PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

3. Podhalański Przegląd Grup Kolędniczych

Niedziela, 24 stycznia 2016 r.
Autor: Maciej Stasiński

3. Podhalański Przegląd Grup KolędniczychGrupy kolędnicze z zespołów Zornica i Giewont otrzymały równorzędnie pierwsze nagrody w kategorii dorosłej na 3. Podhalańskim Przeglądzie Grup Kolędniczych, który odbył się w 22 stycznia w sanktuarium na Olczy. Najlepsze z dziecięcych grup okazały się również dwa zespoły: Serdocki z Podszkal i młodsza grupa Zornicy z zakopiańskiej „Jutrzenki”. Zwycięskie grupy będą reprezentowały swój region na przeglądach ogólnopolskich w Bukowinie Tatrzańskiej i Podegrodziu.


Zwycięzcy w kat. dorosłej otrzymali nagrody pieniężne po 500zł ufundowane przez MCK „Sokół” w Nowym Sączy. Najlepsze grupy dziecięce otrzymały nagrody pieniężne po 300zł ufundowane przez Burmistrza Zakopanego.

„Znany już epoce przedchrześcijańskiej zwyczaj odwiedzania po kolędzie i winszowania gospodarzom urodzaju i szczęścia w nowym roku, to mała forma teatralna. To wspaniałe widowiska, które niejednokrotnie zaginęły już z krajobrazu polskiej wsi. W Zakopanem najbardziej znana jest kolęda Fedorów – pasterzy z szopką, ale przecież pod Tatrami chodzono także z capem, gwiazdą czy przedstawiano tak zwane Herody” – mówił podczas ogłoszenia wyników przewodniczący jury Benedykt Kafel etnograf z Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. 

Grupy kolędnicze oceniali także: etnograf z Muzeum Tatrzańskiego Anna Kozak, szefowa Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego Joanna Staszak, muzyk, regionalista, architekt Krzysztof Trebunia – Tutka.  

Jury przeglądu namawiało kierowników zespołów do poszukiwania i odtwarzania starodawnych widowisk kolędniczych. „Jeżeli nie zadbamy o tą piękną tradycję teraz, to może kiedyś ona zaniknąć” – mówił przewodniczący jury.

Głównym organizatorem Podhalańskiego Przeglądu Grup Kolędniczych „Betlejemska Zornica” jest Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem we współpracy z Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, Muzeum Tatrzańskim, Urzędem Miasta Zakopane i Sanktuarium na Olczy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.