PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2015 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

MUZYKA NA SZCZYTACH 2015

Wtorek, 1 września 2015 r.
Autor: Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza

MUZYKA NA SZCZYTACH 2015Muzyka na Szczytach zabrzmi wkrótce już po raz siódmy. Festiwal to jak zwykle spotkanie z muzyką wybitnych kompozytorów, dawniejszych i zupełnie współczesnych. Warto być z nami w dniach 12- 19 września, ponieważ pod Tatry zawitają wykonawcy największego formatu m.in.: izraelska klarnecistka Shirley Brill, flecista Łukasz Długosz, pianista Maciej Grzybowski, wybitny alt Jadwiga Rappé, altowiolista Krzysztof Chorzelski, zespół Kwadrofonik, Sinfonietta Cracovia czy gruziński dyrygent George Tchitchinadze. Myślą przewodnią programu tegorocznej odsłony Festiwalu „Muzyka na Szczytach” jest forma pieśni, która ewoluując na przestrzeni lat została poddana niezliczonej ilości zabiegów kompozytorskich. Kilka z nich postanowili przedstawić zakopiańskiej publiczności organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka na Szczytach”. Od aranżacji późnoromantycznych pieśni Straussa i Karłowicza na alt i sekstet fortepianowy, poprzez Mahlerowskie opus magnum – „Pieśń o ziemi”, spektralne „Cztery pieśni na przekraczanie progu” Griseya, aż po rozważania, czy „przestarzała” forma pieśni jest „adekwatna do wyrażenia czegoś aktualnego, uniwersalnego”.


Szeroko reprezentowani będą kompozytorzy polscy: od Mieczysława Karłowicza, poprzez Andrzeja Czajkowskiego, Pawła Szymańskiego, Pawła Mykietyna aż po pokolenie najmłodszych, a już mających niejedno docenione dzieło w dorobku, jak Aleksandra Gryka, czy Wojciech Blecharz. Równocześnie wiele miejsca będzie poświęcone twórczości kompozytorów z kręgu Niemiec i Austrii, od Mozarta, Brahmsa, przez Mahlera i Straussa, po Schoenberga. Podczas koncertu inauguracyjnego zabrzmią także Włosi – Gioacchino Rossini i Saverio Mercadante. Francję na festiwalu reprezentować będzie Gérard Grisey, a Amerykę Steve Reich.

Tradycją festiwalu są prezentacje filmów o tematyce muzycznej. Podczas tegorocznej jego edycji pokazany zostanie film pt. "Mahler”, a jego fabuła nawiązywać będzie tematycznie do koncertu finałowego. Film nakręcony został w 1974 roku przez Kena Russela, reżysera wielu kontrowersyjnych dzieł.

Nie zabraknie oczywiście „Klubu Rozmów na Szczytach” w Domu pod Jedlami, gdzie publiczność ma szansę poznać bliżej artystów w rozmowach prowadzonych przez redaktorów radiowej „Dwójki”. Gościem specjalnym będzie w tym roku kompozytor Paweł Szymański.

Atrakcją będą także kursy mistrzowskie dla studentów i młodzieży, poświęcone muzyce kameralnej, których finałem będzie koncert z udziałem wyróżnionych uczestników warsztatów.

Więcej informacji o programie a także o tegorocznych artystach i nie tylko znajdą Państwo na naszej nowej stronie internetowej http://www.muzykanaszczytach.com/pl/. Mamy nadzieję, że przypadnie ona Państwu do gustu.

Bilety są do nabycia w siedzibie Stowarzyszenia im. M. Karłowicza w Zakopanem, ul. Na Wilcznik 1, 34-500 Zakopane, tel. 606660502, mail: info@karlowicz.org, a także przed rozpoczęciem wydarzeń festiwalowych.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
    170 zł
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.