Zakopane
Kultura
Trwa VII edycji festiwalu Muzyka na Szczytach
Autor: Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza
Rozpoczęliśmy tradycyjnie, w samo południe Klubem Rozmów na Szczytach, w którym gościliśmy gwiazdy wieczornego koncertu: znakomitą izraelską klarnecistkę Shirley Brill, flecistę Łukasza Długosza oraz dyrygenta Michała Dworzyńskiego, który poprowadził w Kościele św. Krzyża orkiestrę Sinfonietta Cracovia. Moderator dyskusji Marcin Majchrowski pytał artystów o ich debiuty sceniczne, a także o celowość brania udziału w konkursach. Shirely Brill opowiedziała również o orkiestrze West-Eastern Divan Orchestra, w której gra, i która jest wyjątkowym projektem nie tylko muzycznym ale i politycznym, ponieważ tworzą ją zarówno Palestyńczycy, Irańczycy, Syryjczycy jak i Izraelczycy bez względu na swoje przekonania i wyznanie.
Bycie w takiej orkiestrze nie rozwiąże konfliktów i wszystkich problemów, ale zbuduje z pewnością przestrzeń do dialogu powiedziała Shirley Brill. Każdy z zaproszonych artystów odniósł się również do pytania czy preferuje wykonywanie utworów klasycznych czy współczesnych.
Wieczorową porą zabrzmiały utwory kompozytorów, których żadnemu melomanowi bliżej przedstawiać nie trzeba: Wolfgang Amadé Mozart, Gioacchino Rossini, Saverio Mercadante.
W niedzielę, podczas dyskusji w Domu pod Jedlami, z kwartetem Kwadrofonik oraz Barbarą Kingą Majewską rozmawiał redaktor radiowej Dwójki Piotr Matwiejczuk. Tematem rozmów było wykonawstwo muzyki współczesnej, a także wykorzystywanie niekonwencjonalnych technik wykonawczych takich jak pobudzanie drgań strun fortepianowych za pomocą żyłki wędkarskiej oraz sznurków. Wyjątkowość muzyki współczesnej polega na tym, że tworzona jest tu i teraz, i podejmuje tematy, które nas dotyczą.
„Perkusja nie jest perkusją, głos nie jest głosem, a fortepian fortepianem” - tak w największym skrócie można określić to, co usłyszeliśmy podczas wieczornego koncertu w Teatrze im. S. I. Witkiewicza. Było to niezwykłe przeżycie muzyczne, zdecydowanie odmienne od tego, do czego jesteśmy przyczajeni myśląc o wykorzystywaniu instrumentów muzycznych.
- Opera góralska „Naski Świat”
Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
35 zł - Ludowe etui na telefon II
Ludowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
25 zł - Magnes Folk na lodówkę VII
Magnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
7 zł
- Trwa VII edycji festiwalu Muzyka na SzczytachAutor zdjęć: Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowiczaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 1