PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

BETLEJEMSKA ZORNICA

Poniedziałek, 11 stycznia 2016 r.
Autor: Maciej Stasiński

BETLEJEMSKA ZORNICA22 stycznia 2015 r. (piątek) w Sanktuarium na zakopiańskiej Olczy odbędzie się III Podhalański Przegląd Grup Kolędniczych <BETLEJEMSKA ZORNICA>, który stanowi regionalne eliminacje do dwóch ogólnopolskich konkursów grup kolędniczych: PASTUSZKOWE KOLĘDOWANIE w Podegrodziu – dla grup dziecięcych i młodzieżowych oraz GÓRALSKI KARNAWAŁ w Bukowinie Tatrzańskiej – dla grup dorosłych. „Nasz przegląd jest adresowany nie tylko do góralskich zespołów, ale i a może nawet przede wszystkim do samorodnych grup kolędniczych, które kultywują tradycję chodzenia po kolędzie odwiedzając nasze domy w czasie świąt.


Chcemy zachować i upowszechniać tą piękną tradycję, bo w wielu miejscowościach Podhala jej już w ogóle się nie praktykuje. Kolędnicy to orędownicy szczęścia, dlatego barwne i zabawne widowiska kolędników powinny zawsze gościć w naszych domach” – powiedział pomysłodawca i kierownik artystyczny imprezy Szymon Bafia.

Dla najbardziej wyróżniającej się grupy jury przyzna GRAND PRIX w postaci ceramicznej statuetki BETLEJEMSKA ZORNICA, wykonanej w pracowni ceramiki w „Jutrzence”. 

W ubiegłorocznej imprezie wzięło udział dziewięć grup kolędniczych. Do udziału w ogólnopolskim przeglądzie w Podegrodziu została zakwalifikowana grupa z zespołu Zornica, która tam zdobyła drugą nagrodę. Nominację do udziału w Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej otrzymała także grupa z zespołu Zornica gdzie zdobyła główną nagrodę.

Głównym organizatorem Przeglądu jest Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” wraz z partnerami Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, Sanktuarium na Olczy. Swoją nagrodę ufundował burmistrz Zakopanego Leszek Dorula. Fundatorami nagród rzeczowych jest Tatrzański Park Narodowy. 

Wszystkie grupy kolędnicze z Podhala oraz kierownicy, instruktorzy i animatorzy zespołów góralskich chcący wziąć udział w Przeglądzie powinni zapoznać się z regulaminem i przesłać wypełnioną kartę zgłoszeń. Szczegóły w załącznikach.

http://www.watra.pl/files/get/Karta_zgloszenia2016.pdf

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.