PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2016 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Jubileusz 140-lecia Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara

Piątek, 30 września 2016 r.
Autor: Maciej Stasiński

Jubileusz 140-lecia Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego KenaraZbliża się jubileusz 140-lecia Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Honorowy Patronat przyjął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. W skład Komitetu Honorowego Jubileuszu wchodzą: Prof. dr hab. Piotr Gliński Wicepremier Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz Metropolita Krakowski, dr Zdzisław Bujanowski Dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej. 21, 22 i 23 października 2016 r. odbędą się uroczystości jubileuszowe, w tym Wystawa Prac Uczniów „Nowoczesna szkoła z tradycją” w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. Hrabiego Zamoyskiego, Wystawa Prac Archiwalnych - Szkolne „Muzeum Wyobraźni”, Wystawa Nauczycieli w szkolnej Galerii „Strug” oraz Wystawa Prac Absolwentów. Sesja Naukowa „140 lat w kulturze narodowej” poświęcona historii Szkoły, jej miejscu w kulturze polskiej i międzynarodowej, wybitnym pedagogom i absolwentom oraz ich twórczości.


Do udziału w niej pragniemy zaprosić przede wszystkim naszych absolwentów,  pedagogów, wykładowców wyższych uczelni artystycznych. Miejsce sesji to kino „Sokół” w Zakopanem. Jubileuszowi poświęcimy również okolicznościowe wydawnictwo. Podczas obchodów 140-lecia zostanie zaprezentowany materiał filmowy autorstwa pana Janusza Tomczaka, dokumentujący życie szkoły w latach 1992-2016.

PROGRAM OBCHODÓW JUBILEUSZU 140-LECIA OD SZKOŁY SNYCERSKIEJ W ZAKOPANEM DO ZESPOŁU SZKÓŁ PLASTYCZNYCH IM. ANTONIEGO KENARA W ZAKOPANEM

21 października (piątek) 2016 roku
Godzina 13.00
Wernisaż Wystawy Prac Nauczycieli,  hotel „Art & Spa” („Marilor”), ul. Kościuszki 18
Godzina 14.00
Wernisaż Wystawy Prac Absolwentów, Galeria Władysława Hasiora, filia Muzeum Tatrzańskiego, ul. Jagiellońska 18b
Godzina 16.00
Wernisaż Wystawy Prac Absolwentów, Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich, filia Muzeum Tatrzańskiego, Droga na Koziniec 8
Godzina 18.30
Spotkanie Absolwentów, Nauczycieli i Uczniów w budynku Szkoły, ul. Kościeliska 35
Wystawa Prac Archiwalnych Uczniów - „Szkolne Muzeum Wyobraźni”
Wystawa archiwalnych fotografii, dokumentów Szkoły, Sala Stryjeńskiego w Zespole Szkół Plastycznych im. A. Kenara, II piętro

22 października (sobota) 2016 roku
Godzina 9.00
Msza Św. w intencji Nauczycieli, Absolwentów, Uczniów, Pracowników Szkoły, Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem
Godzina 10.30
Złożenie kwiatów na grobie Patrona Szkoły, Nauczycieli, Absolwentów i Przyjaciół Szkoły. Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku oraz cmentarz przy ul. Nowotarskiej w Zakopanem
Godzina 11.30
Wernisaż Wystawy Prac Uczniów „Nowoczesna szkoła z tradycją” w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. Hrabiego Zamoyskiego
Godzina 13.00
Sesja Naukowa „140 lat w kulturze narodowej” poświęcona historii Szkoły, jej miejscu w kulturze polskiej i międzynarodowej, wybitnym Pedagogom i Absolwentom oraz ich twórczości, kino „Sokół” w Zakopanem
Godzina 16.00
Uroczysta Gala Jubileuszowa - 140 lecie Szkoły, kino „Sokół” w Zakopanem
Godzina 19.00
Uroczysta Kolacja, Bal Absolwenta w hotelu „Belvedere”.

