PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2017 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Tatry i Psalmy. Nietradycyjna wycinanka żydowska

Poniedziałek, 16 stycznia 2017 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

Tatry i Psalmy. Nietradycyjna wycinanka żydowska9 grudnia 2016 roku w willi Koliba, oddziale Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego, otwarta została wystawa prac Moniki Krajewskiej zatytułowana "Tatry i Psalmy. Nietradycyjna wycinanka żydowska". Wystawa trwać będzie do 22. lutego 2017 roku. Wystawa prac Moniki Krajewskiej powstała na skrzyżowaniu dwu pasji autorki: sztuki żydowskiej i Tatr. W pokazywanych tu pracach artystka łączy motywy górskie z hebrajskimi wersetami zaczerpniętymi z Biblii i liturgii.


Jej twórczość jest inspirowana tradycyjną ludową wycinanką żydowską, którą traktuje jako punkt wyjścia do własnych poszukiwań.  Monika Krajewska w materiałach prasowych tak pisze o swoich pracach : Mimo zachwytu dla dzieł anonimowych często mistrzów tradycji, która kwitła w Europie w XVIII i XIX w., czerpię z nich tylko niektóre wątki, np. w mizrachach. Motywy łączę po swojemu i wprowadzam nowe – również z tradycji żydowskiej, ale spoza kanonu starej wycinanki, np. ze średniowiecznych iluminowanych rękopisów. Moje prace są coraz częściej własną interpretacją żydowskich tekstów i symboli. Oto przykład: ważnej w judaizmie idei utożsamienia menory z Drzewem Życia nadałam nietradycyjną formę opartą na mandali. Zestawiam wersety z Biblii, Talmudu, modlitw i dodaję do nich obraz. Używam często materiałów i technik nieobecnych w ludowej wycinance Żydów Europy Wschodniej. Podczas gdy tradycyjne wycinanki były prawie zawsze malowane, ja bądź je maluję, bądź pozostawiam białe lub czarne na tle malowanym techniką własną: tuszem, farbami wodnymi i akrylowymi lub tworzonym techniką wielowarstwowego kolażu. Wycinam tak, jak dawni twórcy, przy pomocy nożyka. Wplecione w obraz wersety są najczęściej wycięte, podczas gdy dawniej były przeważnie kaligrafowane. Łączę też wycinankę z kolażem, frotażem i fotografią.

Monika Krajewska często prowadzi (w różnych miastach Polski) warsztaty i wykłady ukazujące tradycję żydowską poprzez sztukę. Używa żydowskich symboli i liter w kolażach i projektach tkanin. Autorka wystawy badając mowę symboli , poznawała dawna wycinankę żydowska. Na wystawie pokazane zostały wycinki z cyklu Tatry i Psalmy  powstałe z inspiracji górami.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XVITorebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm Materiał: Filc...
    70 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł
  • Ludowe etui na tablet IVLudowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.