PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2015 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

VII edycja festiwalu Muzyka na Szczytach

Wtorek, 8 września 2015 r.
Autor: Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza

VII edycja festiwalu Muzyka na SzczytachPrzedstawiamy pierwsze dwa koncerty o bardzo zróżnicowanym charakterze, które odbęda się w ramach VII edycji festiwalu Muzyka na Szczytach. Pomysł na niebanalne spędzenie przyszłego weekendu gotowy. Podczas sobotniego koncertu 12 września, inaugurującego finałowy tydzień „Muzyki na Szczytach” zaprezentowane zostaną słynne późne kompozycje Wolfganga Amadeusa Mozarta: koncert klarnetowy i 40. symfonia g-moll, nieco mniej popularne Introdukcja i temat z wariacjami Gioacchino Rossiniego na klarnet i orkiestrę, a także najsłynniejsze dzieło włoskiego kompozytora Saverio Mercadante - koncert fletowy.


Nie ustępują im sławą również wykonawcy, zaliczani do najwybitniejszych wirtuozów swoich instrumentów: izraelska klarnecistka Shirley Brill oraz polski flecista Łukasz Długosz. Towarzyszyć im będzie niezwykle popularna i ciesząca się dużym uznaniem orkiestra Sinfonietta Cracovia pod batutą jednego z najzdolniejszych polskich dyrygentów, Michała Dworzyńskiego.

Zanim jednak zabrzmią pierwsze dźwięki festiwalu, tradycyjnie odbędzie się spotkanie z artystami w ramach „Klubu Rozmów na Szczytach” – gośćmi Marcina Majchrowskiego, redaktora radiowej Dwójki, będą - Shirley Brill, Łukasz Długosz i Michał Dworzyński.

Klub Rozmów na Szczytach – 12 września, sobota, godz. 12.00. Dom Pod Jedlami, Droga na Koziniec 1, wstęp wolny.

Koncert – 12 września, sobota, godz. 19.00. Kościół Św. Krzyża, ul. Chałubińskiego 30(wejście od ul. Zamoyskiego), bilety -30 zł.


Idea koncertu, który odbędzie się w niedzielę, 13 września, zrodziła się z żalu, że wiele wartościowych wydarzeń muzycznych odbywających się w różnych miejscach Polski to zdarzenia jednorazowe. Tym samym ich odbiorcami jest wąskie grono melomanów. Aby ocalić choć niektóre z nich od zapomnienia, tym razem organizatorzy sięgnęli do programu Festiwalu Muzycznego Instalakcje, odbywającego się w warszawskim Nowym Teatrze. Prezentowane są tam niekonwencjonalne gatunki, niejednokrotnie z pogranicza muzyki i teatru, które nie mają ugruntowanej pozycji podczas tradycyjnych festiwali muzyki współczesnej w Polsce. W opisie projektu Nowego Teatru z 2014 roku czytamy: Powracającym tematem w trakcie rozmów między kompozytorami, muzykami i reżyserką programu było zagadnienie pieśni – czy taka „przestarzała forma” ma szansę na adekwatne wyrażenie czegoś aktualnego, uniwersalnego.

Odpowiedź na pytanie o współczesną wartość pieśni usłyszymy w utworach Aleksandry Gryki, Wojciecha Blecharza, Sławomira Wojciechowskiego i Andrzeja Kwiecińskiego - prezentowanych przez intrygującą śpiewaczkę Barbarę Kingę Majewską i błyskotliwy zespół Kwadrofonik (kwartet fortepianowo-perkusyjny w składzie: Emilia Sitarz i Bartek Wąsik - fortepian, oraz Magdalena Kordylasińska-Pękala i Miłosz Pękala – instrumenty perkusyjne), nagrodzony ostatnio Paszportem Polityki. Koncert będzie miał specjalną oprawę dźwiękowo-wizualną. Reżyserem oświetlenia będzie Tadeusz Perkowski, reżyserem dźwięku Robert Migas, a nad całością będzie czuwać reżyser Yulka Wilam.

Również ten koncert poprzedzi „Klub Rozmów na Szczytach”. W Domu Pod Jedlami z Barbarą Kingą Majewską i zespołem Kwadrofonik będzie rozmawiał Marcin Majchrowski.

Klub Rozmów na Szczytach – 13 września, niedziela, godz. 12.00. Dom Pod Jedlami, Droga na Koziniec 1, wstęp wolny.

Koncert – 13 września, niedziela, godz. 19.00. Teatr im. St. I. Witkiewicza, ul. Chramcówki 15, bilety -30 zł.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IMagnes Folk na lodówkę IMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.