PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2016 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Czar Nocy Kupały

Piątek, 2 września 2016 r.
Autor: Piotr Kyc

Czar Nocy KupałyNoc Świętojańska AD 2016 wypadała w dniu 23 czerwca. W okolicach tej daty pod Tatrami miało się odbyć widowisko muzyczne „Sobótka” . Los niestety nie sprzyjał organizatorom. W tym czasie członkowie popularnego zespołu „Skaldowie”, którzy brali udział w tym przedsięwzięciu ulegli wypadkowi drogowemu. Konieczna był rehabilitacja muzyków. Termin wiosennej imprezy przeniesiono na ostatni tydzień wakacji, kiedy po Zakopanem przechadza się jeszcze tłum turystów. Tym razem organizatorom figla spłatała deszczowa pogoda. Ostatecznie premiera „Sobótki” zagrana przez Tatr Teatr VIS a VIS odbyła się 1 września.


   I tak dzięki  Andrzejowi Zielińskiemu – autorowi muzyki, Grzegorzowi Walczakowi – autorowi tekstów,  Bartłomiejowi Piotrowskiemu – reżyserowi oraz Burmistrzowi Miasta Zakopane (obecnemu na przedstawianiu), który dofinansował to wydarzenie artystyczne, wystawiono „ baśniowe widowisko muzyczne o tematyce sielankowej, ludycznej, folkowej” – jak informowali organizatorzy.

 Widowisko było ciekawe. Muzyka autorstwa Andrzeja Zielińskiego, jak zawsze porywająca, a tytułowy utwór, to prawie przebój. Muzykom towarzyszyły tancerki, które pląsały jak słowiańskie boginki wokół ogniska. Był i magik , duch ciemności, miotający różnobarwne ognie na chwałę Swarożyca.        

  Na estradzie wystąpiło parę pięknych panien udekorowanych wiankami. Grały, śpiewały i  tańczyły. Męskie głosy z  okolic oddalonych od sceny świadczyły o zainteresowaniu ewentualnym wyłowieniem wianków w przypadku ich wrzucenia do wody ( zazwyczaj była to rzeka lub jezioro).  Niestety rzucania wianków organizator nie przewidział bo i rzeki w pobliżu nie ma.   

 Nie zabrakło muzyki i śpiewu  regionalnego. Wystąpił zakopiański Zespół Regionalny „Giewont”.

Po widowisku „Sobótka” bracia Andrzej i Jacek Zielińscy, twórcy i członkowie legendarnego zespołu „Skaldowie” przygotowali dla licznych widzów niespodziankę. Postanowili zaśpiewać parę swoich kilkudziesięcioletnich przebojów. Publiczność przyjęła ten gest artystów z entuzjazmem. Zaśpiewała nawet córka Andrzeja Zielińskiego, Agnieszka Zielińska. Nie wiadomo ile fantastycznych przebojów  zabrzmiałoby tego wieczoru. 

Fatum wiszące nad organizacją widowiska i tym razem się objawiło.

Po drugim utworze koncert się  zakończył niespodziewaną „watrą ” i nie był to ogień świętojański. W centrum miasta wybuchł pożar. Elektrownia odcięła prąd. Zapanowały ciemności.  Zapanował  odpowiedni nastrój do wspólnych wypraw w poszukiwaniu kwiatu paproci... tylko jak się odnaleźć w ciemności? 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IIIKorale folkowe IIIKorale folkowe wykonane z białego tybetu i zielonej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 100 cm.
    70 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Aniołek duży IIIAniołek duży IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.