PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2015 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Trwa VII edycji festiwalu Muzyka na Szczytach

Poniedziałek, 14 września 2015 r.
Autor: Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza

Trwa VII edycji festiwalu Muzyka na SzczytachRozpoczęliśmy tradycyjnie, w samo południe Klubem Rozmów na Szczytach, w którym gościliśmy gwiazdy wieczornego koncertu: znakomitą izraelską klarnecistkę Shirley Brill, flecistę Łukasza Długosza oraz dyrygenta Michała Dworzyńskiego, który poprowadził w Kościele św. Krzyża orkiestrę Sinfonietta Cracovia. Moderator dyskusji Marcin Majchrowski pytał artystów o ich debiuty sceniczne, a także o celowość brania udziału w konkursach. Shirely Brill opowiedziała również o orkiestrze West-Eastern Divan Orchestra, w której gra, i która jest wyjątkowym projektem nie tylko muzycznym ale i politycznym, ponieważ tworzą ją zarówno Palestyńczycy, Irańczycy, Syryjczycy jak i Izraelczycy bez względu na swoje przekonania i wyznanie.


Bycie w takiej orkiestrze nie rozwiąże konfliktów i wszystkich problemów, ale zbuduje z pewnością przestrzeń do dialogu powiedziała Shirley Brill. Każdy z zaproszonych artystów odniósł się również do pytania czy preferuje wykonywanie utworów klasycznych czy współczesnych.

Wieczorową porą zabrzmiały utwory kompozytorów, których żadnemu melomanowi bliżej przedstawiać nie trzeba: Wolfgang Amadé Mozart, Gioacchino Rossini, Saverio Mercadante.

W niedzielę, podczas dyskusji w Domu pod Jedlami, z kwartetem Kwadrofonik oraz Barbarą Kingą Majewską rozmawiał redaktor radiowej Dwójki Piotr Matwiejczuk. Tematem rozmów było wykonawstwo muzyki współczesnej, a także wykorzystywanie niekonwencjonalnych technik wykonawczych takich jak pobudzanie drgań strun fortepianowych za pomocą żyłki wędkarskiej oraz sznurków. Wyjątkowość muzyki współczesnej polega na tym,  że tworzona jest tu i teraz, i podejmuje tematy, które nas dotyczą.

„Perkusja nie jest perkusją, głos nie jest głosem, a fortepian fortepianem” - tak w największym  skrócie można określić to, co usłyszeliśmy podczas wieczornego koncertu w Teatrze im. S. I. Witkiewicza.  Było to niezwykłe przeżycie muzyczne, zdecydowanie odmienne od tego, do czego jesteśmy przyczajeni myśląc o wykorzystywaniu instrumentów muzycznych.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    80 zł
  • Wisiorek "Panda"Wisiorek "Panda"Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm.
    70 zł
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.