PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2015 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Trwa VII edycji festiwalu Muzyka na Szczytach

Poniedziałek, 14 września 2015 r.
Autor: Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza

Trwa VII edycji festiwalu Muzyka na SzczytachRozpoczęliśmy tradycyjnie, w samo południe Klubem Rozmów na Szczytach, w którym gościliśmy gwiazdy wieczornego koncertu: znakomitą izraelską klarnecistkę Shirley Brill, flecistę Łukasza Długosza oraz dyrygenta Michała Dworzyńskiego, który poprowadził w Kościele św. Krzyża orkiestrę Sinfonietta Cracovia. Moderator dyskusji Marcin Majchrowski pytał artystów o ich debiuty sceniczne, a także o celowość brania udziału w konkursach. Shirely Brill opowiedziała również o orkiestrze West-Eastern Divan Orchestra, w której gra, i która jest wyjątkowym projektem nie tylko muzycznym ale i politycznym, ponieważ tworzą ją zarówno Palestyńczycy, Irańczycy, Syryjczycy jak i Izraelczycy bez względu na swoje przekonania i wyznanie.


Bycie w takiej orkiestrze nie rozwiąże konfliktów i wszystkich problemów, ale zbuduje z pewnością przestrzeń do dialogu powiedziała Shirley Brill. Każdy z zaproszonych artystów odniósł się również do pytania czy preferuje wykonywanie utworów klasycznych czy współczesnych.

Wieczorową porą zabrzmiały utwory kompozytorów, których żadnemu melomanowi bliżej przedstawiać nie trzeba: Wolfgang Amadé Mozart, Gioacchino Rossini, Saverio Mercadante.

W niedzielę, podczas dyskusji w Domu pod Jedlami, z kwartetem Kwadrofonik oraz Barbarą Kingą Majewską rozmawiał redaktor radiowej Dwójki Piotr Matwiejczuk. Tematem rozmów było wykonawstwo muzyki współczesnej, a także wykorzystywanie niekonwencjonalnych technik wykonawczych takich jak pobudzanie drgań strun fortepianowych za pomocą żyłki wędkarskiej oraz sznurków. Wyjątkowość muzyki współczesnej polega na tym,  że tworzona jest tu i teraz, i podejmuje tematy, które nas dotyczą.

„Perkusja nie jest perkusją, głos nie jest głosem, a fortepian fortepianem” - tak w największym  skrócie można określić to, co usłyszeliśmy podczas wieczornego koncertu w Teatrze im. S. I. Witkiewicza.  Było to niezwykłe przeżycie muzyczne, zdecydowanie odmienne od tego, do czego jesteśmy przyczajeni myśląc o wykorzystywaniu instrumentów muzycznych.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.