PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2015 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Festiwal Muzyka na Szczytach

Wtorek, 22 września 2015 r.
Autor: Piotr Korczak

Festiwal Muzyka na SzczytachW niedzielę zakończyliśmy VII Międzynarodowy Festiwal Muzyka na Szczytach. Czwartkowy wieczór, 17 września przepełniony był sonatami – sonaty od XIX do XXI wieku, czyli od późnego Johannesa Brahmsa, przez Andrzeja Panufnika, Andrzeja Czajkowskiego (zm.1982), do Pawła Szymańskiego. Wystąpili pianista Maciej Grzybowski wraz z altowiolistą słynnego Belcea Quartet, Krzysztofem Chorzelskim.


Piątkowy Klub Rozmów na Szczytach odbywał się w wyjątkowo domowej i rodzinnej atmosferze. O kursach mistrzowskich oraz nauczaniu kameralistyki dziennikarz Radiowej Dwójki Piotr Matwiejczuk rozmawiał z klarnecistką Shirley Brill, pianistą Johnatanem Anerem oraz flecistą Łukaszem Długoszem. Towarzyszyła nam również córeczka Shirley i Johnatana- Romi.

Po południu, w Miejskiej Galerii Sztuki odbył się koncert uczestników I Międzynarodowych Kursów Mistrzowskich w Zakopanem, którzy w trakcie trwania festiwalu szlifowali swoje umiejętności pod okiem klarnecistki Shirley Brill oraz flecisty Łukasza Długosza.

Wieczorem natomiast usłyszeliśmy wyjątkowe i mistyczne "Cztery pieśni na przekroczenie progu" Gerarda Griseya, mówiące o krańcowym doświadczeniu człowieka, o śmierci. Był to koncert omawiany. Jego szczególny typ ekspresji sprawił, iż dla wielu z nas będzie on jednym z najważniejszych koncertów w historii festiwalu. Wystąpili: Anna Zawisza - sopran, Amadrums Trio oraz  Ara Ensemble pod batutą Marty Dramowicz-Wojtackiej.

W sobotę 19 września, historia VII festiwalu Muzyka na Szczytach zatoczyła koło. Podczas koncertu finałowego zabrzmiała "Pieśń o ziemi" Gustava Mahlera w opracowaniu na zespół kameralny autorstwa Arnolda Schönberga i Reinera Riehna. Uznani śpiewacy-soliści: Ewa Marciniec i Tomasz Kuk oraz Zespół Festiwalowy, prowadzeni przez gruzińskiego dyrygenta George'a Tchitchinadze, zabrzmieli cudownie. Była to prawdziwa uczta dla ducha.

Festiwal nie skończył się jednak wraz z koncertem finałowym. W niedzielę, 20 września w Kinie Sokół odbyła się polska premiera filmu „Tajemniczy Sojusznik” w reżyserii zdobywcy Oscara Piotra Fudakowskiego.

Dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznym festiwalu. Mamy nadzieję, że muzyka, którą usłyszeliśmy, po raz kolejny wyniosła nas na szczyty. Zapraszamy za rok!

Zobacz w naszym sklepie:
  • BALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiBALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna Trebunia-Tutka, Wojciech...
    30 zł
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.