PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

„Mnie Zakopane jakoś wbiło się w pamięć – i wbiło się przyjemnie!”

Środa, 27 kwietnia 2016 r.
Autor: Jolanta Dolińska

„Mnie Zakopane jakoś wbiło się w pamięć – i wbiło się przyjemnie!”W bieżącym roku przypada 170 rocznica urodzin i 100 rocznica śmierci twórcy TRYLOGII, wielkiego polskiego pisarza, autora „Quo vadis”, laureata Nagrody Nobla - HENRYKA SIENKIEWICZA. Z tej okazji, w dniu 25 kwietnia , w sali Urzędu Miasta Zakopane słuchacze Podhalańskiego Uniwersytetu III Wieku obejrzeli przedstawienie poświęcone polskiemu pisarzowi. Losy powieściopisarza opowiedziane zostały poprzez kilkakrotnie przywoływane wspomnienia jego wnuka – Juliusza Sienkiewicza - dyrektora koszalińskiego muzeum.


Widzowie dowiedzieli się o zagranicznych podróżach twórcy, jego pisarstwie, ale także o tym, jaką rolę w życiu pisarza odegrało Zakopane i … jaką rolę w życiu Zakopanego odegrał Sienkiewicz, który już po drugim w nim pobycie, w roku 1888, w jednym ze swych listów napisał:„Mnie Zakopane jakoś wbiło się w pamięć – i wbiło się przyjemnie!”

Sienkiewicz cenił uroki doliny pod Giewontem, tu bowiem miał grono przyjaciół, tutaj także, w okresie letnim – odpoczywały jego dzieci.

Widzowie obejrzeli także trzy scenki pokazujące miłosne perypetie bohaterów  Trylogii.

W przedstawieniu wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Hotelarsko – Turystycznych w Zakopanem. Narratorami byli:

- Monika Pawlikowska

- Michał Pawlikowski

Jako Helena i Skrzetuski wystąpili:

-  Paulina Chowaniec

-  Krystian Gąsienica

W role Oleńki i Kmicica wcielili się:

- Hanka Gąsienica  - Mracielnik

- Łukasz Zarycki

Role Baśki i pana Wołodyjowskiego brawurowo zagrali:

- Iwona Gombos

- Norbert Budny

Opiekę techniczną  sprawował Mateusz Liszka

Scenariusz i reżyseria  Jolanta Dolińska.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik z kulek turkusu /średnica 1 cm / oraz kulek agatu różowego /średnica 0,8 cm/. Obw. 46,5 cm
    85 zł
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.