23 października (niedziela) 2016 roku
Godzina 9.00
Spotkania koleżeńskie w szkolnych pracowniach
Godzina 10.30
Wernisaż Wystawy Nauczycieli, Szkolna Galeria „Strug”
Godzina 11.00
Pożegnanie uczestników Zjazdu Absolwentów

Wystawy Towarzyszące:
Galeria Antoniego Rząsy, Zakopane, ul. Bogdańskiego 16a
Galeria Wł. Hasiora, filia Muzeum Tatrzańskiego, Zakopane, ul. Jagiellońska 18 b
Galeria Sztuki XX wieku w willi „Oksza”, filia Muzeum Tatrzańskiego, Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
Galeria Ryszarda Orskiego „Orski Gallery”, Zakopane, ul. Wł. Broniewskiego 4
Wystawa w galerii autorskiej Piotra Biesa “Pogotowie Sztuki” Rabka ul. Orkana 20


Jubileusz 140-lecia Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Komitet Honorowy Jubileuszu 140-lecia Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem.
 
Prof. dr hab. Piotr Gliński Wicepremier Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz Metropolita Krakowski.

dr Zdzisław Bujanowski Dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej.


SPONSORZY:

LESZEK LIPOWIECKI, MARCIN WÓJCIK, DARIUSZ RADECKI

PATRONAT MEDIALNY
Podhalański Serwis Informacyjny “WATRA”, “Tygodnik Podhalański”


Z wielką przyjemnością pragniemy Was poinformować, że w 2016 roku Szkoła będzie obchodzić 140-lecie swojego istnienia. Od ostatniego jubileuszu 130-lecia, który tak hucznie świętowaliśmy, minęło już 10 lat. W tym czasie wiele się zmieniło w życiu osobistym i zawodowym każdego z nas. Zmiany te dotyczą również Szkoły.

Nasza placówka nosi teraz nazwę Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara, a w jej skład wchodzą: sześcioletnia Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych (3 lata gimnazjum + 3 lata liceum) i czteroletnie Liceum Plastyczne. Kształcimy obecnie 200 uczniów w czterech specjalizacjach: snycerstwo, meblarstwo artystyczne, lutnictwo artystyczne i projektowanie graficzne.

W ostatnich latach Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem brał udział  w wielu nowych wydarzeniach i projektach artystycznych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Zrealizowaliśmy wiele nowych pomysłów. Najważniejsze z nich to: Międzynarodowe Triennale Rysunku - Zakopane 2008; trzy edycje Międzynarodowego Triennale Drzeworytu - Zakopane 2006, 2010, 2014; dziesięć edycji Ogólnopolskiego Biennale Rzeźby w Drewnie. Szkoła korzysta również ze środków Unii Europejskiej, biorąc czynny udział w międzynarodowych projektach artystycznych realizowanych wspólnie ze szkołami z Włoch, Portugalii, Francji i Słowacji.

Dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego każdego roku nasi uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczą w międzynarodowych plenerach artystycznych oraz wycieczkach programowych, odwiedzając ośrodki kultury w całej Europie. Od wielu już lat realizujemy wspólnie z Polonią w Niemczech Dworcowe Szopki Betlejemskie, które wystawiane są w przestrzeniach dworcowych największych miast Europy.

W ostatnich latach Szkoła zaprezentowała swoje osiągnięcia na wielu wystawach w kraju i za granicą. Jedynym z najważniejszych wydarzeń była ekspozycja prac uczniów i nauczycieli w gmachu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. W 2014 roku uczniowie i nauczyciele zostali zaproszeni do Pałacu Prezydenckiego, gdzie w holu głównym przystroili choinkę świąteczną, a w Kaplicy Pałacu Prezydenckiego zaprezentowali Szopkę Bożonarodzeniową.

