PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2015 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

„Koncerty w Zakopanem”

Sobota, 19 września 2015 r.
Autor: Adam Kitkowski

„Koncerty w Zakopanem”Pod Tatrami przez całe lato rozbrzmiewa muzyka klasyczna – a to w ramach festiwalu organowego, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego, cyklu „Koncerty w Zakopanem – wiosna, lato” czy festiwalu „Muzyka na Szczytach”. Pewna część turystów i zakopiańczyków ceni sobie ten rodzaj sztuki i bywa na koncertach oraz na imprezach towarzyszących koncertom. Tak było i tym razem. W sobotę, 5 września 2015 roku w kościele św. Krzyża w Zakopanem wystąpił chór uniwersytecki z Anglii.


Koncert swoją obecnością zaszczycił Grzegorz Jóźkiewicz – przewodniczący Rady Miasta Zakopanego.

Saint Edmund Hall Chapel Choir pod dyrekcją Chrisa Watsona przygotował bardzo ciekawy program artystyczny, od utworów renesansowych, np. Giovanniego Palestriny, przez utwory barokowe do współczesnych, np. Johna Tavenera i Henryka Mikołaja Góreckiego. Dodatkowym, artystycznie uzasadnionym akcentem były utwory organowe, wykonywane solo przez Johna Harrisa. Artyści jednocześnie wydobyli piękno prezentowanych pieśni i wspaniałą akustykę zakopiańskiej świątyni. Słuchacze byli pod wielkim wrażeniem wykonawczego kunsztu młodych śpiewaków. A warto przypomnieć, że chór składał się ze studentów i wykładowców oksfordzkiej uczelni i nie jest zespołem zawodowym. Chór gościł w Polsce pierwszy raz. Oprócz występu w Zakopanem, letnie tournee obejmowało dwa występy w Krakowie i jeden w Niemczech.

Tydzień później, tj. 12 września b.r. w kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaszczurówce wystąpiła „Freestyle Orkiestra” z Łodzi. Liderką młodzieżowej formacji muzycznej jest Agnieszka Szymańska, która gra na wiolonczeli, organach i perkusji. Artystce towarzyszył na gitarze akustycznej Paweł Ratyński. Tym razem, kaplica w Jaszczurówce  rozbrzmiewała muzyką klasyczną, od romantyzmu po słynną „Barkę”, którą na bis zaśpiewali również słuchacze koncertu. Przed występem ks. Mirosłąw Goliński, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego z Cyhrli, odprawił Mszę Świętą w intencji Stanisława Witkiewicza, którego 100. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku.

Koncert swoją obecnością zaszczycili: Stanisław Majerczyk, radny Zakopanego i Marek Trzaskoś, prezes Tatrzańskiego Klubu Niezależnych.
Oba koncerty były propozycją w ramach cyklu wydarzeń „Koncerty w Zakopanem – lato 2015”, którego organizatorem od wielu lat jest stowarzyszenie Tatrzańskiego Klubu Niezależnych, a partnerami tegorocznej edycji są: Urząd Miasta Zakopanego, Zakopiańskie Centrum Edukacji im. H. Modrzejewskiej, Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł
  • Sakiewka IIISakiewka IIISakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 10 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 50 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    40 zł
  • Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek z trzema koralikami w groszki. Obwód 76 cm.
    50 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.