na dalsze duchowe odradzanie się  rodaków mieszkających na terenie Federacji Rosyjskiej. W ostatnim czasie realizowane są nowe projekty kulturalne do których można zaliczyć Tydzień Polskiego kina odbywający się rokrocznie w bibliotece narodowej w Buriacji czy wydawanie kwartalnika dwujęzycznego pt. "Pierwsze kroki" gazeta  Narodowo-Kulturalnej Autonomii Polaków „Nadzieja”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł
  • Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 4,8 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.