PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

35 rocznica przekazania willi Koziańskich na Galerię im. Wł. i J. Kulczyckich

Czwartek, 7 kwietnia 2016 r.
Autor: Urszula Radwańska

35 rocznica przekazania willi Koziańskich na Galerię im. Wł. i J. KulczyckichW dniu 2 kwietnia br. w Galerii Sztuki im Wł. i J. Kulczyckich, filii Muzeum Tatrzańskiego; Droga na Koziniec 8 w Zakopanem odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 35 lecia Galerii. Na spotkaniu została pokazana prezentacja historii i dorobku kulturalnego Galerii towarzyszących wystawom kolekcji kobierców przez 35 lat. Później po tradycyjnej lampce szampana p. Stanisław Żurowski wspomniał pierwsze chwile pozyskiwania willi. Na koniec p. Dyr Muzeum Anna Wende-Surmiak przedstawiła nową koncepcję modernizacji i zmian przeznaczenia Galerii. Z okazji 35 rocznicy Galerii warto przypomnieć historię jej pozyskania.


W 1981r. w wyniku strajku przedstawicielek zakopiańskiego związku zawodowego  NSZZ pań Janiny Gościejowej i Barbary Tarnowskiej, willa Koziańskich powszechnie zwana w Zakopanem „Cyrankiewiczówką” została przekazana przez dotychczasowego właściciela - Urząd Rady Ministrów, na cele społeczne. Na posiedzeniu Komisji Kultury Urzędu Miasta Stanisław Żurowski ówczesny przewodniczący pierwszego zarejestrowanego w Zakopanem związku NSZZ „Solidarność” przy muzeum Tatrzańskim, zaproponował przekazanie budynku na Galerię im. Kulczyckich i stałą ekspozycję Kolekcji Kobierców Wschodnich z daru Anny Kulczyckiej. Czas był najwyższy ponieważ Anna Kulczycka przekazując kolekcję zobowiązała  notarialnie Urząd Miasta Zakopanego i Muzeum Tatrzańskie do oddzielnego budynku przeznaczonego na ekspozycję kolekcji w terminie do dwóch lat.

Od czasu przekazania minęły cztery lata i groziło Zakopanemu odebranie przez Ministerstwo kolekcji i przekazanie innemu miastu. O kolekcję starała się wówczas Warszawa, Łódź i Kraków.

30 kwietnia 1981 r. zapadła decyzja o przekazaniu willi Koziańskich Muzeum Tatrzańskiemu na oddział mianowany zgodnie z życzeniem donatorki im. Wł. i J. Kulczyckich, a 5 września tegoż roku odbył się wernisaż wystawy kobierców z ich zbioru.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Wisiorek "Ogródek 1"Wisiorek "Ogródek 1"Z sukna i cekin. Wykonany ręcznie. Wymiary zawieszki 5,5/ 3,5 cm. Obwód 70 cm.
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.