PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2016 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

FONOTEKA TATRZAŃSKA

Sobota, 17 grudnia 2016 r.
Autor: Kuba Szpilka

FONOTEKA TATRZAŃSKAW Muzeum Tatrzańskim kończą się prace związane z projektem „Fonoteka Tatrzańska”. Projekt – wsparty środkami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego- zakładał stworzenie w obrębie biblioteki muzealnej osobnego zbioru, na które składałyby się nagrania fonograficzne związane z historią i kulturą, tradycją i współczesnością regionu Tatr i Podtatrza.


Wynik całorocznych działań to zebranie, cyfryzacja i skatalogowanie ponad stu nagrań, pośród których znajdują się różne rozmowy, wywiady i prelekcje. Ponadto zbiór archiwalny uzupełniony został o nowe rozmowy z przedstawicielami środowiska zakopiańskiego, m.in. z Elżbietą Berbeką, Krzysztofem Trebunią Tutką, Janem Karpielem Bułecką, Franciszkiem Bachledą Księdzularzem, Andrzejem Siekierką.
Wszystkie zebrane nagrania składają się na fascynujące źródło informacji: o życiu trzech pokoleń i przemianach jakich byli świadkami; o tradycji i jej znaczeniu; o nadziejach i obawach związanych z nowym, które tak szybko nadchodzi; o ludziach, którym w tych burzliwych czasach przyszło żyć; o naturze, muzyce, sporcie; o mnogości innych spraw. Zawarta jest w tych nagraniach historia mówiona i osobista, historia w skali mikro, konieczna wiedza dla wszystkich, którzy usiłują pojąć i wyłożyć gdzie i kim jesteśmy.
 „Fonoteka Tatrzańska” to pilotażowy program, pierwszy krok na drodze do stworzenia w Muzeum Tatrzańskim centrum dokumentacji audiowizualnej, które wydaje się niezbędne dla celów badawczych, edukacyjnych i popularyzatorskich. Rezultaty osiągnięte w „Fonotece Tatrzańskiej” konieczność taką potwierdzają, a działania zmierzające do modernizacji budynków i ekspozycji Muzeum Tatrzańskiego dają szansę na profesjonalnie wyposażoną czytelnię multimedialną, gdzie z zasobów tych będzie można korzystać. Póki co, już w najbliższym czasie zaprosimy do zapoznania się ze zbiorami „Fonoteki Tatrzańskiej”. Z pewnością warto będzie posłuchać.

Projekt dofinansowany ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.