PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Znamy laureatów konkursu Zabytek Zadbany 2016!

Piątek, 22 kwietnia 2016 r.
Autor: Piotr Korczak

Znamy laureatów konkursu Zabytek Zadbany 2016!Kościół filialny Chrystusa Króla w Kwitajnach, zespół dworsko-parkowy w Kłóbce, Muzeum Emigracji (dawny Dworzec Morski) w Gdyni, Dom Ludowy w Supraślu oraz Kanał Elbląski: pochylnie Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny; śluzy Miłomłyn, Zielona, Ostróda, Mała Ruś laureatami tegorocznego konkursu Zabytek Zadbany! Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie Generalnego KonserwatoraZabytków „Zabytek Zadbany 2016” odbyło się 20 kwietnia br. podczas uroczystej gali obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Zakopanem.


Organizatorem wydarzenia był Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz z Miastem Zakopane. Wśród zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, środowiska konserwatorskie, specjaliści od ochrony zabytków, przedstawiciele środowisk naukowych i opiniotwórczych, osoby zasłużone kulturze i ochronie zabytków.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków został ustanowiony przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS w 1983 roku i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez o znaczeniu światowym. Celem obchodów jest przede wszystkim przybliżenie społeczeństwu problemów ochrony kulturowego dziedzictwa.

Podczas Gali w Zakopanem wręczono również dyplomy „Za opiekę nad zabytkami” i odznazenia raz medale Gloria Artis osobom, które w szczególny sposób swoją postawą i wieloletnim zaangażowaniem przysłużyły się do ochrony i zachowania dla przyszłych pokoleń narodowego dziedzictwa kulturowego przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W gronie odznaczonych znalazły się również osoby z Zakopanego

Srebrną odznakę „Za opiekę nad zabytkami” otrzymała Regina Mrowca-Kenar -Wiceprezes TOnZ w Zakopanem

Odznakę Zasłużony dla kultury Polskiej otzrymała Zofia Karpiel-Bułecka - osoba niezwykłego serca i życzliwości, stwarzająca dogodne warunki do kultywowania, rozwoju i promocji kultury podhalańskiej i polskiej w kraju i zagranicą   – członkini TOnZ w Zakopanem

Brązowy medal Gloria Artis otrzymała Agata Nowakowska-Wolak – konserwator dzieł sztuki , kierownik Działu Konserwacji w Muzeum Tatrzańskim, prezes TOnZ

Srebrny medal Gloria Artis otrzymali:
1. Stanisław Karpiel - wybitny architekt, członek TOnZ
2. Zbigniew Moździerz - główny specjalista ds. ochrony zabytków architektury w Muzeum Tatrzańskim

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek, z sukna, tkaniny i cekin. Średnica zawieszki 6,5 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.