PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Październik 2014 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Zakopane ma swój reprezentacyjny zespół góralski

Piątek, 31 października 2014 r.
Autor: Szymon Zatorski UMZ

Zakopane ma swój reprezentacyjny zespół góralskiBiuro Promocja Zakopanego podpisało umowę o współpracy i objęło patronatem Parafialny Regionalny Zespołem „Giewont”, działający przy parafii Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy. - Rok temu podczas 45. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich zadeklarowałem publicznie, że taki zespół powstanie – przypominał Andrzej Kawecki, dyrektor Biura Promocji Zakopanego. - Po wielu rozmowach postanowiliśmy, że nie będziemy tworzyć nowego zespołu , bo ten zespół już funkcjonuje. Należy go tylko wesprzeć finansowo, technicznie, logistycznie. Mamy wspaniałe fundamenty do tworzenia zespołu wielopokoleniowego, który będzie gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w kolejnych latach.


Potrzeba promowania miasta poprzez działalność takiego, zarysowała się już kilka lat temu. Podpisanie umowy było również efektem realizacji zapisów Strategii promocji i budowy marki Zakopane, które wskazują na to, że tańce, śpiew, muzyka, barwne ubiory, tradycyjne obrzędy, a więc wszystko to, co składa się na kulturę górali podhalańskich, są jednym z najważniejszych motywów przyjazdów turystów do Zakopanego i pod Tatry. Biuro Promocji co roku wspierać będzie zespół kwota nie mniejszą niż 100 tysięcy złotych.

- Jest to ogromny zaszczyt , że to właśnie nasz zespół będzie reprezentował miasto Zakopane – mówi Maria Frączysta, kierownik „Giewontu”. - Postaramy się nie zawieść. Będziemy uczestniczyć w życiu kulturalnym naszego miasta i krzewić naszą tradycję, naszą kulturę i nasze podhalańskie dziedzictwo.

- Cieszę się, że w końcu doszło do podpisania tej umowy – powiedział burmistrz Janusz Majcher. - Jestem przekonany, że współpraca zespołów regionalnych z miastem będzie się rozwijać . Dzisiaj mamy ich bardzo mało . W mojej młodości zespołów tych była wiele, niemal przy każdej szkole coś się działo. Dlatego teraz trzeba o nie szczególnie dbać. I ta dbałość znajduje wyraz w podpisanej umowie.

Parafialny Regionalny Zespół Giewont został założony w 1981 r. przy Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem-Olczy przez ks. Jana Kowalika. Przez 30 lat istnienia Zespołu występowało w nim przeszło 650 osób. Zespół w programie swoich występów posiada min. Śmiestecke, Ozwijacke, Wesele Góralskie, Jasełka. „Giewont” występował w wielu miejscach w kraju i zagranicą. Celem jego istnienia jest zachowanie, muzyki, formy tanecznej, śpiewu, strojów oraz obrzędów góralskich w najczystszej, dawnej formie, prezentując kulturę duchową i materialną skalnego Podhala. Obecnie w działania zespołu zaangażowanych jest 120 osób – dzieci, młodzieży i dorosłych.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    80 zł
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł
  • Korale folkowe IIIKorale folkowe IIIKorale folkowe wykonane z białego tybetu i zielonej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 100 cm.
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.