PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2016 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne Pępek Świata

Wtorek, 27 września 2016 r.
Autor: Piotr Korczak

Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne Pępek ŚwiataTrwają Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne Pępek Świata w Teatrze Witkacego. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z kolejnych dni wydarzenia. Zakopane… Mit. Legenda. Tradycja. To zobowiązuje. Od trzydziestu lat Teatr Witkacego mocuje się z tym mitem, dokładając do niego własną legendę miejsca niepokornego, twórczego i prowokującego. Miejsca, które łączy przyjemność smakowania życia z zadawaniem elementarnych pytań o sens naszej egzystencji.


Najnowsza propozycja Andrzeja Dziuka i jego Zespołu to Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne „Pępek Świata”. Ale „pępek świata” to nie tylko żartobliwe czy ironicznie określenie, przypisane niemal sto lat temu Zakopanemu przez Rafała Malczewskiego. Można je rozumieć serio – grecki omphalos (dosłownie właśnie: „pępek świata”) to niezwykły kamień, który stał pośrodku słynnej Świątyni Apollina w Delfach, w centrum ówczesnego świata. Tej samej świątyni, na której stelach wyryto niezwykłe maksymy siedmiu mędrców. „Bądź sobą”, „Nic w nadmiarze”, „Ćwicz rozum”, „Módl się o możliwe” czy górujące nad nimi wyryte na fasadzie świątyni: „Poznaj samego siebie”. Razem z zaproszonymi gośćmi, znanymi myślicielami, będziemy pytać o nasze miejsce w świecie i szukać odpowiedzi na te niełatwe pytania. Przecież niezmiennie chodzi o to samo: o smakowanie życia i dociekanie jego sensu! Nie zapraszamy więc na, zapraszamy do pępka świata!
A Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne „Pępek Świata” rozpoczniemy Filozofią po góralsku wg ks. Józefa Tischnera (bo jakże by inaczej) w wykonaniu Ireny Jun i Wiesława Komasy. Agata Zubel z towarzyszeniem Orkiestry Muzyki Nowej w Katowicach wykona między innymi swoją kompozycję do tekstu Samuela Becketta Not I. Fiński teatr „Quo vadis” zaprezentuje swoją najnowszą premierę pod zagadkowym tytułem Kuszenie Witkacego. Warszawski zespół „Pijana sypialnia” przybliży nam klimat przedwojennej Warszawy w roztańczonym i rozśpiewanym widowisku Wodewil warszawski. Lech Majewski po projekcji Angelusspotka się z publicznością. W legendarnym spektaklu Metafizyka dwugłowego cielęcia będziemy mogli zobaczyć zespół Teatru Witkacego.


Wśród gości „Pępka świata” są filozofowie – artyści – myśliciele, którzy postawią kilka ważnych pytań:
Zbigniew Mikołejko: Świat w stanie wojny
Antoni Libera: Świat bez pamięci
Jacek Bocheński: Świat a przyszłość
Jacek Prokopski: Świat a egzystencja
Michał Klinger: Świat jako pokusa
Jacek Staniszewski: Świat jako złudzenie
Lech Majewski: Świat bez Boga

Zobacz w naszym sklepie:
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    25 zł
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    175 zł
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.