PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

„Mnie Zakopane jakoś wbiło się w pamięć – i wbiło się przyjemnie!”

Środa, 27 kwietnia 2016 r.
Autor: Jolanta Dolińska

„Mnie Zakopane jakoś wbiło się w pamięć – i wbiło się przyjemnie!”W bieżącym roku przypada 170 rocznica urodzin i 100 rocznica śmierci twórcy TRYLOGII, wielkiego polskiego pisarza, autora „Quo vadis”, laureata Nagrody Nobla - HENRYKA SIENKIEWICZA. Z tej okazji, w dniu 25 kwietnia , w sali Urzędu Miasta Zakopane słuchacze Podhalańskiego Uniwersytetu III Wieku obejrzeli przedstawienie poświęcone polskiemu pisarzowi. Losy powieściopisarza opowiedziane zostały poprzez kilkakrotnie przywoływane wspomnienia jego wnuka – Juliusza Sienkiewicza - dyrektora koszalińskiego muzeum.


Widzowie dowiedzieli się o zagranicznych podróżach twórcy, jego pisarstwie, ale także o tym, jaką rolę w życiu pisarza odegrało Zakopane i … jaką rolę w życiu Zakopanego odegrał Sienkiewicz, który już po drugim w nim pobycie, w roku 1888, w jednym ze swych listów napisał:„Mnie Zakopane jakoś wbiło się w pamięć – i wbiło się przyjemnie!”

Sienkiewicz cenił uroki doliny pod Giewontem, tu bowiem miał grono przyjaciół, tutaj także, w okresie letnim – odpoczywały jego dzieci.

Widzowie obejrzeli także trzy scenki pokazujące miłosne perypetie bohaterów  Trylogii.

W przedstawieniu wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Hotelarsko – Turystycznych w Zakopanem. Narratorami byli:

- Monika Pawlikowska

- Michał Pawlikowski

Jako Helena i Skrzetuski wystąpili:

-  Paulina Chowaniec

-  Krystian Gąsienica

W role Oleńki i Kmicica wcielili się:

- Hanka Gąsienica  - Mracielnik

- Łukasz Zarycki

Role Baśki i pana Wołodyjowskiego brawurowo zagrali:

- Iwona Gombos

- Norbert Budny

Opiekę techniczną  sprawował Mateusz Liszka

Scenariusz i reżyseria  Jolanta Dolińska.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.