PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Koncert w ramach Ignacjańskich Spotkań ze Sztuką

Czwartek, 1 października 2015 r.
Autor: Sabina Palka

Koncert w ramach Ignacjańskich Spotkań ze SztukąPierwszy po wakacyjnej przerwie koncert w ramach Ignacjańskich Spotkań ze Sztuką, był prezentacją talentu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu. Młodzi muzycy zaprezentowali nie tylko biegłość w grze, ale i zdolność komponowania oraz aranżacji utworów zaliczanych do klasyki. W kościele na Górce oo. Jezuitów wystąpili: wiolonczelistki - Katarzyna Bryniczka (klasa 6 II stopnia w klasie mgr Moniki Gubały) i Magdalena Jarząbek (absolwentka PSM w klasie mgr Moniki Gubały, obecnie studentka Akademii Muzycznej w Katowicach) oraz skrzypkowie - Małgorzata Fiedor (klasa 5 II stopnia w klasie mgr Karoliny Szymbary) i Kacper Hubicki (klasa 5 II stopnia w klasie mgr Roberta Pyrka) i grająca na fortepianie Aleksandra Sroka (klasa 6 II stopnia w klasie mgr Joanny Zmarz).


Duet wiolonczelowy w przeciągu ostatnich dwóch lat wziął udział w 10 konkursach polskich i zagranicznych zdobywając nagrody i wyróżnienia. W marcu tego roku w Trzcianie, na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I i II stopnia, II Wiosenne Spotkania Kameralne "Muzykowanie w Trzcianie", duet zdobył I miejsce.

Wiolonczelistki zaprezentowały jedną z sonat niemieckiego kompozytora Bernharda Romberga oraz "Trzy pokoje" Felice Giardiniego.

Kwartet fortepianowy pod kierunkiem artystycznym Roberta Pyrka powstał w 2013r. jako "odpowiedź na chęć uczniów do tworzenia muzyki kameralnej". Przez dwa lata swojej działalności muzycy gościli na wielu podhalańskich estradach. Muzycy rozpoczęli swój koncert od fragmentu opery "Kniaź Igor" Aleksandra Borodina. - To rosyjski chemik rosyjski, który komponowaniem zajmował się w wolnym czasie. Powszechnie znany jest jednak jako kompozytor, nad czym wielce ubolewał, bo wołał być pamiętany jako naukowiec - mówił o. Jacek zapowiadając "Tańce połowieckie".

Gdy wybrzmiało Trio fortepianowe es-dur Franza Schuberta - kwartet przypomniał słuchaczom, że w swoim repertuarze ma również utwory z pogranicza muzyki rozrywkowej i klasycznej. Dowodem było tango "Por una Cabeza" z repertuaru argentyńskiego śpiewaka Carlosa Romualda Gardela. Utwór - choć nietypowy dla wnętrza w którym zabrzmiał - zagrany został na bis, którego domagali się uczestnicy koncertu.

W repertuarze zespołu znajdują się również własne kompozycje i aranżacje. Muzycy pokazali jak można zmienić "Divertimento" Igora Frolova - grając najpierw wiernie zamysł kompozytora, a potem wprowadzając własne wariacje na ten temat. Z uznaniem spotkała się "Pozytywka zwana wyobraźnią" napisana przez jednego z młodych muzyków Kacpra Hubickiego. Oficjalną cześć koncertu zakończył fragment Czterech pór roku Antonio Vivaldiego.

Ignacjańskie Spotkania ze Sztuką to projekt zakopiańskich Jezuitów, którzy wracając do tradycji teatru jezuickiego, poprzez sztukę i uczenie jej odbioru pragną umożliwić wszystkim uczestnikom – wykonawcom i odbiorcom – spotkanie z Transcendentnym Bogiem.

W zaproszeniu czytamy: "Spotkania na Górce w zamyśle mają dawać możliwość artystom – zwłaszcza młodym – różnych dziedzin sztuki i stylów, prezentacji swoich umiejętności i dorobku artystycznego. Z drugiej strony są skierowane do odbiorców w różnym wieku i z różną wrażliwością. Pragniemy, aby nasze spotkania nie ograniczały się do jednej dziedziny. W ubiegłym roku odbyły się spotkania z muzyką klasyczną, ale także z popularną muzyką religijną i nie do końca religijną, spotkania z poezją i sztukami plastycznymi, to były spotkania z Góralami, Romami i nie tylko. Spotkania ze Sztuką na „Górce” to spotkania z folklorem Podhala, ale także innych regionów Polski. W kręgu zainteresowań spotkań na „Górce” jest poezja i proza, teatr oraz sztuki plastyczne.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Śpiewki i nuty - Trebunie TutkiŚpiewki i nuty - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. 1 Ozwodne  2:21 2 Krzesane  4:26 3 Janosikowe  5:44 4 Ozwodne zbojnickie  2:24 5 Duchowe  4:55 6...
    30 zł
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.