PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

„Nawet góry przeminą”

Sobota, 2 kwietnia 2016 r.
Autor: Marysia Stasińska

„Nawet góry przeminą”Wchodząc na stronę poświęconą cyklowi „Kino, którego szukasz” i patrząc na wcześniejsze tytuły filmów, można wywnioskować, że „Nawet góry przeminą”, w reżyserii Zhangke Jia nieco odstaje od reszty. Pozostałe filmy zaskakiwały nas, czasem to odmiennością pokazywanej kultury, czasem pięknymi obrazami, czy muzyką, czasem ciekawostkami, ale przede wszystkim tematyką. Zaś ostatni film, być może obrazuje mało znane nam Chiny, ale wcale nie koncentruje się na kulturze wschodu, co więcej wręcz od niej ucieka. Temat poruszany w filmie jest nam doskonale znany, nic nas nie zaskakuje, wręcz można się domyśleć co będzie dalej. Reżyser filmu pokazuje, jak globalizacja społeczeństwa wpływa na życie ludzkie. Oczywiście jest to negatywny, wręcz dramatyczny wpływ, doprowadzający do zaniku wartości i więzi międzyludzkich. To jednak powoduje, że film staje się tym bardziej ważny, bo dotyczy świata, w którym żyjemy, a tym samym nas bezpośrednio. Być może przejaskrawia pewne aspekty, ale dzięki temu zmusza nas do większej refleksji nad tym co ważne.


Jedyną innowacją są ramy czasowe, najpierw rok 1999, potem 2014 i ostatecznie 2025. Ta przestrzeń czasowa pokazuje najpierw gwałtowne zmiany, a z czasem ich skutek: ludzie, zupełnie zagubieni stają się poszukiwaczami tego, co przecież jest podstawą egzystencji - miłości, bliskości i zrozumienia.

Zatem wydawałoby się film o banalnej tematyce, a jednak zmusza do silnej refleksji i chciałoby się go polecić innym. Jak widać więc, „Kino, którego szukasz” i tym razem spełniło swoją edukacyjną rolę za co jak zawsze bardzo dziękujemy Pani Eli Krzemińskiej-Owczarz, która jako pierwsza ogląda, wybiera i dzieli się - doskonałym kinem.

Z niecierpliwością czekamy na kolejny film!

Przypomnijmy, że cykl wspiera Burmistrz Miasta Zakopane, Wydział Kultury i Popularyzacji Zakopanego, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół i Kino Sokół.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Torebka filcowa XVITorebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm Materiał: Filc...
    70 zł
  • Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.