PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2016 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

„Góry widoków...” Pejzaże tatrzańskie w willi Okasza w Zakopanem

Niedziela, 20 listopada 2016 r.
Autor: Piotr Kyc

„Góry widoków...” Pejzaże tatrzańskie w willi Okasza w Zakopanem18 listopada w Galerii Sztuki XX wieku w zakopiańskiej willi Oksza otwarto kolejną interesującą wystawę. Tematem są Tatry, a w szczególności krajobrazy tatrzańskie malowane w czasach, kiedy artystów widywało się w plenerze bez względu na porę roku. Wyjątkowość wystawy polega na tym ,że kolekcja w całości jest własnością trzech pasjonatów tatrzańskiego malarstwa krajobrazowego. Panowie – Leszek Radwan, Piotr Radwan-Rohrenschef i Witold Huculak tworzą swoje kolekcje od kilkudziesięcioleciu lat. Kolekcjonerzy pokazali widzom obrazy dobre i wybitne. Zważywszy fakt zalewu rynku malarstwem krajobrazowo- dekoracyjnym (a tatrzańskim widoczkami w szczególności), zebranie kolekcji na odpowiednim poziomie jest zadaniem trudnym.


Jednym z najbardziej rozpoznawalnych mistrzów krajobrazu tatrzańskiego jest Stanisław Gałek, którego 140-lecie urodzin obchodziliśmy we wrześniu 2016 roku, a który tworząc w Zakopanem przez długie dziesiątki lat- zyskał opinię najlepszego malarza Tatr. W uznaniu jego twórczości wystawę zatytułowano ” Góry widoków. Stanisław Gałek i tatrzańscy pejzażyści jego czasów w kolekcjach Leszka Radwana, Piotra Radwana-Rohrenschefa oraz Witolda Huculaka„ .

Jest to kolejna wystawa – jak przypomniała dyrektor Anna Surmiak - organizowana przez Muzeum Tatrzańskie w cyklu "Kolekcje domowe".

 

Autorzy kolekcji przygotowali do licznych gości niespodziankę. Należało wybrać najlepszy obraz i oddać na niego głos. Wśród uczestników zabawy wylosowano nagrodę, którą był oczywiście obraz. Zamiast „Góry widoków...”przedstawiał on...kota regionalnego.

 

Pomysł kapitalny, albowiem zmusił szereg osób do wnikliwego obejrzenia ekspozycji, przeczytania podpisów pod obrazami a nawet wymiany zdań. Idea warta rozpowszechnienia i naśladowania.

 

Największym uznaniem cieszył się obraz Aleksandra Mroczkowskiego zatytułowany „Widok na Gerlach”.

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
    35 zł
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    80 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.