Z dumą pragniemy Was również poinformować, że w bieżącym roku, biorąc udział w ogólnopolskim przeglądzie szkół plastycznych z rysunku, malarstwa i rzeźby, znaleźliśmy się w gronie trzech najlepszych placówek plastycznych w Polsce. W roku szkolnym 2013/2014 troje naszych podopiecznych otrzymało prestiżowe stypendia MKiDN dla najzdolniejszych uczniów. Dodatkowo jedna z uczennic, już w klasie przedmaturalnej, zdobyła indeks na wybraną uczelnię artystyczną.

W celu podnoszenia jakości kształcenia organizujemy dla naszych uczniów warsztaty artystyczne, które prowadzą zapraszani wykładowcy uczelni wyższych, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Szczecinie. Kadra nauczycieli, z których wielu to absolwenci zakopiańskiego „Plastyka”, ciągle doskonali swoje kwalifikacje zawodowe. Z satysfakcją informujemy, iż kilkoro z nich w ostatnich latach uzyskało stopień naukowy doktorów.

W 2009 roku, chcąc uatrakcyjnić ofertę kształcenia, wprowadziliśmy nową specjalizację - reklamę wizualną (obecnie: projektowanie graficzne). Przygotowaliśmy również nowoczesną pracownię grafiki, która wyposażona jest m.in. w komputery, drukarki, ploter malujący i prasę graficzną. Nowością jest również szkolne czasopismo „KenArt”, współfinansowane przez Radę Rodziców, a w całości redagowane przez uczniów i nauczycieli ZSP w Zakopanem.

Wszystkie opisane tutaj działania świadczą o tym, że staramy się kontynuować znakomitą tradycję Szkoły i czerpać z bogatych doświadczeń minionych lat. Idąc z duchem czasu, również i nasza Szkoła zmienia się i staje bardziej nowoczesną, stąd też hasło przewodnie Jubileuszu 140-lecia: „Nowoczesna szkoła z tradycją”.

Budynek szkoły także poddawany jest modernizacji i renowacji; obecnie trwają m.in. prace wykończeniowe szkolnego internatu, który powstał w najstarszej części budynku.

Tymi i wieloma innymi osiągnięciami Szkoły chcielibyśmy się wspólnie z Wami podzielić.

Na październik 2016 roku zaplanowaliśmy Jubileusz 140-lecia. 21, 22 i 23 października 2016 r. odbędą się wszystkie uroczystości, w tym Wystawa Prac Uczniów „Nowoczesna szkoła z tradycją” w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. Hrabiego Zamoyskiego, Wystawa Prac Archiwalnych - Szkolne „Muzeum Wyobraźni”, Wystawa Nauczycieli w szkolnej Galerii „Strug” oraz Wystawa Prac Absolwentów. Dodatkowo chcielibyśmy, aby temu wydarzeniu towarzyszyła Sesja Naukowa „140 lat w kulturze narodowej” poświęcona historii Szkoły, jej miejscu w kulturze polskiej i międzynarodowej, wybitnym pedagogom i absolwentom oraz ich twórczości. Do udziału w niej pragniemy zaprosić przede wszystkim naszych absolwentów,  pedagogów, wykładowców wyższych uczelni artystycznych. Miejsce sesji to kino „Sokół” w Zakopanem. Jubileuszowi poświęcimy również okolicznościowe wydawnictwo. Podczas obchodów 140-lecia zostanie zaprezentowany materiał filmowy autorstwa pana Janusza Tomczaka, dokumentujący życie szkoły w latach 1992-2016.

Pytania dotyczące programu Jubileuszu, wystaw oraz propozycje tematów Sesji Naukowej proszę kierować na adres e-mail: jubileusz.140-lecie@wp.pl. Osobą koordynującą działania związane z obchodami Jubileuszu jest Marek Król, wicedyrektor ZSP im. A. Kenara w Zakopanem.

W oczekiwaniu na nasze wspólne spotkanie przesyłamy serdeczne pozdrowienia. Spotkajmy się po latach!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.