PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Październik 2014 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

„Portret Krystyny i Ludwika Fischerów”

Piątek, 31 października 2014 r.
Autor: Hanna Mochoń-Pater

„Portret Krystyny i Ludwika Fischerów”Unikatowy obraz Witkacego „Portret Krystyny i Ludwika Fischerów” wreszcie będzie można obejrzeć. Muzeum Tatrzańskie zakupiło pracę za kwotę 250 tys. zł ze środków Województwa Małopolskiego i 14 listopada po raz pierwszy pokaże ją w swojej filii – w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza. Podwójnych portretów pełnopostaciowych artysta namalował niewiele, a do naszych czasów zachowały się jedynie trzy z nich. Obraz przedstawiający dwoje dzieci zakopiańskiego lekarza Ludwika Fischera – Ludwika i Krystynę – na tle pejzażu z elementami architektury to jeden z najatrakcyjniejszych przykładów wykonanych przez Witkacego portretów w typie A.


Portrety takie jak ten praktycznie nie pojawiają się na rynku sztuki. Zakup i włączenie dzieła do kolekcji Muzeum Tatrzańskiego, na którą składa się m.in. 85 pasteli i rysunków, a także kolekcja fotografii Witkacego, jest wyjątkowym wydarzeniem. Wernisaż 14 listopada 2014, godz. 19:00, Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza (filia Muzeum Tatrzańskiego), ul. Zamoyskiego 25, Zakopane.

Stanisław Ignacy Witkiewicz to jeden z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku. Powołana przez niego jednoosobowa Firma Portretowa wykonywała obrazy według zasad ściśle określonych w Regulaminie, pobierając honoraria według Cennika. Każdy z pięciu podstawowych typów portretów – oznaczonych wielkimi literami od A do E – podporządkowany był określonej konwencji i miał swoją cenę. „Portret Krystyny i Ludwika Fischerów” spełnia wszelkie warunki przewidziane w Regulaminie Firmy Portretowej dla typu A. Dzieci narysowane są z werystyczną dokładnością, hiperrealistycznie. Fantastyczny pejzaż za ich plecami tworzy z kolei efekt surrealistyczny – opisuje pracę dr Anna Żakiewicz, wybitna witkacolożka.

Kolejnym czynnikiem decydującym o atrakcyjności dzieła nabytego przez Muzeum świadczy rzadko występujące u Witkacego użycie w kompozycji rozbudowanego fantastycznego krajobrazu w tle. Artysta niezbyt chętnie też portretował dzieci. Rangę obrazu dodatkowo podnosi fakt, że portretowane osoby należały do kręgu zakopiańskich znajomych Witkacego, nie była to więc typowa praca „na zamówienie”, jakich wiele powstało później w Firmie Portretowej. Praca była do tej pory publicznie pokazywana tylko 2 razy. Ostatnio ćwierć wieku temu. Przez 89 lat pozostawała w rodzinie Fischerów.

Fischerowie byli mocno związani z Zakopanem, a także ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem. Dziadek sportretowanych dzieci – Ferdynand Tabeau – miał na przełomie XIX i XX wieku pierwszą w Zakopanem aptekę. W budynku, w którym się mieściła swoją pierwotną siedzibę miało później Muzeum Tatrzańskie. To właśnie Ferdynand Tabeau wsparł finansowo słynną podróż na Antypody Bronisława Malinowskiego, w której badaczowi towarzyszył Witkacy. Obaj panowie byli częstymi gośćmi Ferdynanda w jego domu przy Krupówkach, o czym często wspomina Malinowski w swoich dziennikach.

Unikalny obraz zakupiono od syna sportretowanego Ludwika Fischera w ramach obchodów 125-lecia Muzeum Tatrzańskiego. Uzupełni on cały czas rozwijaną przez Muzeum kolekcję prac Witkacego. Zakup sfinansowano ze środków Województwa Małopolskiego. Oficjalna prezentacja portretu będzie miała miejsce 14 listopada.

Stanisław Ignacy Witkiewicz, „Portret dwojga dzieci – Krystyna i Ludwik Fischerowie”, 26 X 1925, pastel/papier beżowy, 109,5 x 99 cm, sygn. l.d. NP, 2P, NP2, P,NP1, 3P/1925 26 / X / Ignacy Witkiewicz

Wieczór uświetni występ Sebastiana Karpiela-Bułecki z przyjaciółmi z zespołu Zakopower.

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.