PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2015 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Jubileusz 80-lecia Święta Gór w Zakopanem

Wtorek, 1 września 2015 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

Jubileusz 80-lecia Święta Gór w ZakopanemW tym roku organizatorzy 47. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem postanowili wrócić do jego korzeni. Prawie cały czwartek został poświęcony na obchody Jubileuszu 80-lecia Święta Gór - wydarzenia, które niegdyś zjednoczyło wszystkich górali II Rzeczypospolitej przybyłych do Zakopanego od Czeremoszu aż po Olzę, by zaprezentować bogactwo swoich tradycji. W 1968 roku na wzór tego wydarzenia zaczęto organizować „Jesień Tatrzańską”, która z czasem przerodziła się w Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.


Obchody rozpoczęła inscenizacja wjazdu do Zakopanego dr Tytusa Chałubińskiego - znanego  popularyzatora stolicy Tatr, którego staraniem Zakopane zyskało pod koniec XIX wieku status stacji klimatycznej, w której leczono przede wszystkim choroby płucne. Inscenizacja została przygotowana przez aktorów Teatru Scena A2. Fasiąg z Chałubińskim, Witkiewiczem, Heleną Modrzejewską i Sabałą wjechał do wioski festiwalowej, gdzie został przywitany przez przedstawicieli Koła Łowieckiego „Sabała”.

Na publiczność czekały już dalsze atrakcje związane z obchodami jubileuszu. Na scenie plenerowej odbywały się koncerty, prezentacje twórców ludowych, rzemieślników i artystów oraz wręczanie nagród, a w wiosce festiwalowej trwała degustacja przysmaków regionalnej kuchni.

Były także jubileuszowe nagrody i wyróżnienia. Dyplomy przekazu pokoleń otrzymały następujące instytucje: TOPR, Centralny Ośrodek Turystyki, Związek Podhalan Zarząd Główny, Związek Podhalan Oddział Zakopane, Burmistrz Miasta Zakopane, Parafia Św. Rodziny w Zakopanem, Muzeum Tatrzańskie, Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara, TPN, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół. Nagroda specialna Święta Gór i podziękowanie za wieloletnią pracę przy Festiwal Folkloru Ziem Górskich zostały przekazane Andrzejowi Haniaczykowi – cenionemu instrumentaliście grającemu na trąbitach i rogach, który uczestniczył w festiwalu aż 44 razy, przekazując tradycję również młodszym pokoleniom. Wszystkie wydarzenia zostały zwieńczone oddaniem Hołdu Górom, bez których nie było by przecież i górali.

Hołd górom
Kulminacyjnym momentem Jubileuszu 80-lecia „Święta Gór” był symboliczny hołd złożony górom - zorganizowany na wzór tego, który odbył się z udziałem prezydenta Ignacego Mościckiego w 1935r. obok Kościółka na Jaszczurówce.

Powtórzony po 80 latach podczas Festiwalu gest wyrażał wdzięczność górom, a także wspólnotę wszystkich górali, miłość do ojczystej ziemi oraz dumę z tradycji praojców, z kultywowania cennego dziedzictwa, jakim są góralska muzyka, śpiew, taniec i gwara. Hołd odbył się w otoczeniu sztandarów kilku oddziałów Związku Podhalan oraz góralskiej banderii konnej. Złożony został przez Burmistrza Miasta Zakopane Leszka Dorulę, Zastępcę Burmistrza Agnieszkę Nowak-Gąsienicę, Dyrektora Biura Promocji Zakopanego Andrzeja Kaweckiego, Dyrektor Artystyczną Festiwalu Agnieszkę Gąsienicę-Giewont, Prezesa Zarządu Głównego Związku Podhalan Andrzeja Skupnia oraz wiceprezesa Stanisławę Trebunię-Staszel wraz z przedstawicielami różnych grup etnicznych górali polskich. Uroczystość poprowadził prezes zakopiańskiego Związku Podhalan Marcin Zubek wraz z Hanią Rybką, która pięknie wyśpiewała ku Tatrom śpiewkę „Góry, nase góry, hole, nase hole, nik wos tak nie kocho jako my górale!”.

Prowadzący przypomnieli także przesłanie świętego Jana Pawła II, który podczas Mszy św. pod Wielką Krokwią w 1997 r. mówił o krzyżu na Giewoncie jako znaku chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości. Również kapelan Związku Podhalan ks. Władysław Zązel mówił o miłości do gór Papieża Polaka, która łączyła się z wdzięcznością wobec Boga za piękno i majestat świata. W myśl tych słów górale i wszyscy zgromadzeni oddali hołd górom i ich Stwórcy. Zakończyło je błogosławieństwo, wspólna modlitwa i złożenie wiązanki, którą z wioski festiwalowej przedstawiciele władz i ludzi gór zawieźli pod repliką krzyża z Giewontu przy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł
  • Spinka góralska XXSpinka góralska XXMetalowa mała spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 3 cm, długość (z przekolacem) 7 cm.
    220 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.